Дух Холодного Яру живе у наших серцях

Лариса ГРОМАДСЬКА, фото автора

Історична довідка

Холодний Яр — територія у Чигиринському районі Черкаської області. Вважається, що назва походить від кліматичних особливостей місцевості, оскільки у найглибших западинах Правобережжя, за свідченнями місцевих мешканців, температура повітря навіть улітку не перевищує +12 0С. Окрім того, за переказами, у часи монголо-татарської орди Меланка Холодна переховувалася тут разом із дітьми; пізніше до них приєднувались інші втікачі. Згодом утворилося поселення, яке назвали Холодне, а ліси навколо — Холодноярськими.

Здавна Холодний Яр був сховищем для селян навколишніх населених пунктів від ворогів. У 30-х р. ХVІІІ ст. тут була організована Холодноярська Січ. Цей ліс на десятки років став головною базою для гайдамаків (народних повстанців). Увійшов Холодний Яр в історію також гайдамацькою Коліївщиною 1768 р. на чолі із запорізьким козаком Максимом Залізняком і сотником Іваном Гонтою. Саме звідси почалося найбільше повстання проти польської шляхти.

У 1918 р. на Чигиринщині з центром у Холодному Яру діяли загони, які боролися проти денікінців і радянської влади. Відстоюючи незалежну Україну, організувавши за козацьким принципом повстанські загони під керівництвом отаманів, холодноярці під гаслом «Воля України — або смерть!» з 1918 по 1922 р. утримували незалежність самопроголошеної Холодноярської Республіки. Головним осередком був Мотронинський монастир, а командував повстанцями вчитель із с. Мельники Василь Чучупака. У кількатисячних повстанських загонах були вояки із навколишніх сіл, Кубані, Київщини і Галичини.

28 жовтня 1995 р. на місці останнього бою Головного отамана Холодного Яру Василя Чучупака Всеукраїнське політичне об’єднання «Державна самостійність України» вставило пам’ятний знак. Відтоді українські патріоти вшановують козаків і старшин полку гайдамаків Холодного Яру.

«До зустрічі у Холодному Яру»

Саме так прощаються друзі і ті, хто познайомився тут. 22 рік поспіль Холодний Яр 29-30 квітня скликав тисячі українців, у серці яких прокинулась генетична пам’ять, пробудився козацький дух Волі.

IMG_20170430_174232

І справді, якась незвичайна сила щороку приводить українців уклонитися могилам, у яких вічним сном спочивають борці за Самостійну Україну минулого століття. Хочеться доторкнутися до дуба Максима Залізняка, напитися води з цілющого джерела, аби набратися мужності і сили, побачити освячення зброї біля Мотронинського монастиря, побувати на хуторі Буда, де відбувається фестиваль патріотичної пісні…

IMG_20170430_145553

Головним організатором вшанувань є Історичний клуб «Холодний Яр» (президент письменник, дослідник історії України Роман Коваль) та численні організації і партії, за ініціативою яких щовесни відбуваються меморіальні заходи. За цей час у населених пунктах Холодного Яру проходили реконструкції сучасних боїв і боїв повстанців з більшовицькими загарбниками, експонувалося озброєння й екіпірування сучасного воїна, відбувалися паради козацьких і військових формувань та учасників вшанувань у вишиванках, спортивні змагання і козацькі забави, фестивалі і виховні табори для дітей та молоді…

IMG_20170430_153448_1

Цьогорічні заходи були присвячені 100-річчю відродження Вільного козацтва і 100-річчю Української революції. Учасники вшанувань мали можливість у Мельниках вклонитися учасникам Холодноярських повстань поч. ХХ ст., покласти квіти до пам’ятників холодноярівцям і Юрію Горлісу-Горському, на могили головного отамана Василя Чучупаки та його побратимів; побувати у Медведівці біля пам’ятника Максимові Залізняку, а в с. Івківці на Семидубовій горі, де, за однією з легенд, похований Богдан Хмельницький; відвідати відкриття пам’ятного знаку полку Чорних запорожців у Золотоноші; послухати козацьких і повстанських, авторських і народних пісень у виконанні кобзарів Тараса Компаніченка, Тараса Силенка, Лайоша Молнара і Михайла Коваля, лідера гурту «Тінь Сонця» Сергія Василюка, гуртів «Орелі», «Друже музико», «Вертеп», «ПоліКарп»; познайомитися із сучасними поетами, народними умільцями і майстрами; придбати українську патріотичну літературу; відвідати музеї Черкащини; поспілкуватися із Героями російсько-української війни на Донбасі…

IMG_20170430_155158

«І повіє вітер новий з Холодного Яру»

У Холодному Яру з 1918 по 1922 р. панувала влада Української Народної Республіки, тут діяли її закони, оперті на національну ідею та суцільну підтримку населення. Адже люди були зацікавлені у перемозі гайдамаків над більшовиками, бо серед повстанців були їхні брати, діти, чоловіки.

