«Саміт Україна – ЄС: що маємо сьогодні, на що чекати завтра?»

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва

Питання до обговорення:

  • Чи зможе саміт щось змінити у відносинах України з Європейським Союзом?

  • Які наслідки матиме саміт Україна – ЄС для внутрішньої ситуації в Україні і чи матиме взагалі?

  • Чи вдасться Європейському Союзу завдяки саміту вплинути на політику і позицію української влади?

  • Фактор політичних в’язнів: наскільки він справді важливий для подальших відносин України з ЄС?

Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва з 15 по 20 лютого 2013 року провів опитування експертів «Саміт Україна – ЄС: чого очікує громадськість». Усього було опитано 90 експертів.

  • На думку більшості експертів, цьогорічний самітУкраїна використає, аби офіційно підтвердити свої зобов’язання щодо виконання вимог ЄС, проте не дотримуватиметься їх. Ще частина експертів вважає, що саміт нічого не змінить у двосторонніх відносинах, матиме декларативний характер і не призведе до жодних змін у політиці ані ЄС, ані України.

  • Думки експертів стосовно наслідків саміту Україна – ЄС для зовнішньої політики України розділилися на три майже рівнозначні групи. Відносна більшість експертів певні, що вплив ЄС на Україну послабиться, ЄС буде мовчазним спостерігачем за процесами в Україні. Ще майже третина експертів вважає, що Україна все більше входитиме в зону впливу Росії, буде розпочато переговори про вступ до Митного союзу або іншу форму інтеграції з цим об’єднанням і стільки ж експертів впевнені, що Україна залишиться поза інтеграційними процесами.

  • Стосовно впливу саміту на розвиток внутрішньої ситуації в Україні, думки експертів поділилися практично навпіл: одні вважають, що саміт не матиме жодних наслідків, а інші впевнені, що влада діятиме всупереч вимогам ЄС і досягнутим на саміті рішенням.

  • Більшість експертів впевнені, що одні вимоги, висунуті ЄС, частково намагатимуться виконати, а інші – ігноруватимуть. Серед вимог, які влада виконуватиме, – ті, які стосуються лібералізації візового режиму, та реформи, які не загрожують корпоративним інтересам влади. Крім того, влада намагатиметься здійснити реформи, необхідні для підготовки до започаткування поглибленої та всеохоплюючої зони вільної торгівлі, а також схвалення Виборчого кодексу України.

  • Основна вимога, яку влада ігноруватиме, стане вимога неприпустимості застосування вибіркового правосуддя і звільнення політичних в’язнів.

  • На переконання більшості експертів, найбільше впливатимуть на позицію ЄС під час переговорів на саміті факти вибіркового правосуддя в Україні, зокрема, ув’язнення опозиційних політиків. Матимуть вплив і відсутність або недостатня ефективність реформ в Україні та посилення авторитарних тенденцій в Україні, монополізація влади.

  • Більшість експертів вважають, що вирішення питання політичних в’язнів, зокрема, Юлії Тимошенко та Юрія Луценка, є в цілому важливим, але не вирішальним для активізації відносин ЄС з Україною.

Received: from cockchafer.dif.org.ua Fri, 22 Feb 2013 15:17:16 +0200

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа