«Актуальні питання виконання Закону «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії». Деколонізація та декомунізація в Україні як фактор безпеки і захист національної ідентичності». Таку назву мав онлайн семінар для державних службовців районних військових адміністрацій, посадовців органів місцевого самоврядування Полтавщини, музейників, студентів та викладачів кафедри історії України ПНПУ, Полтавської академії неперервної освіти ім. М.В. Остроградського. До заходу у режимі ЗУМ-відеоконференції долучилися 91 учасники.
Семінар провели Полтавська обласна військова адміністрація, зокрема Департамент інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю, Полтавський регіональний центр підвищення кваліфікації та Український інститут національної пам’яті (УІНП). Модерував захід представник УІНП в Полтавській області Олег Пустовгар. Він також розповів про відновлення національної пам’яті через очищення топонімічного простору населених пунктів Полтавщини від назв і символіки, пов’язаних із державою-агресором.
Семінар вступним словом відкрили заступник начальника Полтавської обласної військової адміністрації Ігор Панченко, заступниця голови Полтавської обласної ради Лілія Руроєва, в.о. Полтавського міського голови, секретар Полтавської міської ради Катерина Ямщикова, директорка Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації Наталія Осипенко
Кандидатка філософських наук, начальниця Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті регіонах УІНП Олена Охрімчук презентувала інформаційні та освітні проєкти УІНП та розповіла про зміст основних положень Посібника матеріалів, рекомендацій і документів для органів місцевого самоврядування та виконавчої влади щодо виконання вимог деколонізаційного Закону. «Деколонізація як запобіжник просування ідей «русского міра» -такою була тема лекції начальниці Північно-східного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах УІНП, кандидатки історичних наук Марії Тахтаулової.
Співробітник відділу аналізу українського державотворення Управління наукового забезпечення політики національної пам’яті, кандидат історичних наук Богдан Короленко виголосив доповідь: «Що таке пропаганда і символіка російської імперської політики. Дорожня карта правових процедур щодо виконання деколонізаційного і декомунізаційного законодавства». Серед іншого він висвітлив питання перейменування сіл і міст та привернув увагу до приведення у відповідність із деколонізаційним законом суб’єктами права власності знаків для товарів і послуг, що містять символіку російської імперської політики. Вони зобов’язані це зробити до 27 жовтня 2023 року.
Директорка Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Полтавської обласної військової адміністрації Вікторія Пилипенко детально розповіла про перебіг процесів деколонізації/декомунізації на Полтавщині. Йшлося як про успіхи, так і про проблеми.
Співробітник Північно-східного міжрегіонального відділу Управління забезпечення реалізації політики національної пам’яті в регіонах Сергій Бутко презентував дорожню карту стратегії очищення меморіального простору від російської імперської символіки.
Секретар Державної міжвідомчої комісії у справах увічнення пам’яті, директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета надав органам місцевого самоврядування методичні рекомендації щодо ексгумації та переміщення з публічного простору поховань, які є маркерами комуністичного тоталітарного режиму.
Начальниця відділу охорони культурної спадщини Департаменту культури і туризму Полтавської обласної військової адміністрації Олеся Старолат висвітлила механізми та шляхи вирішення питань з виконання вимог деколонізаційного Закону щодо усунення з публічного простору об’єктів, які є маркерами комунізму або «руского міра»
Полтавський офіс УІНП
Світлини Полтавського регіонального центру підвищення кваліфікації