Унікальні стратегічні оборонні підприємства очолює довірена особа Януковича

Два стратегічні, унікальні за спеціалізацією і випуском продукції оборонні підприємства, котрі входять до державного концерну «Укроборонпром», розташовані у місті Шостка Сумської області, очолює скандально відомий депутат Сумської облради, регіонал Євген Чернов. У недалекому минулому він не лише був довіреною особою на виборах Віктора Януковича, але й не приховував своїх відверто проросійських поглядів. Мова йде про Шосткинські казенні заводи «Зірка» та «Імпульс». Підприємства мають вузьку спеціалізацію – виробництво пороху та вибухівки. Незважаючи на сумнівне з точки зору люстрації минуле, численні протести трудових колективів заводів і громадськості, гучний корупційний скандал та численні порушення вітчизняного законодавства Євген Чернов продовжує суміщати посади і керувати життєво важливими для оборонної галузі заводами.

Бізнес і політика «сірого кардинала»

64-річного росіянина, уродженця Самарської області Євгена Дмитровича Чернова, ще за довго до того як він у 2000 році очолить казенний завод «Імпульс», у Шостці називали «сірим кардиналом». Все – через його величезний вплив на громадсько-політичне життя міста. Ярий прихильник Віктора Януковича, один із засновників міської організації Партії Регіонів, а нині ще і депутат від цієї партії, підтримував тісні контакти з керівником Сумщини, луганчанином Володимиром Щербанем. Євген Дмитрович без обговорень виконував будь-які накази Щербаня, а очолюваний ним «Імпульс» навіть брав участь в мега-проекті губернатора – будівництві стадіону «Ювілейний». В той час Євген Чернов придбав за кошти заводу і шикарний «ВMW» представницького класу. Це службове авто обійшлося скромному бюджету державного підприємства в більш, ніж 50 тисяч євро і це при тому, що половина працівників «Імпульса» отримувала мінімальну заробітну плату і ту – з регулярними затримками. Втім, це не заважало Євгену Дмитровичу забезпечувати небачений результат з підтримки на виборах регіоналів. Заводський ресурс не просто постійно використовувався «сірим кардиналом» на виборах, працівники держпідприємства були постійними учасниками мітингів партії влади. Починаючи з 2004-го року автобуси з працівниками «Імпульсу» незмінно курсують до Києва в підтримку Януковича. В самій Шостці говорять про спільний бізнес Євгена Чернова з депутатом міськради Галиною Слизовською (остання володіє мережею магазинів, кафе, рестораном, готелем). Втім, основний прибуток пан Чернов все-таки отримує з вибудуваних роками «схем» на державних підприємствах.

Міжнародних інвесторів вигнали з Шостки

Євген Чернов, перебуваючи при кермі «Імпульса», постійно «тролить» інше бюджетоутворююче держпідприємство «Зірку». Саме з його впливом пов’язують провал міжнародного проекту з утилізації протипіхотних мін на «Зірці». Плюси цього проекту були очевидними і перспективними для невеликого містечка на Сумщині: сучасне обладнання, технології, міжнародні інвестиції в інфраструктуру, робочі місця та довготривалі замовлення. Підконтрольні Партії Регіонів місцеві ЗМІ розгорнули широку кампанію з дискредитації проекту: говорилось про шкоду екології, здоров’ю дітей тощо. Це було підґрунтям для відмови міськради у наданні дозволу для розміщення сучасного устаткування з утилізації протипіхотних мін. Після провалу проекту з Шосткою припинили співпрацю в рамках програми ЄС з реформування міського комунального господарства. Перемога у проекті давала можливість отримати декілька мільйонів євро на модернізацію та розвиток водо- і теплопостачання.

Перебуваючи на посаді директора Шосткинського казенного заводу «Імпульс» Євген Чернов за 14 років керівництва не вклав жодної копійки в модернізацію підприємства та техніки безпеки на ньому. Наслідком такої халатності стала загибель людини. У травні минулого року в одному із цехів заводу вибухнув паровий котел: троє постраждалих, один із них – слюсар підприємства, загинув на місці.

Корупційний скандал і родинний бізнес

У 2012 році тодішній директор державного концерну «Укроборонпром» Дмитро Саламатін призначає Євгена Чернова ще і на посаду директора казенного заводу «Зірка». Планувалося, з часом об’єднати два заводи в одне підприємство та вийти на якісно новий рівень роботи. Втім, не так сталося, як казалося. Більш, ніж два роки Євген Чернов всупереч законодавству суміщає дві керівні посади. І дійсно, якщо поглянути на букву закону, то таке суміщення заборонене. В постанові Кабміну № 245 від 3 квітня 1993 року сказано наступне: «Установити, що окрім працівників, яким законодавчими актами заборонено працювати за сумісництвом, не мають права працювати за сумісництвом також керівники державних підприємств, установ, організації, їхні заступники, керівники структурних підрозділів та їхні заступники (за винятком наукової, викладацької, медичної і творчої діяльності)». Залишається тільки гадати чому правоохоронні органи і досі не побачили порушення. Втім, це не найбільший клопіт правоохоронців. Три місяці тому Шостку сколихнув корупційний скандал, пов’язаний з родиною Чернових. В особливі деталі справи ми не будемо вдаватися. Зауважимо тільки, що за час керівництва Євгена Дмитровича Чернова реалізовувалися корупційні тендерні схеми на закупівлю та обслуговування обладнання, інструментів тощо. Євген Чернов через приватну фірму свого сина ТОВ «МТК «Будтехніка» отримував певні послуги, приміром проведення технічного обслуговування вогнегасників підприємства «Імпульс», на яке приватна фірма не мала дозволу. Справа дійшла до суду і Євгена Чернова визнали винним, втім суддя обмежився адміністративним попередженням. Під час судового розгляду Євген Чернов неодноразово говорив неправду. Казав, що не знав, про те, що приватну фірму очолює його син (хоча заповнюючи анкету, аби отримати допуск до державної таємниці, пан Чернов чітко вказав де працює його син). Зауважимо, що, виходячи з Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», керівники державних підприємств не мають право оцінювати і вибирати поставщиків продукції з числа своїх близьких родичів. До речі, суми, про які йде мова – доволі значні. Так, приміром у договорі від 13.12.2012 року № 3/013-11/П «Імпульс» закупив у сина свого директора тільки одних електродів майже на 102 тисячі гривень. Більше, ніж на 88 тисяч гривень закупили хімічних речовин, 129 тисяч державне підприємство заплатило приватнику за придбання спеціального спорядження тощо. Тільки за один рік набігали мільйонні суми прибутків. Загалом, поле діяльності Євгена Чернова має зацікавити не лише люстраційний комітет, але і відповідні органи прокуратури та Служби Безпеки України, адже такі люди і досі мають доступ до державної таємниці та отримують держзамовлення.

Довідка:

Шосткинський казенний завод «Зірка»

Сучасна площа заводу становить 753,7 гектарів.

Основна діяльність заводу зв’язана з випуском димного пороху усіх марок, трубчастого і зернового пороху на основі нітроцелюлози, а також зарядів для стовбурної артилерії калібрів 100 мм, 122 мм, 125 мм, 130 мм, 152 мм, підкаліберного пострілу для 125 мм танкової гармати, мисливських димних і нітроцелюлозного пороху, пороху для мисливської зброї.

Також підприємство випускає продукцію загально технічного призначення і товари народного споживання. Це електроізоляційні матеріали: склотекстоліти, текстоліти, гетинакси, ізофлекс, міканіти, мікострічки, скляні стрічки, склослюдострічки; нітроцелюлозна лакофарбова продукція: емалі для покриття внутрішніх і зовнішніх поверхонь по дереву і металу, меблевий лак, а також спеціальні лаки для авіаційної й електронної промисловості; колоксилин лакомастичний; товари побутової хімії; чистячі засоби, пастоподібні мийні речовини, розчинники, клеї, а також будівельні матеріали — клеючі мастики, шпаклювальні матеріали, герметики; етиловий ефір для промисловості і медицини, у тому числі наркозний із трирічним терміном зберігання.

Шосткинський казенний завод «Імпульс» засновано у 1848 році. Це єдине в Україні й одне з небагатьох у світі підприємств, що у замкнутому циклі виготовляє засоби ініціювання зарядів вибухових речовин (капсулі-детонатори, електродетонатори, детонуючі шнури тощо) для проведення відповідних робіт у гірничодобувній і вугільній промисловості, геологорозвідці, нафтогазовидобуванні, будівництві та металургії.

Незмінні традиції якості та гарантії безпеки продукції зробили ШКЗ «Імпульс» стратегічним партнером для вітчизняних і закордонних підприємств життєво важливих галузей промисловості. Стабільно забезпечуючи підприємства гірничорудної, вугільної, металургійної промисловості України, які складають основу національної економіки, завод тим самим виконує державне замовлення з забезпечення економічної та політичної незалежності держави. Використовуючи власті високі технології на підприємстві розроблена та знаходиться на стадії промислових випробувань вітчизняна неелектрична система ініціювання «Імпульс», яка дозволить забезпечити високий рівень керованості масовими вибухами, істотно підвищить ефективність і безпеку підривних робіт.

Назар Вітальченко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа