1928, 10 листопада – у Києві відкрито будинок-музей Тараса Шевченка. Навесні 1846-го Шевченко приїхав до Києва і оселився у будинку чиновника Івана Житницького на Козиному болоті (нині провулок Шевченка,8). Помешкання поета складалося з невеликої кімнати, вікна якої виходили на вулицю, та майстерні. Разом з ним у будинку поселились приятелі Олександр Афанасьєв-Чужбинський та Михайло Сажин. Шевченко разом з Сажиним малював київські краєвиди. Планували видати альбом, присвячений Києву. У вересні 1847-го Шевченка заарештували у справі Кирило-Мефодіївців. Згодом будинок перебудовували, він переходив до різних власників. За часів гетьмату Павла Скоропадського мистецтвознавець Федір Ернст домагався, аби будівлю занесли до реєстру історичних пам’яток міста.
1923-го професор Василь Кричевський першим запропонував відкрити в будинку музей Тараса Шевченка. «Щоб на нього звернули увагу, кому слід, — писав професор. — Треба довести його до ладу і зафіксувати, що в будинку жив Шевченко, і варто було б улаштувати будинок Шевченка на «Козиному болоті» з хатою-читальнею, музеєм і т.п»
Будинок відремонтували, Кричевський керував художнім оформленням будинку-музею, складав проекти кімнат, майстерні й саду.
4 листопада 1927-го в будинку 8-а на Хрещатицькому провулку було відкрито музей-виставку. Через рік – 10 листопада – перший музей-будівлю Тараса Шевченка.
На фото: будинок-музей Тараса Шевченка у Києві. Фото:museumshevchenko.org.ua