Експертне опитування «Оцінка політичної ситуації в контексті проведення переговорів між Україною та ЄС щодо підписання Угоди про Асоціацію» проведено 01-05 липня 2013 Агентством стратегічних комунікацій Res Publica.
Об’єкт дослідження: 30 кваліфікованих політичних експертів – відомих політологів, соціологів, аналітиків і журналістів, компетентних у темі дослідження. Відбір здійснювався за допомогою методу рекомендації і шляхом аналізу аналітичних публікацій з теми відносин Україна-ЄС у вітчизняних ЗМІ.
Предмет дослідження: експертні оцінки поточної політичної ситуації в контексті проведення переговорів між Україною та ЄС щодо підписання Угоди про Асоціацію.
Метод збору первинної інформації: телефонне опитування 30 експертів.
ОПИС РЕЗУЛЬТАТІВ
В цілому, експерти продовжують розглядати Європейський Союз в якості інтеграційного пріоритету України. Респонденти вважають, що Україна зможе підписати Угоду про Асоціацію на Вільнюському саміті Східного партнерства, і підписання цього документа не повинно залежати від рішення у «справі Тимошенко».
Переважна більшість опитаних експертів (76,7%) вважає, що Європейський Союз продовжує залишатися інтеграційним пріоритетом для України. 10,0% в якості такого пріоритету назвали Митний Союз. Тільки 3,3% опитаних назвали однаково важливими для України і Європейський Союз, і Митний Союз. Крім того, 10,0% респондентів підтримали інші варіанти інтеграції (див. Малюнок 1).
Малюнок 1. Розподіл відповідей експертів на запитання «Як Ви вважаєте, яке інтеграційне об’єднання сьогодні є пріоритетним для України?»
У разі, якщо Україні доведеться робити вибір між інтеграцією до Європейського Союзу та інтеграцією до Митного Союзу, то більшість експертів (53,3%) впевнені, що вибір буде зроблений на користь ЄС (див. Малюнок 2). 43,4% вважають, що Україна буде балансувати між двома варіантами. А 3,3% опитаних прогнозують, що Україна відмовиться від обох варіантів. Вибір на користь інтеграції до Митного Союзу не підтримав жоден з респондентів (0,0%).
Малюнок 2. Розподіл відповідей експертів на запитання «Як Ви вважаєте, який геополітичний вибір буде зроблений, якщо Україні доведеться обирати між інтеграцією до Європейського Союзу та інтеграцією до Митного Союзу?»
Експерти продовжують оптимістично оцінювати шанси України щодо підписання Угоди про Асоціацію з Європейським Союзом вже найближчим часом. Так, 70,0% респондентів висловили впевненість у тому, що Угода буде підписана на Вільнюському саміті Східного партнерства у листопаді 2013 року. 3,3% вважає, що Україна не встигне оформити асоціацію до кінця 2013 року, але зробить це до президентських виборів 2015 року. 6,7% опитаних прогнозують, що Угода буде підписана вже після 2015 року. І 10,0% впевнені у тому, що Угоду про Асоціацію найближчими роками підписано не буде (див. Малюнок 3).
Малюнок 3. Розподіл відповідей експертів на запитання «Як Ви вважаєте, коли буде підписано Угоду про Асоціацію Україна-ЄС?»
Водночас більшість опитаних експертів вважає, що підписання Угоди про Асоціацію між Україною та Європейським Союзом не повинно залежати від «справи Тимошенко». Так, 60% респондентів впевнені, що у разі, якщо питання звільнення екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко не буде вирішене до Вільнюського саміту, то ЄС має підписати Угоду з Україною, оскільки майбутнє країни не повинно бути заручником окремих особистостей чи ситуацій. 20,0% вважають, що Євросоюз підписувати Угоду з Україною не повинен, оскільки принципи ЄС важливіші за інтереси окремих країн. І 20,0% вагалися з відповіддю (див. Малюнок 4).
Малюнок 4. Розподіл відповідей експертів на запитання «У разі, якщо питання звільнення екс-прем’єр-міністра Юлії Тимошенко не буде вирішене до Вільнюського саміту Східного партнерства, то як Ви вважаєте, чи повинен Європейський Союз підписувати Угоду про Асоціацію з Україною?»
В опитуванні взяли участь наступні експерти: Бала Віталій (політолог, політтехнолог, директор Агентства моделювання ситуацій), Біденко Артем (політолог, експерт з рекламних комунікацій), Богуш Денис (політтехнолог, президент компанії Bohush Communications), Бондаренко Кость (політолог, Голова правління Інституту української політики і Фонду “Українська політика”), Булавін Олександр (політтехнолог), Булгак Павло (журналіст, політичний експерт), Бурковський Петро (політолог, експерт Школи політичної аналітики при Києво-Могилянській академії), Видрін Дмитро (політолог, політтехнолог, позаштатний радник Президента України), Гайдай Сергій (політтехнолог, директор зі стратегічного планування соціально-інжинірингового агентства «Гайдай.Ком»), Голобуцький Олексій (політтехнолог, заступник директора Агентства моделювання ситуацій), Джангіров Дмитро (політолог, політтехнолог), Жданов Ігор (політолог, президент аналітичного центру «Відкрита політика»), Карасьов Вадим (політолог, політтехнолог, директор Інституту глобальних стратегій), Кругляковський Павло (політтехнолог), Віталій Кулик (політичний експерт, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства), Луценко Анатолій (політтехнолог, директор компанії «GMT Group»), Магда Євген (політичний оглядач), Макітра Ярослав (політтехнолог), Матвієнко Костянтин (політолог, експерт Корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика»), Михальченко Микола (політолог, соціолог, завідувач відділом Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф.Кураса НАН України), Поляков Володимир (політтехнолог), Попов Ігор (політолог), Солонтай Олександр (політолог), Столярчук Дмитро (політичний експерт, директор комунікаційної компанії «Агентство медіастратегій»), Стоякін Василь (політолог, політтехнолог, директор «Центру політичного маркетингу»), Таран Сергій (політолог, Голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень «Соціовимір»), Філіндаш Євген (політолог), Цибулько Володимир (політолог), Черненко Олександр (політичний експерт, Голова Правління Всеукраїнської громадської організації «Комітет виборців України»), Якименко Юрій (заступник Генерального директора, директор політико-правових програм, Центр Разумкова).
Received From: Res Publica [email protected] 08 Jul 2013 00:36:40 -0700 (PDT)