Імплементація закону про нацбезпеку є надзвичайно важливою, особливо враховуючи нинішню ситуацію. Саме цей закон є ключовим в сфері трансформації оборонного та безпекового секторів України під стандарти НАТО.
Про це заявив член Ради засновників Української стратегічної ініціативи, народний депутат Андрій Левус під час засідання Парламентської Асамблеї НАТО у Львові.
«Щодо реформ спецслужб. СБУ стала першою, хто став на заваді РФ і прийняв двобій з російським окупантом. Її заслуги у цій війні є очевидними. Але разом з тим є нарікання на Службу щодо наявності невластивих їй функцій. Зокрема – це функції боротьби з корупцією і економічними злочинами. Закон про нацбезпеку чітко вимагає прибрати ці функції і реформувати Службу до вимог сучасності і стандартів НАТО.
Важливим моментом реформ під стандарти Альянсу є цивільний і парламентський контроль за спеціальними службами і розвідкою. Ми напрацювали законопроект про парламентський комітет з контролю за діяльністю спецслужб і розвідувальних органів. Цей проект має багато практичного функціоналу. Він дозволяє членам комітету переглядати дії певних органів на предмет законності й дотримання прав людини. Цей проект закону має схвальні відгуки від іноземних партнерів і, сподіваюся, не дивлячись на політичну кон’юнктуру, буде прийнятий наступним складом парламенту.
На мою думку, найбільш доцільно приймати закон про СБУ і парламентський контроль одним пакетом. Це потрібно для того, щоб термінологія, визначення функцій в законі про СБУ цілком співпадали з тими, що є і в законопроекті про парламентський контроль. Адже при підготовці цього проекту ми зіткнулися з тим, що чинний закон про СБУ, який був написаний в 1990-і роки, не відповідає вимогам чинного законодавства і тим паче стандартам НАТО.
Потрібно два абсолютно нових законопроекти, які будуть кооперуватися між собою і доповнювати один одного.
Окрім цих двох озвучених напрямків, глобального реформування потребує вся система державної таємниці. В цьому питанні також маємо радянську спадщину. У нас засекречують все, що вважають за потрібне. При цьому, інформацію засекречують і силові структури, і Уряд, і Нацбанк. Це спричиняє непрозору атмосферу в економічній, політичній, силовій сферах. Я не дарма це розглядаю в контексті імплементації Закону про нацбезпеку – саме СБУ є головним органом в сфері дотримання державної таємниці. При РНБОУ зараз існує окрема робоча група, що напрацьовує новий закон про державну таємницю. Він дозволить усунути засекреченість там, де вона непотрібна, а там, де інформація дійсно потребує додатково захисту – там вона буде більш захищеною.
Наступна галузь, що потребує радикальних реформ – це військово-оборонний комплекс. Закон про нацбезпеку передбачає створення окремого центрального органу виконавчої влади, який реалізовуватиме державну політику в сфері ОПК. І це не буде «Укроборонпром»! Ми з колегами вже зареєстрували законопроект про ліквідацію «Укроборонпрому», і це, на нашу думку, необхідно, бо це держконцерн, який, з одного боку, формує державну оборонну політику, а з іншого – сам є учасником ринку!
Але не може суб’єкт регулювання бути й учасником ринку! Відповідно ми ставимо такий пріоритет: реалізація норм Закону про нацбезпеку щодо створення окремого органу при Кабміні, який буде реалізовувати політику в сфері ОПК, а також ліквідацію ДК «Укроборонпром». Він, до речі, був створений Януковичем задля централізації корупції в ОПК. Він нічого не виробляє, лише видає ліцензії і дозволи та об’єднує підприємства в ОПК.
Ми провели консультації з представниками нової влади на предмет напрацювань, зроблених в рамках міжнародної робочої групи щодо передачі їх новим керівникам органів нацбезпеки.
Багатьох інтригує питання: чи зміниться курс на євроатлантичну інтеграцію України за нової влади? Ми маємо певні хвилювання, адже з одного боку від нової влади ідуть позитивні заяви, з іншого – у владі є цілком різні люди, що генерують різні ідеї.
Подолати це занепокоєння можна лише припинивши заяви і взявшись за виконання реформ, які є щойно озвучив. Сподіваюся, нові парламентарі будуть ставити ці ж вимоги, які я озвучив, а ми допоможемо їх прийняти. Для нас це буде головним маркером – чи дійсно люди за ЄС і НАТО чи це просто порожня риторика.
На останок: ми дякуємо нашим партнерам з НАТО, дякуємо, зокрема, за те, що вони називають речі своїми іменами. Що Росія є агресором, що вона порушує елементарні права людей, що це глобальна загроза для всього мирного світу. Це – варварська тоталітарна імперія, що є викликом для вільного світу. Сподіваюся, ми всі разом із цим викликом впораємося», – наголосив Андрій Левус.