Зараз, коли вся Україна, всі достойні люди беруть участь в боротьбі проти московських окупантів, відчайдушно намагаються врятувати людей та тварин на Херсонщині, пригадав історію про те, як українці продовжували свою боротьбу навіть в умовах окупації. Сподіваюся, вона надихне нас.
В 1937 році, коли численні представники українського підпілля були арештовані, перебували під слідством або поліційним наглядом, Роман Шухевич спільно з Богданом Чайковським заснував рекламну агенцію «Фама». Її приміщення знаходилося на вулиці Друкарській у Львові. Початковим капіталом була позика в 5 000 злотих у рідного дядька Романа Шухевича, адвоката та громадсько-політичного діяча Степана Шухевича.
Ці кошти були мізерними, але дали можливість розпочати бізнес, метою якого було не тільки надання креативних рекламних кампаній, а й працевлаштування ветеранів визвольних змагань, репресованих членів УВО та ОУН, які не могли знайти собі жодної легальної роботи через наявність термінів увʼязнення в біографії.
Таким чином українське підпілля вирішило не тільки соціальну проблему свого середовища (навіть сам Роман Шухевич не міг бути офіційним представником фірми, тому директором був Богдан Чайковський), а й отримала прекрасне прикриття для підпільної роботи, співробітники фірми «Фама» вільно пересувалися теренами Галичини не викликаючи додаткової уваги.
Економічний успіх фірми «Фама» повʼязаний як з талантами засновників, так і доброю клієнтською базою, до якої входив «Центросоюз» (раніше мав назву Союз Кооперативних Союзів у Львові). Це була одна з найдавніших некомерційних організацій, яка діяла на теренах Боснії, Галичини, Буковини, Закарпаття, мала свої філії серед української діаспори в США та Канаді.
Не випадково, що в 1938 році представники провідних українських бізнесів Галичині на зустрічі з Романом Шухевичем підтримали його ідею зібрати кошти для озброєння Карпатської України. Вони довіряли Роману Шухевичу, бо знали його і як бізнесмена, і як підпільника.
Прибутки «Фами» сягнули такого обсягу, що вони змогли заснувати власне підприємство мінеральної води «Чайка». Сфери діяльності весь час розширювалися, від проведення рекламних перфомансів, до виробництва друкованої та кінопродукції, розміщення рекламних стендів та виставкових конструкцій. Діяльність фірми вийшла далеко за межі Галичини та Волині.
Рівень довіри між співробітниками був настільки високий, що польська поліція не могла підійти до неї. У «Фамі» велася подвійна бухгалтерія, половина якої віддавалася на потреби продовження боротьби за незалежну Україну.
«Ми мали велике довірʼя один до одного і до всіх наших працівників. Часом коли перевіряли нашу підпільну касу, бачили, що бракує наприклад, 200 злотих. Ми знали, що ніхто з нас не взяв, а на щось їх видали. Тоді писали: «Видали 200 злотих, на що, не знаю».
Минуло менше ста років, а українці знову підтримують свою боротьбу за незалежність, роблять збірки грошей, везуть необхідне цивільним та військовим, здійснюють акції порятунку.
Дякую кожному з Вас, хто докладає зусиль і не складає руки. Підтримуйте перевірених волонтерів.
Станіслав Федорчук