Мова піде про календар видавництва “Літопис УПА” на 2016-й рік, і дехто може саркастично посміхнутись: ясна річ, кожен наступний рік – це унікум в історії людства, отож і відповідний календар навіть теоретично не повторює того, що вже відбулося. Все це правильно, якщо такі видання розглядати через призму днів, дат і ювілеїв (що складає основу будь-якого типу календаря), але ж усім відомо – “родзинкою” переважної більшості художніх календарів є їхній тематичний ілюстративний супровід “сухих” цифр, що перетворює сугубо довідкове видання в цікавий історичний документ, який 31 грудня не стає нікому непотрібним сувоєм паперу, а трансформується в такий собі символ року, який минув та став історією.
Видані дотепер календарі “Літопису УПА” компонувалися за єдиним принципом: їхня художня частина включала ілюстрації, котрі відображали різноманітні сторони функціонування “армії без держави” – здебільшого це були світлини, чудом уцілілі в роки тотального винищення пам’яті про УПА, рисунки повстанців, фрагменти документів тощо. Їх легко пізнати по стандартному логотипу (силует манускрипту на фоні кріса й лаврових гілок, назви “ЛІТОПИС УКРАЇНСЬКОЇ ПОВСТАНСЬКОЇ АРМІЇ”, синьо-жовта стрічка, нарбутівський Тризуб у вінку, дві козацьких гармати та гасла “СЛАВА УКРАЇНІ!”) на темно-зеленому “тканому” фоні, що символізує ліс.
Логотип календаря “Літопису УПА” на 2016-й рік аналогічний
до всіх, виданих у попередні роки
Дотепер “обличчям” цих календарів була тематична спрямованість (наприклад, “Жіноцтво в УПА” – 2012-й рік), публікація нововіднайдених (і невідомих широкому загалу) сюжетів тощо, але завжди Читач скеровувався в епоху 40-50-х років – тобто доби трагічної визвольної боротьби українського народу за свободу і незалежність. Ми, читачі, вже так звикли до цих форматів календаря, що й уявити собі його інакшим просто не уявляли, а тим не менше нині це сталося!
В «Календарі» на 2016-й рік тема УПА гармонійно (вийшло дуже органічно!) поєднана з українсько-російською війною на Донбасі, сором’язливо званій «АТО». Вся Україна з ескалацією цієї війни легко й невимушено морально визнала УПА борцями за незалежність разом з її бойовими кличами – «Слава Україні – Героям слава!», котрі лунають зараз на повний голос «від Чернігова до Чернівців, й від Лугані по сивий Львів» (Яр Славутич), тож з’ява саме такого календаря – це справжній інформаційний прорив на ідеологічному фронті, респект!
Ідею поєднати тематику УПА з героїкою наших воїнів у протистоянні московським агресорам подав професор Петро Й.Потічний, а втілити цей задум у життя вдалося авторському колективу, з-поміж якого найвагоміший внесок у підготовці календаря належить документалісту Дмитру Проданику (м. Чернівці).
Календарна сторінка видання містить важливу інформацію
про історично-значущі події, які сталися саме цієї дати
Як завжди, календарна сторінка містить інформацію про релігійні й державні свята, а крім того відомості про бої УПА супроти окупантів, знакові операції повстанців, трагічні звідомлення про загибель наших героїв у смертельному протистоянні з переважаючими силами ворога тощо. По-суті 12 сторінок (по числу місяців) є досить детальним конспектом найголовніших здобутків і прикрих втрат нашого збройного підпілля за понад 15 років протистояння окупантам, отож «Календар» є дійсно «Літописом УПА» в мініатюрі і може прислужитися тим молодим дослідникам, які збираються досліджувати нашу новітню історію, а людям старшого віку нагадати про події їхньої молодості, свідками яких, вони, можливо, були й самі…
А ось ілюстративна частина поєднує чорно-білі світлини УПА з кольоровими фотографіями наших воїнів-героїв, котрі захищають рідну землю перед черговою навалою зі Сходу вже нині в Луганській та Донецькій областях. Компонування фотосюжетів, на мою думку, вийшло таким вдалим, що, здається, упівці вітаються «Слава Україні!», а воїни ЗСУ – їхні внуки і правнуки відповідають «Героям слава!» Справжня, не вигадана, естафета поколінь!
Одна з художніх сторінок «Календаря»
Доречним є включення в тематику ілюстрацій також і сюжетів з Революції Гідності, тобто подій Майдану 2013-14 років, адже саме на Майдані в самому серці України пробуджувався дух істинної свободи духа нашого народу.
Герої недалекого минулого й сьогодення «живуть» на сторінках «Календаря» поруч
На відміну від попередніх випусків, у цьому календарі майже нема безіменних сюжетів – переважна більшість і вояків УПА, і нинішніх військовиків Збройних Сил названі по іменах та псевдах-позивних, причому всі зображення подані у високому ступені розрішення, тож герої дивлять на вас, ніби живі. Видання заворожує якістю поліграфії, а його реалізаційна вартість (30 гривень) може вважатися символічною…
Є, звичайно, при огляді сюжетів і нотка суму, а то й невимовного болю. Не кажу вже про упівців, більшість з яких загинула в боях або була закатована в застінках червоної імперії, але коли дивишся на Тих, Хто загинув на Донбасі зовсім недавно (як ось підполковник-коломиянин Тарас Сенюк чи буковинець-спецпризначенець Андрій Василишин), то розумієш високу ціну Свободи й Незалежності, пам’ять про яку кожен з нас має зберігати до останнього подиху. Вважаю, що виданий «Календар Літопису УПА» на 2016-й рік є хай і скромним, але одним із перших епістолярних пам’ятників героям України новітньої історії, який заслуговує на те, аби був у домі кожного свідомого громадянина нашої Батьківщини.
В. Павлів, «Явір»,
член Львівського Крайового Братства ветеранів УПА