До 92-річчя підпільниці ОУН «Орисі» публікують документи з її кримінальної справи

AndruschakOlena

Документи про підпільницю ОУН «Орисю» — Олену Андрущак — публікують в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua. Цьогоріч 6 квітня їй виповнюється 92 роки. «Орися» вісім років перебувала в підпіллі ОУН, а потім радянські спецслужби її заарештували та відправили на заслання.

AndruschakOlena2

Про те, що Олена Андрущак — та сама підпільниця «Орися», на згадки про яку історики та архівісти неодноразово натрапляли в різних документах, довідалися лише влітку минулого року. Тоді бідон з документами референтури Служби безпеки ОУН Сокальської округи відкопали на Жовківщині (Львівська область), де і виявили автобіографію Олени Андрущак з підписом «Орися».

«В бідоні з документами наші історики виявили автобіографії 70-ти учасників та учасниць українського підпілля, підписані псевдо. Майже усіх вдалося ідентифікувати, але лише Олена Андрущак, на щастя, досі жива і сьогодні святкує 92-річчя», — розповідає керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач.

AndruschakOlena3

Опублікована колекція містить 42 документи з архівно-кримінальної та контрольно-наглядової справ, заведених на Олену Андрущак, з Архіву управління СБУ у Львівській області, а також її автобіографію з відкопаного на Жовківщині архіву.

AndruschakOlena4

Тут можна знайти, наприклад, акти з обшуків дому підпільниці, вирок суду від 10 березня 1952 року, довідка в справі вивезення її в східні області СССР та інші документи.

Переглянути колекцію документів можна на сайті Е-архіву за посиланням.

Олена Андрущак вступила в Організацію українських націоналістів у 1941 році, коли їй було 17 років. У 1952 році їй присудили 25 років таборів, з яких вона відсиділа п’ять — у Норильську Красноярського краю Росії була підсобником на будівництві, в Мордовії — швеєю. Була учасницею Норильського повстання. Як відомо повстання, що тоді сколихнули ГУЛАГ врешті призвели до його ліквідації.  Зараз жінка проживає в селі Сілець Сокальського району на Львівщині.

Нагадаємо, що відкритий у березні 2013 року Електронний архів визвольного руху avr.org.ua є спільним проектом Центру досліджень визвольного руху, Львівського національного університету імені Івана Франка та Національного музею «Тюрма на Лонцького». Сьогодні в Е-архіві доступні копії 23231 документу. Місія проекту — робити минуле доступним.

Фото з особистого архіву Олени Андрущак та Центру дослідження визвольного руху.

AndruschakOlena5

Прес-центр Центру досліджень визвольного руху

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа