Події в Криму розгортаються стрімко, так стрімко, що не відомо, що саме відбуватиметься на той момент, коли номер піде в друк. Ескалація конфлікту, наповнення півострову окупаційними військами та озброєними проросійськими колаборантами все менше дає шансів на мирне врегулювання ситуації.
Весь час з’являється суперечлива інформація про зіткнення, стрілянину, пересування бронетехніки. Що ж відбувається на півострові насправді? Якою є реальна підтримка сепаратистів? Чи вистачить в українців сил чинити опір агресору?
Про це найкраще можуть розповісти самі кримчани. Один з них – доцент НАУКМА, історик і публіцист Ігор Лосєв, севастополець, експерт, який добре обізнаний в кримській ситуації, зокрема, й щодо розстановки військових сил.
За словами експерта, основною підтримкою для проукраїнської частини Севастополя залишаються Військово-морські сили України, а також українські силові структури.
«Українським військовим в Криму зараз несолодко. Росія намагається штурмувати наші частини в Балаклаві, Феодосії, Новофедоровці – це Сакський район. Але в Новофедоровці на підтримку нашим військовим вийшло населення. Перекоп також заблокований російськими силами. Тактична задача російських військ – відокремити Крим від материка. Тому Україні конче треба поставити блок-пост в Херсонській області, по якій проходить Кримський канал, що «транспортує» в Крим прісну воду з Дніпра. Без Херсону Крим Росії не потрібен – без сполучення по суходолу», – розповідає Ігор Лосєв.
«В Криму постійно присутні 18 тисяч російських військових, плюс озброєне проросійське населення, ще 6 тисяч перекинуті з Росії. Ситуацію погіршує те, що в останні роки українські частини в Криму систематично послаблювалися. Сил самих лише українських ВМС не вистачить для відбиття агресії Росії», – продовжує експерт.
Ігор Лосєв наголошує, що найбільшим проукраїнським фактором на півострові є кримські татари, які готові до всіх методів боротьбі:
«Це дуже згуртована національна сила. Крім того – їх понад 350 тисяч в Криму. А щодо суто українських середовищ. Вони то є, але Київ з ними понад 20 років не працював, тому вони не покладають надію на столицю України і великої активності не демонструють. Вони бояться, що якщо державницькі сили зазнають поразки, за них жорстко візьметься окупаційна влада».
Експерт переконаний, що Путін Кримом не задовольниться, він захоче піти до кінця, він хоче знищити Майдан як явище, але для цього треба взяти Київ. Тим не менш Ігор Лосєв вірить в переможний фінал подій на півострові – шанси втримати Крим є, якщо війна стане всенародною.
На думку іншого експерта, севастопольського громадського діяча Дмитра Білоцерківця, абсолютна більшість і кримчан загалом, і севастопольців зокрема, не підтримують агресивні дії проросійських сил та збройних сил РФ:
«90% севастопольців проти війни, вони всі розуміють, що під загрозою зриву курортний сезон. Військовий конфлікт потягне за собою продовольчу, фінансову, соціальну кризу. Якби севастопольська влада гарантувала їм безпеку, то люди відкрито виражали своє незадоволення щодо можливого конфлікту. А так вони бояться – а хто не злякався, коли по місту ходять купа озброєних людей без розпізнавальних ознак».
Основною проблемою українських військових в ситуації, що склалася, Білоцерківець називає відсутністю чітких директив з боку Києва:
«В українських військових нема чітких задач, вони дезорієнтовані, хоча досі героїчно тримаються. Потрібні чіткі директиви з Києва, на які чекають наші військовики», – наголосив громадський діяч.
Сергій Багряний