Соціальні мережі все частіше стають засобом маніпулювання виборцями та масового стеження

5f70c508-26c3-427f-a6ef-d2de64480916

Уряди у всьому світі все частіше використовують соціальні мережі для маніпулювання під час виборчих кампаній й контролю за своїми громадянами, спрямовуючи технології у бік цифрового авторитаризму. Унаслідок цих тенденцій рівень глобальної свободи Інтернету знижується вже дев’ятий рік поспіль згідно з рейтингом «Свобода в мережі 2019» – новим виданням щорічного оцінювання рівня свободи Інтернету в певних країнах світу, опублікованого сьогодні Freedom House.

Окрім проблеми втручання з боку іноземних режимів, нові загрози демократії виникають зсередини, оскільки популістські лідери та армії їхніх онлайн-прихильників намагаються спотворити політику у своїх країнах. Внутрішнє втручання у вибори погіршило онлайн простір у 26 з 30 вивчених країнах, де проводилися вибори протягом минулого року. Найпоширенішою тактикою була дезінформація. Уряди деяких країн блокували веб-сайти або закривали доступ до Інтернету в цілому у відчайдушних спробах утриматися при владі.

В Україні політичні діячі прагнули маніпулювати суспільною дискусією за допомогою дезінформації та проплаченого контенту. Попри це, в Україні спостерігалося поступове поліпшення рівня свободи Інтернету протягом періоду, який проаналізовано у звіті, про що свідчить відсутність відключень мережі в зоні конфлікту. Українські користувачі отримують Інтернет-з’єднання за невисокими цінами, але швидкості також залишаються низькими. Інформаційний простір в Інтернеті частково піддається цензурі: уряд блокує російські та сепаратистські сайти, а сепаратистські сили блокують українські сайти в районах під їхнім контролем.
У звіті широко висвітлюється свобода Інтернету в підконтрольних сепаратистам частинах Донецької та Луганської областей, де українські та закордонні веб-сайти регулярно блокуються, а арешти користувачів та напади на онлайн-журналістів залишаються поширеним явищем. Влада де факто в підконтрольних сепаратистам районах поступово витіснила українських Інтернет-провайдерів, поставивши під загрозу доступ до Інтернету на цих територіях.
«Свавільна цензура, моніторинг і переслідування користувачів за контент, який вони публікують в Інтернеті, а також жорстке регулювання онлайн-простору в російському стилі в контрольованих сепаратистами частинах Донецької та Луганської областей сприяють катастрофічній ситуації зі свободою Інтернету на цих територіях», – заявив Шааф.
Поширення сучасних інструментів контролю послабило можливості людей користуватись своїм правом на свободу вираження поглядів і вести громадянську активність в Інтернеті. З 65 країн, оцінених в цьому звіті, в рекордних 47 були зафіксовані арешти користувачів за політичні, соціальні або релігійні дописи.
«Майбутнє свободи Інтернету ґрунтується на нашій здатності впливати на соціальні медіа», – прокоментував Адріан Шахбаз, директор з досліджень в сфері технологій та демократії Freedom House. «Оскільки, в основному, це американські платформи, Сполучені Штати повинні бути лідером в просуванні прозорості та підзвітності в епоху цифрових технологій. Це єдиний спосіб запобігти перетворенню Інтернету на троянського коня тиранії та пригноблення».

Огляд частини звіту про Україну (Українська): https://bit.ly/36zgfvk
Огляд звіту (Англійська): https://www.freedomonthenet.org/report/freedom-on-the-net/2019/the-crisis-of-social-media
Огляд частини звіту про Україну (Англійська): https://www.freedomonthenet.org/country/ukraine/freedom-on-the-net/2019

freedomHouse

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа