На супутниковому знімку Copernicus видно спалах газу в Портовій, Росія, 25 липня 2022 р. Європейський Союз, зображення Copernicus Sentinel-2/Роздатковий матеріал через REUTERS
москва, 26 серпня (Reuters) – Росія витрачає великі обсяги природного газу, спалюючи його у величезному помаранчевому факелі біля фінського кордону в той час, коли вона різко скоротила поставки до Європейського Союзу, заявили в п’ятницю вчені та аналітики.
Аналітики Rystad, енергетичної консалтингової компанії, що базується в Норвегії, описали це як екологічну катастрофу та підрахували, що кількість газу, що спалюється в атмосферу, еквівалентна приблизно 0,5% щоденних потреб ЄС.
Вражаючий спалах можна побачити на супутникових знімках Портової, де розташована компресорна станція для газопроводу Nord Stream 1 дном Балтійського моря до Німеччини.
На супутниковому знімку Copernicus видно спалах газу в Портовій, Росія, 24 серпня 2022 р. Європейський Союз, зображення Copernicus Sentinel-2/Роздатковий матеріал через REUTERS
Росія скоротила потік через Nord Stream 1 лише до 20% потужності та планує повністю закрити його на три дні наступного тижня, посилаючись на проблеми з обслуговуванням турбін. ЄС звинувачує його у використанні газу як зброї для відсічі санкціям Заходу проти України.
Спалювання на факелах є звичайною практикою у видобутку нафти та газу, але поточний рівень надзвичайно високий, а терміни чутливі через скорочення поставок Росією.
Російський енергетичний гігант “Газпром” не відповів на запит про коментар.
Аналітики компанії Rystad пишуть: «Точний обсяг спалювання на факелах важко визначити, але вважається, що він становить близько 4,34 мільйона кубічних метрів на день. Це дорівнює 1,6 мільярду кубічних метрів (млрд кубометрів) на річній основі та дорівнює приблизно 0,5% потреб ЄС у газі».
На супутниковому знімку Copernicus видно спалах газу в Портовій, Росія, 7 серпня 2022 р. Європейський Союз, зображення Copernicus Sentinel-2/Роздатковий матеріал через REUTERS
Вперше про спалювання було повідомлено у Фінляндії, яка межує з Росією, на початку цього місяця.
Професор Еса Ваккілайнен з Університету LUT, Лаппеенранта, сказав, що «Газпром» міг спалювати газ на суму до 1000 євро на годину протягом останніх двох місяців, а спалювання на факелах завдавало шкоди атмосфері. «Тож це також велика екологічна проблема, особливо для району Північного полюса, де ця сажа безумовно впливає на глобальне потепління», – сказав він.
Президент Володимир Путін заявив, що Росія, яка є четвертим у світі джерелом викидів парникових газів, прагнутиме стати вуглецево-нейтральною не пізніше 2060 року, тоді як ЄС та інші країни закликали Москву просунути цю мету на десятиліття вперед.
«Газпром» з початку року до середини серпня скоротив видобуток природного газу більш ніж на 13% до близько 275 млрд кубометрів. Його експорт газу за межі колишнього Радянського Союзу скоротився більш ніж на 36% до 78,5 млрд кубометрів через протистояння із Заходом щодо України.
Хоча більшість вітчизняних експертів стверджують, що «Газпром» може просто перекрити крани, щоб регулювати видобуток, компанія все одно має спалювати надлишки газу. «Спалювання в факелі є екологічною катастрофою, щодня викидається близько 9000 тонн СО2», — сказав Райстад. “Палаюче полум’я добре видно, можливо, це вказує на те, що газ готовий і чекає, щоб потрапити до Європи, якщо дружні політичні відносини відновляться”.