Завдяки тому, що біля Головного отамана Василя Чучупаки був не тільки хоробрий воїн, а й літописець Холодного Яру, поручник армії УНР Юрій Голіс-Горський, до нас дійшла правдива історія того часу.

Вшанування пам’яті героїв Холодного Яру — це усвідомлення того, якою ж ціною дісталася нам незалежність України. І вкотре пророчими звучать слова: «Без минулого немає майбутнього». Тож, відновлюючи вирвані сторінки з біографії українського народу, відшукуючи правду в архівах і розповідях очевидців, ми поновлюємо перерваний ланцюг історичних подій, чим прокладаємо шлях своїм нащадкам.

«Згинуть наші воріженьки, як роса на сонці…»

«Слава Україні! Героям слава!» — лунало упродовж двох днів над Холодним Яром. Це гасло, за твердженнями дослідників, народилося саме тут, у Холодному Яру, у роки визвольних змагань початку ХХ століття.

Сьогодні у Холодному Яру свято оберігають пам’ять про народних Героїв. У селах доглядають за їхніми могилами, за сприяння Історичного клубу «Холодний Яр» встановлено численні пам’ятники, перейменовано на їхню честь вулиці.

Завжди у пошані повстанців була українська народна пісня. Саме тому біля кожної могили, над ярами у дні вшанувань звучать патріотичні пісні.

IMG_20170430_185717

Можливо, саме Холодний Яр, цей вічний символ нашої боротьби за волю, може сьогодні об’єднати Україну Тараса, якого ще маленьким привів сюди дід Іван, щоб показати, де є наша воля. Тараса, який потім приїжджав сюди пізніше сам, іще будучи юним. У 24-річному віці він написав поему «Гайдамаки», бо він бачив, що нація лежить у руїні, він добре розумів: коли вибили із твоїх рук шаблю, то потрібне слово! У 1845 році Тарас Шевченко пише свій знаменитий «Холодний Яр», де виловлює своє велике пророцтво: «І повіє вітер новий з Холодного Яру…»

До Холодного Яру приїхали тисячі українців, щоб надихатися духом свободи

Енергія Холодного Яру і справді зачаровує історичними легендами та переказами. Краса ж там неймовірна! Пагорби, вкриті дубовими лісами, слугували домівкою гайдамакам і наганяли страх на червоних. Це ж десь у Холодному Яру заховане чорне знамено з написом: «Воля України — або смерть!». Саме таке гасло було основним законом козаків початку ХХ ст., які Україну любили більше за своє життя. За переказами, прапор закопали останні із живих повстанців, помістивши його у гільзу. Можливо, комусь вдасться відшукати знамено, і тоді знову повстане у Холодному Яру український дух свободи. Безперечно, це й справді унікальна земля, де час від часу дають про себе знати козаки-характерники, нагадують усьому світові, що козацькому роду нема переводу. Адже українці споконвіку були вільнолюбним народом, у всі віки свято оберігали рідну культуру.

IMG_20170430_190252

Дух Холодного Яру сьогодні актуальний, як ніколи, адже події сторічної давнини по-новому повторюються знову: війна на Донбасі, анексія Криму, внутрішня окупація із засиллям російськомовного теле- і радіоефіру… Вшанування у Холодному Яру показують, що у нас багато людей вірять у майбутнє своєї держави, не забувають про героїчні моменти з історії України. До речі, Мотронин монастир, який під час боротьби з більшовизмом був прихистком для повстанців, належить Московському патріархату. На жаль, у шкільній і вузівській програмі на 26 році Незалежності України наші діти на уроках історії продовжують вивчати, здебільшого, поразки, які виховують у підростаючого покоління меншовартість. Хочеться вірити, що саме Холодноярські вшанування, книги Романа Коваля, Василя Шкляра про Героїв визвольної боротьби поч. ХХ ст. допоможуть відродити козацькую славу, гордість називатися українцями і бажання говорити рідною мовою.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа