Волл Стріт Джорнел: поразка Росії в ООН подібна до Харківської

lavrov-UN

Головний дипломат Росії отримав холодний прийом в ООН, від перенаправлених літаків до знизування плечима та позіхання.

The Wall Street Journal: Міністр закордонних справ Сергій Лавров запізнився на засідання Ради безпеки, довго говорив, а потім пішов.

Організація Об’єднаних Націй. Поїздка міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова до Нью-Йорка почалася так, як і можна було очікувати для дипломата з держави-ізгою: його урядовий літак був змушений летіти окружним маршрутом навколо європейських країн через обмеження на польоти, щоб приземлитись у Міжнародному аеропорту Джона Ф. Кеннеді після настання темряви у вівторок.

Його візит на Генеральну Асамблею Організації Об’єднаних Націй продовжився в тому ж ключі в четвер, коли високопоставлений дипломат Москви вийшов із засідання Ради Безпеки, звинувачений у нечесності та висміяний колегами-дипломатами за брак мужності.

Для 72-річного ветерана ООН і його помічників у російській делегації зустрічі в ООН цього тижня ознаменували новий мінімум, продемонструвавши недовіру Заходу до висловлювань Кремля, сумніви щодо того, чи російські дипломати причетні до політики президента Володимира Путіна та посилення негативного міжнародного ставлення до Москви після вторгнення в Україну на початку цього року.

Явка Лаврова на зустріч навіть не була гарантована. Представник Державного департаменту спочатку повідомив журналістам у вівторок, що пан Лавров не з’явиться на засіданні Ради Безпеки, яке було описане як зосереджене на «суверенітеті України та відповідальності Росії». У середу чиновник сказав, що Росія з’явиться.

Раніше російських посадовців часто вітали їхні колеги в ООН, наприклад, коли пан Лавров і колишній держсекретар США Джон Керрі разом працювали над ядерною угодою з Іраном 2015 року. Двоє чоловіків були зняті за невимушеною розмовою, коли вони разом йшли коридором, посміхаючись і потискаючи руки перед тим, як піти на зустріч.

Шлях пана Лаврова до периферії світової дипломатії почався на початку цього року, коли Росія вторглася в Україну в той самий час, коли Рада Безпеки проводила лютневе засідання, на якому брав участь його молодший колега. Буквально через кілька днів США вислали десяток дипломатів з російської місії в Нью-Йорку, звинувативши їх у шпигунстві.

У відповідь на вторгнення адміністрація Байдена запровадила санкції проти пана Лаврова — рідкісний крок для обмеження подорожей і фінансової діяльності головного дипломата, який раніше застосовувався проти Ірану.

Згідно з угодою про розміщення Організації Об’єднаних Націй США зобов’язуються дозволити доступ до багатонаціональних зібрань навіть тим країнам, яких уникає Вашингтон, але офіційні особи США мають способи зробити візити небажаних гостей до Нью-Йорка незручними.

Адміністрація Байдена схвалила меншу кількість віз, ніж запитувалося, для російської делегації, затвердивши їх лише за кілька днів до того, як глави держав та інші високопосадовці почали збиратися на Іст-Сайді Манхеттена. США також обмежили делегацію радіусом 25 миль навколо штаб-квартири Організації Об’єднаних Націй, за словами особи, знайомої з цим питанням.

У вівторок аналітики з відстеження польотів опублікували актуальну інформацію про те, що пан Лавров та інші московські чиновники були змушені облітати Північні країни, які обмежили польоти російських літаків у своєму повітряному просторі, на шляху до Нью-Йорка.

«Росія є членом ООН: вона має право бути тут», — сказав Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із зовнішньої політики. У вівторок на запитання про можливу зустріч з паном Лавровим пан Боррель відповів: «Чесно кажучи, ні».

Пан Лавров не відповів у коридорах на запитання The Wall Street Journal про те, чому західні чиновники його не бачать. Місія Росії в ООН і її МЗС відмовилися відповідати на письмові запити щодо коментарів щодо їх ізоляції або подробиць їхніх планів того тижня.

Держсекретар США Ентоні Блінкен не зустрічався з паном Лавровим після того, як минулої зими провалилися переговори з питань безпеки, спрямовані на розрядку вторгнення в Україну. На зустрічі Групи 20 провідних економік на Балі, Індонезія, пан Лавров покинув засідання достроково після критики з боку західних дипломатів.

Відтоді російські та західні дипломати менше спілкувалися в ООН та навколо неї, кажуть нинішні та колишні чиновники.

Російських чиновників і громадян важко знайти на заходах, у готелях і на прийомах, кажуть дипломати. Чорні автомобілі перевозять російських дипломатів між ООН та їхніми дипломатичними комплексами, включаючи закритий комплекс на Ленокс-Хілл у Манхеттені, який у середу охороняють двоє поліцейських Нью-Йорка, з цілою дільницею, розташованою через дорогу.

Незважаючи на те, що російські дипломати фактично зникли з поля зору в ООН, їхні українські колеги перетинали штаб-квартиру ООН в усіх напрямках і відвідували заходи в Нью-Йорку. Перша леді України Олена Зеленська мала відвідати захід у четвер у Метрополітен-опера, повідомив західний дипломат.

Коли представники 15 членів Ради Безпеки зібралися в четвер, деякі вітали один одного та фотографувалися перед відомим столом у формі підкови.

Міністр закордонних справ Франції закликав засідання до порядку. Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш та інші офіційні особи описали очевидні напади на мирних жителів в Україні. Через півтори години пан Лавров з’явився після того, як пан Блінкен виступив і закликав розслідувати ймовірні військові злочини Росії в Україні.

Пана Лаврова зустріли лише його російські помічники, коли він увійшов до кімнати. Він сидів на одному кінці підковоподібного столу поруч із двома вільними місцями ради. На протилежному боці був міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, якого Франція запросила як спеціального гостя.

Деякі міністри закордонних справ позіхали, коли пан Лавров довго говорив, звинувачуючи Захід у расизмі, а Україну — у ймовірних злочинах на Донбасі, захопленому Росією та союзними сепаратистами. Коли пан Лавров сказав, що загибель мирного населення в українському місті Буча була «інсценованою», пан Блінкен похитав головою, підняв плечі та, здається, глибоко вдихнув.

«Усюди за столом були обличчя недовіри», — сказав старший чиновник Держдепартаменту, який був присутній.

Після промови головний дипломат Росії вийшов.

«Він покинув залу», — сказав Джеймс Клеверлі, міністр закордонних справ Сполученого Королівства, співробітники якого підготували його до дебатів із паном Лавровим, які так і не відбулися.

«Я не здивований. Не думаю, що пан Лавров хоче чути колективне засудження цієї ради», – додав пан Клеверлі.

Пан Кулеба, головний дипломат Києва, мав свій опис від’їзду пана Лаврова.

«Російські дипломати тікають, — сказав він, — майже так само, як російські солдати».

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа