Репресії в окупованому Криму тривають – звіт КРЦ за І півріччя 2021 року

У четвер, 22 липня, Кримськотатарський Ресурсний Центр представив аналіз порушень прав людини в окупованому Криму за I півріччя 2021 року. За даними організації, за звітний період російські силовики провели 32 обшуки, 156 затримань/утримань і 41 допит, опитування і «бесіду». Загальна кількість арештів за перші шість місяців поточного року становить 96. Велика частина порушень з боку окупантів припадає на представників корінного кримськотатарського народу. Така практика набула на півострові системний характер.

У пресконференції взяли участь Голова Правління Кримськотатарського Ресурсного Центру, голова управління з правових питань та закордонних справ Меджлісу кримськотатарського народу Ескендер Барієв, менеджерка з комунікацій Кримськотатарського Ресурсного Центру Тетяна Подворняк, дружина політв’язня Владислава Єсипенка Катерина Єсипенко.

За даними КРЦ, за I півріччя 2021 року в окупованому Криму зафіксовано 32 обшуки, 13 з яких були проведені в будинках кримських татар. Цей показник перевищує кількість обшуків за I півріччя 2020 року. Тоді КРЦ зафіксував 23 обшуки. Тенденція переслідувань з політичних і релігійних мотивів залишається незмінною з початку окупації півострова.

«Під час проведення обшуків силовики нерідко порушують права потерпілих. Зокрема, під час проникнення в оселі зафіксовані випадки пошкодження майна, або ж проведення обшуку за відсутності господаря, або підкидання забороненої літератури. Крім того, під час обшуку в травні було здійснене вбивство Аюба Рахімова. Окупанти стверджують, що він чинив опір», – розповів Ескендер Барієв.

За звітний період КРЦ зафіксував 156 затримань/утримань, 126 з яких – щодо кримських татар. Кількість у порівнянні з 2020 роком значно збільшилися, тоді було зафіксовано 48 затримань.

«Така велика кількість порушень в цій категорії пов’язана і з тим фактом, що окупанти масово затримували активістів, які прямували з Криму в місто Ростов-на-Дону на оголошення вироку фігурантам білогірської «справи Хізб ут-Тахрір». Тоді було відомо про 126 утримань, всі – щодо кримських татар», – зазначив Голова Правління КРЦ.

Окремо було відзначено затримання уродженця Кривого Рогу Владислава Єсипенка, якого затримали після акції до дня народження Тараса Шевченка в Сімферополі. Щодо нього застосовувалися тортури: відомо, що Владислава два дні катували електричним струмом.

У I півріччі 2021 року в окупованому Криму зафіксовано 41 випадок допитів, опитувань і «бесід», 18 з яких – щодо кримських татар. У порівнянні з минулим роком за аналогічний період кількість таких порушень зменшилася. Тоді було зафіксовано 52 порушення.

Тетяна Подворняк підкреслила, що за звітний період в окупованому Криму зафіксовано 96 випадків арештів, 60 з яких – щодо представників корінного народу. Із 96 випадків: 27 – вироки, 14 – нові арешти, 55 – продовження терміну утримання під вартою. За I півріччя минулого року було зафіксовано 150 випадків арештів.

У I півріччі 2021 року зафіксовано 205 випадків порушення права на справедливий суд, 130 з яких – щодо представників корінного кримськотатарського народу. Цей показник нижче торішнього, проте сама кількість порушень права на справедливий суд демонструє протизаконну діяльність «судів» на окупованій території.

Менеджерка з комунікацій додала, що порушення права на найвищий досяжний рівень фізичного і психічного здоров’я також носять системний характер, і в I півріччі 2021 року зафіксовано 92 випадки порушення цього права, 62 з яких – щодо кримських татар. Цей показник перевищує кількість таких порушень в I півріччі 2020 року. Тоді КРЦ зафіксував 74 випадки.

За інформацією організації, в I півріччі 2021 року зафіксовано 36 випадків етапування політв’язнів Криму, 35 з яких – щодо представників корінного народу.

У звіті КРЦ, який доступний на сайті організації, також міститься інформація про порушення релігійних прав, екологічних норм на півострові, про неналежні умови утримання в СІЗО і в’язницях, про порушення прав політв’язнів, про порушення прав жінок і незаконних військових навчаннях в окупованому Криму.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа