Опішне – унікальний куточок України, в якому з давніх-давен процвітає й розвивається гончарство. Цікаве містечко своєю історією приваблює неповторною красою, мальовничою природою. Щороку тисячі людей відвідують Опішне, щоб отримати незабутній відпочинок, дізнатися багато нового про історію, культуру та звичаї українського народу, ознайомитися із загальновизнаною столицею українського гончарства. Туристи, приїжджаючи сюди, насамперед прагнуть потрапити до Національного музею-заповідника українського гончарства, де відвідувачам пропонуються цікаві та змістовні екскурсії, майстер-класи, які залишають по собі незабутні враження. Кожен бажає доторкнутися до виготовлення глиняних виробів, власноруч створити «шедеври» з опішненської глини, і в цьому їм допомагає прекрасна гончарівна – Олена Мороховець.
Проводячи майстер-класи, вона із задоволенням ділиться секретами своєї майстерності з численними гостями Національного музею-заповідника українського гончарства. Гончарний круг, в’язка глина, а від делікатних доторків рук народжується виріб. Справжнє диво! «Якщо захотіти, то всього можна навчитися», – говорить талановита майстриня. Поціновувачі прадавнього ремесла з вдячністю відзначають: «Добре, що в Україні ще є майстри, яким є що показати, а нам є, на що подивитися, зрадіти та набратися снаги!»
Мисткиня є творцем сучасної опішненської майоліки, яка сама виготовляє за гончарним кругом форми посуду, декорує їх і випалює в муфельній печі.
Саме доля привела Олену в Опішне. По закінченню Відділу гончарства Опішненської філії Решетилівського СПТУ №28 (1990) працювала в заводі «Художній керамік», «Колегіумі мистецтв», де разом з малювальницею Іриною Мирко створила унікальну колекцію гончарних виробів, яка стала основою постійно діючої виставки молодих майстрів «Опішненське диво».
Працюючи майстром Науково-дослідного відділу археологічної кераміки Національного музею-заповідника українського гончарства, художниця створює чудові роботи дрібної пластики: зооморфні скульптурки та народну іграшку, оздоблюючи їх ліпленим декором, унаслідок чого роботи видаються фантастичними та казковими. Виготовлені на гончарному крузі вази, тарелі, столові сервізи, супники та інше витончені й досконалі, вони створені в народному стилі з дотриманням традицій Опішного. Кожна робота є неповторною, оригінальною та довершеною. Вироби Олени Мороховець увійшли до золотого фонду Національного музею-заповідника українського гончарства і гідно презентують сучасну кераміку Опішного.
Талановита майстриня – учасниця всеукраїнських виставок, конкурсів, симпозіумів, фестивалів та ярмарків народного мистецтва. Її вироби зберігаються в музеях Києва, Опішного, Санкт-Петербурга й Скопина (Російська Федерація) та приватних колекціях.
Нещодавно Олена відсвяткувала своє 45-річчя від дня народження. Гончарська книгозбірня України Музею-заповідника організувала виставку публікацій про життєвий і творчий шлях самобутньої художниці.
Майстриня сповнена творчої наснаги, наполегливо й успішно відроджує гончарну культуру, примножує художні традиції опішненської землі та з нетерпінням чекає нових відвідувачів музею, щоб разом з ними долучитися до таїни глини-чарівниці.
Національний музей-заповідник українського гончарства з радістю прийме кожного, хто захоче ближче пізнати цей чарівний куточок Полтавщини, славетний центр культурної самобутності України. Ласкаво просимо!
Ольга Карунна,
Галина Панасюк,
співробітники Гончарської книгозбірні
Національного музею-заповідника
українського гончарства