Київ, 15 квітня (Reuters) – Україна заявила в п’ятницю, що намагається прорвати облогу Маріуполя російськими військами, бої точаться навколо металургійного заводу імені Ілліча та порту, в той же час столицю Київ потрясли одні з найпотужніших вибухів у два тижні.
Росія заявила, що вночі завдала удару по заводу в Києві, який виготовляв і ремонтував протикорабельні ракети, очевидно в помсту за затоплення «Москви», флагмана Чорноморського флоту Москви, у четвер. Хоча Росія заперечує потоплення “Москви” українськими ракетами, каже, що все сталося від загорання боєприпасів.
А от Україна заявила, що одна з її ракет спричинила затоплення «Москви», що є потужним символом її опору краще озброєному ворогу. У Москві заявили, що судно затонуло під час буксирування в штормовому морі після пожежі, спричиненої вибухом боєприпасів.
Сполучені Штати вважають, що “Москва” була вражена двома українськими ракетами і що є російські втрати, хоча цифри невідомі, заявив високопоставлений американський чиновник у п’ятницю.
Раніше Росія повідомляла, що понад 500 моряків на борту “Москви” були евакуйовані після вибуху. Ні це твердження, ні оцінка США не можуть бути незалежно перевірені.
Маріуполь на Азовському морі пережив найстрашніші бої війни. До вторгнення Росії, місто, де проживало 400 000 людей, перетворилося на руїни за сім тижнів облоги та бомбардувань. Тисячі мирних жителів загинули, а десятки тисяч все ще залишаються в пастці міста.
“Ситуація в Маріуполі складна і важка. Зараз йдуть бої. Російська армія постійно викликає додаткові підрозділи для штурму міста”, – сказав речник Міноборони Олександр Мотузяник.
“Але поки росіянам не вдалося повністю захопити його”, – сказав він на телевізійному брифінгу.
Мотузяник сказав, що Росія вперше з моменту вторгнення 24 лютого застосувала дальні бомбардувальники для нападу на Маріуполь, і що в інших місцях російські сили зосереджують зусилля на захопленні міст Рубіжне та Попасна на сході України.
Москва заявила, що своєю основною метою війни є захоплення Донбасу, східного регіону двох провінцій, які вже частково утримуються підтримуваними Росією сепаратистами, після того, як її сили вторгнення були витіснені з околиць Києва на початку цього місяця.
Віце-прем’єр-міністр України Ірина Верещук повідомила, що у п’ятницю з зон конфлікту було евакуйовано 2864 людини, у тому числі 363 маріупольця, які користувалися власним транспортом.
Президент України Володимир Зеленський нещодавно звернувся до президента США Джо Байдена з проханням визнати Росію “державним спонсором тероризму”, повідомляє у п’ятницю Washington Post з посиланням на людей, знайомих з їхньою розмовою.
Наразі до списку “державних спонсорів тероризму” входять чотири країни: Північна Корея, Куба, Іран та Сирія.
Речник Білого дому відмовився конкретно відповідати на цю доповідь, додавши: «Ми продовжимо розглядати всі варіанти посилення тиску на Путіна».
Маріуполь під прицілом
Маріуполь є головною метою Росії на Донбасі, і Москва заявила, що сподівається захопити його найближчим часом, що зробить його єдиним великим містом, захопленим наразі.
Міністерство оборони Росії заявило, що захопило металургійний завод імені Ілліча. Повідомлення не вдалося підтвердити.
Вважається, що українські захисники в основному тримаються на Азовсталі, ще одному величезному металургійному заводі.
Обидва заводи належать Метінвесту – імперії найбагатшого українського бізнесмена та хребта промислового Сходу України, — який заявив Reuters у п’ятницю, що ніколи не дозволить своїм підприємствам працювати під російською окупацією.
“Ми віримо в перемогу України і плануємо відновити виробництво після завершення бойових дій”, – йдеться в заяві “Метінвесту” Reuters, додаючи, що його об’єкти пошкоджені, але неможливо сказати, як довго триватимуть бойові дії.
Мотузяник назвав втрату Росією «Москви» значною. Але він сказав, що не уповноважений надавати інформацію про завод під Києвом, який, за словами Москви, вразили її ракети.
«Москва» був найбільшим російським кораблем на Чорноморському флоті, оснащеним керованими ракетами для збивання літаків і нападу на берег. Він мав радар для прикриття протиповітряної оборони флоту.
Москва використала свою військово-морську міць, щоб блокувати українські порти та погрожувати потенційною висадкою морського десанту вздовж узбережжя. Без свого флагмана здатність загрожувати Україні з моря може бути понівечена.
Це був найбільший військовий корабель, який був затоплений під час конфлікту після того, як британці торпедували аргентинського крейсера “Генерал Бельґрано” під час Фолклендської війни 1982 року.
Київ очікує більше атак
Міноборони Росії заявило, що її війська посилять удари по Києву. «Кількість і масштаби ракетних ударів по об’єктах у Києві зростатимуть у відповідь на будь-які терористичні атаки чи диверсійні акти на території Росії, вчинені київським націоналістичним режимом», – повідомили в Міноборони Росії.
У Москві повідомили, що російські села в Білгородській області поблизу кордону постраждали від українських обстрілів. Напади в цьому районі, який є основним місцем для вторгнення Росії, підтвердити не вдалося.
Росія спочатку описала свої цілі в Україні як роззброєння свого сусіда та перемогу над націоналістами.
Київ та його західні союзники кажуть, що це фіктивні виправдання неспровокованої загарбницької війни, яка вигнала чверть 44-мільйонного населення України з їхніх домівок і призвела до загибелі тисяч.
Репортаж Павла Політюка та Елізабет Пайпер; Додаткові репортажі бюро Reuters Автори: Пітер Графф, Інгрід Меландер та Патрісія Зенгерле; Редагування: Френсіс Керрі, Гарет Джонс та Ліза Шумейкер