Дивізійники Львівщини

Трагічні і героїчні сторінки вітчизняної історії ХХ ст. пов’язані з відчайдушною боротьбою українського народу за свободу, за створення суверенної національної держави. У період Другої світової війни українці гуртувалися у різних політичних середовищах і військових формуваннях, кожне з яких мало власну концепцію, шляхи і методи здобуття незалежності. На жаль, терени України стали місцем кривавого зіткнення двох тоталітарних режимів, а українці змушені були воювати з ворогами в різних уніформах. Українські самостійницькі кола навіть у цих складних суспільно-політичних умовах намагалися у збройних силах Третього Райху вишколити ядро національної армії, яке в майбутньому буде задіяне в боротьбі за державну незалежність України. Тисячі уродженців Львівщини поповнили ряди дивізії «Галичина» і пройшли увесь героїчно-трагічний шлях цього військового формування. Приблизно 7000 вояків загинуло у боях під Бродами, інші потрапили у більшовицький полон або після війни опинилися на еміграції.

17 вересня 2016 р., у рамках 23-го Форуму видавців у Львові, відбулася презентація книги «Українська дивізія «Галичина» (Львівщина): історія, спогади, світлини», у якій взяли участь упорядники Ігор Іваньков і Михайло Романюк, а також члени авторського колективу.

2016_09_17_Презентація_001

Книга вийшла у світ влітку 2016 р. і окрім вступної редакційної статті, має сім розділів, заключне слово, таблицю військових ступенів, перелік скорочень, іменний та географічний покажчики.

2016_09_17_Презентація_002

У першому розділі «Історія дивізії “Галичина”» подано узагальнюючу статтю Івана Патриляка про обставини створення, вишкіл та бойовий шлях цього формування, яка доповнена передруками праць Вольфа-Дітріха Гайке про бій під Бродами та Костя Паньківського про Юнацтво протиповітряної оборони. Розділ суттєво доповнюють наукові та науково-популярні дослідження Андрія Усача про взаємовідносини націоналістичного підпілля і дивізії «Галичина», Сергія Музичука і Андрія Жукевича про однострій та відзнаки, Віталія Манзуренка про нагороди та Василя Прухницького про філателістичні пам’ятки, які пов’язані з цією формацією.

У другому розділі, упорядкованому Ігорем Іваньковим, вміщено спогади колишніх вояків дивізії «Галичина», 1-ої УД УНА та Юнацтва протиповітряної оборони, уродженців Львівщини та членів Львівської станиці Братства. Опубліковані матеріали висвітлюють різні аспекти життя дивізійників: процес формування, вишкіл, побут, участь у боях на Львівщині, у Словаччині та Австрії, перебування в лавах збройного підпілля ОУН і УПА, поневіряння у концентраційних таборах, адаптацію до нових умов життя.

Розділ «Дивізія “Галичина” у світлинах» відображає всі етапи історії військового формування – від початку мобілізаційних заходів і до перебування у таборах для полонених в Італії та в СРСР. Фотографії дібрані із приватних архівів науковців, колекціонерів, дивізійників та їхніх родин, раніше опублікованих книг та фотоальбомів, найрізноманітніших інтернетресурсів.

Розділ «Дивізія “Галичина” в архівних документах», упорядкований Олексієм Оніщуком та Ігорем Іваньковим, ілюструє документообіг дивізії, висвітлює процес її створення у тогочасній пресі. Представлено особисті документи вояків дивізії, агітаційні та пропагандистські матеріали.

У розділі «Сучасна історія дивізії» йдеться про створення та організаційну діяльність Галицького Братства колишніх вояків 1-ої УД «Галичина» УНА, передусім Львівської станиці. У статті Володимира Муравського та Ігоря Іванькова висвітлено основні культурно-просвітницькі заходи, організовані спілкою ветеранів, в Україні та за кордоном. Нарис історії Братства доповнюють інформативні статті Володимира Бойка, Ігоря Федика, Василя Стрільчука та Тетяни Гілевич про експозиції дивізії «Галичина» у Музеї визвольної боротьби України у Львові, музеї дивізії при СЗШ № 34 м. Львова та Бродівському історико-краєзнавчому музеї, а також матеріалом Ярослава Онищука та Святослава Шеремети про дослідження поховань вояків дивізії «Галичина» на території «Бродівського котла».

Розділ «Галицьке Братство колишніх вояків 1-ої УД “Галичина” УНА у світлинах» (упорядники Ігор Іваньков та В’ячеслав Стебницький) ілюструє найважливіші сторінки з життя та діяльності членів ветеранської спільноти, їхню участь у регіональних і загальнонаціональних заходах. Зауважимо також, що більшість світлин фотоархіву Братства була втрачена, що стало на перешкоді якісному укомплектуванню розділу.

Вартісним, без сумніву, є розділ «Біографічні довідки», який упорядкував натхненник цього видавничого проекту Ігор Іваньков. В основу довідника закладене поняття «дивізійники Львівщини», яке об’єднує кілька підкатегорій: а) дивізійників, уродженців Львівської області, які загинули в лавах дивізії чи таборах ГУЛАГу, проживали чи проживають на території України або за кордоном; б) дивізійників, вихідців з інших місцевостей, які на час мобілізації проживали, працювали чи навчалися на Львівщині; в) дивізійників, уродженців інших регіонів України, які були чи є членами Львівської та Дрогобицької станиць Братства, г) дивізійників, які після «Бродівського котла» перейшли у збройні формування ОУН і УПА та діяли на території Львівщини; д) членів Юнацтва протиповітряної оборони, що передбачено статутом Братства.

Спочатку в упорядника були лише списки членів Братства (398 осіб) та 78 біографічних довідок. У процесі роботи над виданням вдалося опрацювати інформацію про майже 2000 дивізійників, які належать до вказаних вище підкатегорій. Допомогли упоряднику цінні зауваження та інформативні матеріали Марка Бігуса, Андрія Боляновського, Віталія Манзуренка, Романа Пономаренка, Михайла Романюка, Андрія Усача, Ігоря Федика.

2016_09_17_Презентація_018

Присутні на презентації члени авторського колективу одностайно підкреслили те, що робота над укладанням біограм дивізійників не припиняється, а навпаки, посилюється, і, висловили сподівання, що у цій роботі допоможуть читачі та всі зацікавлені особи.

Михайло Пасічний

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа