Керівник підпілля ОУН на Сумщині став Почесним громадянином Сум

Рішенням депутатів Сумської міської ради звання Почесного громадянина Сум присвоєно керівнику підпілля ОУН (б) Семену Сапуну. Сапуна удостоєно почесного звання за особисту мужність і героїзм, політичну та громадську діяльність в часи німецької окупації 1941-1943 років.

58e6950-1

Історик, архівіст, член Вченої ради Центру досліджень визвольного руху Геннадій Іванущенко, який багато досліджував архівні документи про діяльність Семена Сапуна, прокоментував: «Цієї події чекали давно і багато хто… Передусім, доньки, які все життя ходили з тавром «ворога народу». Чекали сумлінні історики, які працювали з документами, а отже, давно знали, де правда… І чекали громадські активісти Сум (на обох Майданах, а тепер вже в окопах і на волонтерських пунктах). Бо для них керівник революційної ОУН на Сумщині, який загинув від рук німецьких окупантів, катований перед цим окупантами російськими і ними ж підданий забуттю, – для цієї молоді він давно став культовою фігурою. На його прикладі й жертовності багато з них виховувалися: хто в школах, хто – в патріотичних організаціях. Декого з героїв, які пішли його шляхом боротьби, уже немає серед нас… «Україна для мене така велична, що я і вдруге не завагався б померти за неї» – це його останні слова, сказані перед розлукою з родиною. Кожна смерть – це трагедія. Кожна свідома смерть – це подвиг. Сьогодні ми належно його вшанували».

Щоб дізнатися більше про видатну історичну постать Семена Сапуна, Геннадій Іванущенко вивчав документи Державного архіву Сумської області, ГДА СБУ, архівного відділу СБУ в Сумській області. За його словами, допомогли також німецькі історики – документами з бундесархіву в Кобленці. А поштовх для початку дослідження дав йому професор Сорбони Володимир Косик. «Він вперше згадав цей факт в монографії «Україна й Німеччина в ІІ Світовій війні». З цієї згадки в мене й «поїхало» все життя», – говорить Геннадій Іванущенко.

Результати досліджень відображені, зокрема, у підготовлених Геннадієм Іванущенком виданнях «Залізом і кров’ю. Сумщина в національно-визвольній боротьбі першої половини ХХ ст.» (2001), «ОУН-УПА на Сумщині» т. 1 (2007) і т. 2 (2009), «Діяльність підпілля ОУН на Сході України» (2010). Є біографія Семена Сапуна і в нещодавно виданій книзі «Сумчани в боротьбі за волю».

Окрім Семена Сапуна, звання «Почесного громадянина міста Суми» рішенням сумських депутатів від 30 березня присвоєно ще чотирьом борцям за свободу України. А саме: військовослужбовцям 27-ї Сумської реактивної артилерійської бригади, котрі героїчно загинули в зоні АТО. Відтепер серед Почесних громадян обласного центру – Віталій Бей, Микола Осіпов, Ігор Завальний, Олексій Калюжний. Почесне звання вони отримали за особисту мужність і героїзм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі та незламність духу.

У 2015 році звання «Почесний громадянин міста Суми» було посмертно присвоєно героям АТО: Максиму Савченку, Ігорю Гольченку, Олександру Аніщенку, Олександру Ткаченку, наймолодшому «кіборгу» 18-річному сумчанину Сергію Табалі, котрий поліг смертю хоробрих під час оборони Донецького аеропорту, та загиблому на київському Майдані Олексію Братушці.

Алла Акіменко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа