Аналітики з SIPRI оновили рейтинг 100 оборонних компаній
Стокгольмський інститут дослідження проблем миру – SIPRI, опублікував щорічний рейтинг топ-100 оборонних компаній світу за продажем озброєння.
Слід зазначити, що рейтинг від SIPRI традиційно відстає на один рік і новий рейтинг демонструє ситуацію на 2020 рік. Така затримка пов’язана із необхідністю отримання великого обсягу інформації й різних періодів завершення фінансових років у різних країнах світу. Зазначимо, що у рейтингу включено, як експорт, так і постачання продукції для національних потреб.
Загалом 2020 рік показав чергове зростання ринку продажу озброєння, який становив 531 млрд доларів. Це на 1,3% більше за показники 2019 року та на 17% вище за 2015 рік. Водночас зростання продажу озброєння відбулось на фоні зниження у 2020 році світової економіки на 3,1%, а зброярі у всьому світі зустрілись із логістичними проблемами та постачальниками комплектуючих.
Абсолютним домінатом на ринку озброєння залишається США, які продали озброєння на 258 млрд доларів, що складає 54% від усього об’єму. І вся верхівка з п’яти найуспішніших компаній рейтингу саме американські вже з 2018 року.
Перше місце у рейтингу належить Lockheed Martin, який озброює НАТО F-35
Зокрема Lockheed Martin, Raytheon Technologies, Boeing, Northrop Grumman та General Dynamics разом продали озброєння на 183 млрд доларів. Цікаво, що вся верхівка переліку – це компанії ракетно-аерокосмічної галузі, яка залишається найбільш дохідною серед усіх у сфері ОПК.
На другому місці топ-100 розмістились китайські компанії з результатом 66 750 млрд доларів, що на 2,91 млрд більше ніж у 2019 році.
Китайська Norinco – сьома у рейтингу, найбільш відома завдяки бронетехніці та стрілецькому озброєнню
Трійку лідерів замикає Великобританія – 38,5 млрд доларів, яка також продемонструвала зростання на 2,76 млрд. А валову частину з цього заробив британський гігант BAE Systems, який самостійно продав озброєння на 24 млрд доларів.
Флагман ВМС Великої Британії, HMS Queen Elizabeth, результат роботи BAE Systems
Але, якщо об’єднати результати компаній з Євросоюзу, то колективна Європа змогла обійти Лондон – 58,4 млрд. Хоча у порівнянні з 2019 роком, об’єми європейських компаній трохи впали – на 0,63 млрд доларів.
А найбільш стрімке падіння продемонстрували компанії з Російської Федерації, які просіли з 30,52 у 2019 до 26,36 млрд доларів. Це падіння продовжується вже декількох років після піку у 2017 році, коли РФ зміг зайняти рекордні для себе 5% оборонного ринку світу.
Російський виробник систем ППО “Алмаз-Антей” – єдина російська компанія з топ-20, “впала” з 9,4 млрд у 2019 до 6 млрд у 2020
Стосовно України, то результат всіх державних оборонних компаній, підпорядкованих “Укроборонпрому”, складає 1,32 млрд доларів у 2020 році проти 1,31 млрд доларів у 2019.
У загальному рейтингу це, як і за попередній період – 77 позиція, між японською Fujitsu з пріоритетом у розробці цифрових оборонних технологій та німецькою Hensoldt зі спеціалізацію у радарах, оптоелектроніці та авіоніці.
Продукція ДККБ “Луч” – одна з головних у “експортній корзині” українського озброєння
З інших цікавих аспектів рейтингу SIPRI – зростання на ринку озброєння позицій компаній з Ізраїлю та Японії, які охопили 2% та 1,9% від загального світового об’єму.
Загалом рейтинг зі 100 оборонних компаній світу виглядає наступним чином:
Оригінал рейтингу з усіма помітками щодо калькуляції можливо завантажити на сайті SIPRI.
Джерело: Defense Express