30 липня – річниця створення всесвітньої організації скаутського руху

Цього дня розпочався 1 Всесвітній скаутський з’їзд, що тривав з 30 липня по 8 серпня 1920 року в Лондоні. 8000 скаутів з 34 країн взяли участь у ньому.
Початком скаутингу прийнято вважати 1907 рік, коли Роберт Бейден-Павелл, генерал-лейтенант британської армії, провів перший скаутський табір на острові Браунсі в Англії. Бейден-Пауел, завдяки знанням отриманими на тому ж таборі, сформував основні принципи скаутингу, згодом викладені у книзі “Скаутинг для хлопців” (Лондон, 1908), яка і донині є основоположною працею для скаутської роботи.
Рух використовує власну методу виховання – програму неформальної освіти з акцентом на практичних зовнішніх діях, зокрема таборування, знання лісу, водний спорт, піші мандрівки, заняття альпінізмом та спортом. Нині до скаутського руху у всьому світі причетними є стільки людей, що їх кількість цілком співставна з населенням цілої України. Станом на 2006 рік лише у п’яти країнах світу не було скаутських організацій – Андоррі, Кубі, Лаосі, М’янмі та Північній Кореї.

Український скаутський рух має давню історію. Ще у 1895 році, більш ніж за 10 років до першого таборування майбутніх англійських скаутів в Україні була утворена таємна юнацька організація Кам’янець-Подільської бурси “Запорозька Січ” (1895-1900) на чолі з семінаристом Ісаєю Сулковським. Опікуном організації був художник Дмитро Жудін.
Учасники плекали козацькі традиції, прибирали собі псевдоніми козаків – історичних або літературних героїв, виробляли дерев’яну “зброю”, особливої ваги надавали фізичному гартові і життю серед природи. Кожен відділ мав свою відзнаку – гілку дерева, котру носив на шапці.

На початку 1910 років Олександр Тисовський переклав книгу Роберта Бейден-Павелла “Скаутинг для хлопців” українською мовою і, послуговуючись її порадами став одним із засновників перших пластових (скаутських) гуртків при Академічній гімназії у Львові.
Незалежно від Тисовського пластові гуртки почали також творити Іван Чмола та Петро Франко. Олександр Тисовський розробив систему пластових проб (завдань), які мали виконати пластуни, для того щоб отримувати нові звання та вдосконалювати себе. За кілька місяців діяльності, 12 квітня 1912 року, першу пробу на ступінь “учасника” здали та прийняли Пластову присягу на вірність Богові та Україні близько 40 осіб, що вважається офіційною датою заснування “Пласту”.

Нині пластунів в Україні та за її межами більше 10 тисяч. Але самим Пластом скаутський рух в Україні не обмежується. Разом з іншими скаутськими організаціями пластуни заснували Національну організацію скаутів України, яка у 2008 році була прийнята до Всесвітньої організації скаутського руху.

Svіtlana Mormel
Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа