Чеська Республіка посилає в Україну старі танки радянських часів, надаючи вкрай необхідне важке озброєння українським військам, які борються з набагато краще оснащеними російськими силами вторгнення.
Ці зусилля, описані трьома чеськими та словацькими офіційними особами, знаменують собою перший випадок, коли іноземна держава надала Україні танки з моменту початку вторгнення Росії 24 лютого. У потенційно ще важливішому розвитку подій, як Чеська Республіка, так і сусідня Словаччина, яка має спільний кордон з Україною розглядають можливість відкриття своїх військово-промислових об’єктів для ремонту та переобладнання пошкодженої української військової техніки.
Україна захопила 176 російських танків, 34 самохідні артилерійські установки, 116 БМД, 149 БМП, 23 реактивні системи залпового вогню та 45 БТР, повідомляє Oryx, відкритий розвідувальний блог, який враховує лише візуальні дані, як докази захоплення обладнання. Багато, якщо не більшість цієї техніки, а також велика кількість власних танків і бойових машин України, потребують ремонту перед використанням.
Російська кампанія ракетних ударів по Україні була спрямована, зокрема, на оборонну промисловість країни, знищуючи об’єкти, де такі ремонти та переобладнання могли б відбутися, що робить чеську та словацьку співпрацю особливо цінною.
Західні уряди спочатку очікували, що Київ впаде протягом кількох днів, і оснастили українських військових здебільшого ракетами для стрільби з плеча, такими як NLAW, Javelin і Stinger, які могли використовуватися невеликими повстанськими підрозділами. Українським військовим, однак, вдалося взяти верх над російськими силами навколо Києва у широкомасштабній звичайній війні, використовуючи далекобійну артилерію, танки та авіацію. Зараз вона намагається зупинити просування Росії на сході Донбасу та повернути окуповані Росією території на півдні країни — місії, які, за словами президента Володимира Зеленського, були б неможливими без постійного постачання важкого озброєння.
Конференція донорів близько 35 країн, скликана Великобританією в Лондоні минулого тижня, погодилася надати Україні артилерію великої дальності, зенітні системи та бойові машини піхоти, але не підтримала передачу танків.
Наразі Чеська Республіка надіслала трохи більше десятка модернізованих танків Т-72М радянського виробництва, повідомили заступник міністра оборони Чехії Томаш Копечний та інший представник міністерства оборони. Центральноєвропейська країна також направила в Україну гаубичні артилерійські установки та гусеничні БМП-1, повідомили чиновники.
Ці поставки зброї фінансувалися урядом Чехії та приватними чеськими донорами, які долучилися до підтримуваної урядом кампанії зі збору коштів на озброєння України. Офіційні особи на східному фланзі НАТО загалом стурбовані тим, що західні постачання зброї та боєприпасів далеко не відповідають потребам України, враховуючи інтенсивність війни. За один день Україна використовує приблизно стільки зброї, скільки отримує за тиждень, сказав високопоставлений польський чиновник.
Країни НАТО прагнуть постачати додаткові та більш передові системи озброєння, такі як системи протиповітряної оборони та американські протитанкові озброєння Javelin, заявив у вівторок генеральний секретар альянсу Єнс Столтенберг. За його словами, союзники вже постачають до Києва паливо, боєприпаси, каски, захисні засоби та медичне обладнання. Організація Північноатлантичного договору очікує, що російські війська зроблять великий наступ на південному сході України найближчими тижнями і хоче швидко поповнити запаси київських військ, сказав пан Столтенберг.
Уряди Центральної Європи, за винятком Угорщини, в основному прагнуть допомогти переозброїти Україну, але деякі чиновники нервують через виснаження власних запасів зброї та боєприпасів.
Деякі з цих урядів звертаються до адміністрації Байдена за гарантією того, що США допоможуть замінити обладнання, яке вони дарують Україні. Поставки з Чехії скоротилися в 2014 році, коли вибухи знищили два склади, що містили понад 150 тонн боєприпасів. Пізніше уряд звинуватив у вибухах двох агентів російської військової розвідки.
«Набагато більше, у кілька разів більше, можна зробити, якщо ми об’єднаємо зусилля з іншими союзниками», – сказав пан Копечний.
Словенія, яка відверто підтримує Київ, відправляла в Україну наявну військову техніку від початку російської агресії, заявив її прем’єр-міністр Янез Янша, до того моменту, коли вона вичерпала власні запаси.
«Якби Франція, Німеччина чи США надіслали однакову з нами частку зброї на душу населення, Україна вже була б звільнена», – сказав він. «На жаль, наші резерви вичерпані, і зараз ми намагаємося замінити обладнання новими поставками із США», – сказав він. «На жаль, усі процедури були повільними, але вони якось прискорилися після Бучанської бійні».
Москва попередила, що вважає поставки зброї законними цілями для своїх ракет. Однак досі їй не вдалося заглушити щоденні військові вантажі в Україну з Польщі, Румунії чи Словаччини. Російські військово-повітряні сили поки що також не продемонстрували здатність зірвати рух військових колон між прикордонними та фронтовими ділянками.
Однак одна дорога була фактично перекрита для поставок зброї НАТО: маршрут через Угорщину, прем’єр-міністр якої Віктор Орбан був переобраний у неділю після того, як пообіцяв блокувати НАТО і не дозволити використання його країни для транспортування зброї в Україну.
Цього тижня Австралія повідомила, що відправляє в Європу бронеавтомобілі Bushmaster для доставки в Україну, причому перші чотири вже пофарбовані в українські кольори.
Крім танків, уряди Центральної Європи, включно з Чехією, зважують ризики дозволити Україні привезти пошкоджену війну техніку до своїх країн для ремонту. Словаччина, яка не має в наявності танків, обговорила це питання, сказав високопоставлений словацький чиновник.
Ці обговорення є частиною усвідомлення того, що війна Росії з Україною може затягнутися на місяці, якщо не довше, і що у війні на виснаження перевага Росії в оснащенні може схилити терези на користь Москви.
«Якщо війна триватиме все довше й довше, військове обладнання, яке пошкоджується, потребує обслуговування», – сказав представник чеського міністерства оборони. «Українські ремонтні майстерні зайняті на 100%, і вони просять інших сусідніх союзників допомогти їм з ремонтом».
Джерело: wsj