Росія примусово-добровільно щеплює населення, зокрема і окупованих українських територій власними вакцинами від Covid-19, не затверджених Європейським агентством з лікарських засобів (EMA).
При цьому, за інформацією джерел Українського центру безпеки та співпраці (УЦБС) в українських спецслужбах, російська влада створила на окупованих нею територіях Донецької та Луганської області такі умови, що уникнути щеплення сумнівними вакцинами – майже неможливо.
Підконтрольна Росії влада так званих “ДНР/ЛНР” довела ситуацію до критичного економічного стану, тож мешканці вимушені масово виїжджати до РФ на заробітки, але для в’їзду до Росії тепер обов’язкова наявність “довідки про вакцинацію”.
Через погіршення епідеміологічного стану, російська влада виставила пости ДПС РФ на в’їздах в окремих регіонах, де цілодобово перевіряють наявність цих документів. Довідка про вакцинацію також потрібна студентам, які навчаються у РФ. Російські ВНЗ не допускатимуть у будівлі університетів студентів, які не зробили щеплення від коронавірусу або не мають відповідних антитіл.
При цьому, навіть ті мешканці окупованих територій, які самостійно зареєструвалися на вакцинацію ще у лютому, досі продовжують чекати вакцини. Тож в Донецьких та Луганських лікарнях вже пропонують купувати сертифікати про вакцинацію від “Covid-19”. Ціна довідок від 4 до 5 тисяч рублів (від 1360 до 1700 грн), залежно від швидкості виготовлення.
Саме ж щеплення російськими препаратами викликає значні сумніви як щодо якості, так і безпечності. Нагадаємо, російська сторона досі не надала необхідної інформації про клінічні випробування “Sputnik V” до EMA. В регуляторі зазначають, що термін їх подачі давно минув.
Окрім “Sputnik V”, Росія проводить щеплення іншими власними препаратами – “ЕпіВакКорона” та “КовіВак”. Вони були зареєстровані ще до закінчення ІІІ фази досліджень. Як свідчать документи ВООЗ, розробники “ЕпіВакКорони” так і не подали до них заяву на проведення оцінки якості вакцини (Expression of Interest, EOI).
Щодо вакцини “КовіВак”, міжнародних даних, що підтверджують її якість взагалі немає.
Незважаючи на це, з 21 червня Росія офіційно ввела обов’язкову вакцинацію працівників сфер торгівлі та послуг у регіонах.
Хоча інформація про примусово-добровільне щеплення російськими вакцинами з’явилася ще задовго до цього – восени 2020-го. Тож у Кремлі фактично випробовували препарати на людях.
Окуповані території Донецької та Луганської області
На окупованих Росією територіях Сходу України вакцинація “Спутніком” офіційно розпочалася 1 лютого. Вакцину було доставлено під виглядом “гуманітарної допомоги”.
Хоча ще у вересні у соціальних мережах з’явилася інформація про вакцинацію російським препаратом, ймовірно “ЕпіВакКороною” (дозволена до використання лише в РФ та в Туркменістані) військових РФ з 1 АК 8 Армії ЮВО РФ, що перебувають на території України. Щеплення проводили військові лікарі-інфекціоністи та епідеміологи з РФ. Так, за інформацією місцевих лікарів, проводилася «тотальна» вакцинація всього особового складу сироваткою російського виробництва.
Прищеплювали спочатку росіян, потім так зване “керівництво республіки, адміністративних і правоохоронних органів ДНР”, далі вчителів та лікарів.
При цьому російські військові лікарі фіксували стан та реакцію організму на щеплення та наявність побічних ефектів. Тож фактично відбувалося примусово-добровільне випробування вакцини на людях. Дізнавшись про це, місцеві лікарі відмовилися робити щеплення у першу чергу.
З початком офіційного старту вакцинації показово перед камерами “Спутніком V” було щеплено керівника бойовиків “ДНР” Дєніса Пушиліна, проте місцеві у коментарях та у пабліках висловлювали цьому недовіру, сумніваючись, що Пушилін вколов собі препарат, що не пройшов випробування.
Окрім того, “Sputnik V” має багато протипоказань. Серед побічних дій – оніміння рук, абсцеси, проблеми із серцем у людей 50+. За інформацією у соціальних мережах саме побічні дії російської вакцини стали причиною відмови від щеплення ватажка “ЛНР” Лєоніда Пасєчніка, який мав проблеми із серцем.
Серед протипоказань також є пункт про те, що вакцинація Спутніком протипоказана людям, які в останні 6 місяців хворіли на Covid-19. Проте в так званій “ЛНР” масове тестування на коронавірус не проводилося через вкрай обмежену кількість тестів. А коли у жовтні 2020 року у лікарнях не вистачало місць, Міністерством охорони здоров’я “республіки” була спущена директива “всім писати пневмонію”. Тож тепер визначити хто хворів, а хто ні – також є проблемою.
Вже 11 лютого у ЗМІ з’явилася інформація про масову відмову від вакцинації серед держслужбовців так званої “ЛНР”: у Першотравневій військовій комендатурі відмовилося 79% особового складу, в Антрациті – 85% медиків міста не захотіли робити щеплення: “В першу чергу це пов’язано з тим, що люди не хочуть ризикувати здоров’ям. Якість і лікувальні властивості “Sputnik V” викликають сумніви”.
За відмову від вакцинації медикам погрожували не платити надбавки за роботу із хворими на Сovid-19, а силовикам – відправляти їх на передову.
За інформацією джерел УЦБС в українських спецслужбах, станом на 20 червня 2021 року, засобом “Гам-Ковід-Вак” (експортний варіант “Спутнік V”) щеплено вже понад 60% особового складу МВС на тимчасово окупованій території Донецької області. Зокрема, вакциновано до 100% особового складу центрального апарату МВС та Управління оперативної служби МВС (служба зовнішнього спостереження), а також до 50% особового складу районних та міських відділів МВС так званої “ДНР”.
Окупований Крим
Всередині весни окупаційна адміністрація Криму почала серйозну підготовку до туристичного сезону. Спочатку – на травневі свята. Тоді на півострові очікували близько 2 мільйонів туристів. На літній сезон окупанти прогнозували 8-10 мільйонів відвідувачів.
Підготовка до прийому туристів розпочалась із примусової вакцинації. Так, 23 квітня окупаційна адміністрація Криму заявила про вакцинацію понад 3 тисяч працівників санаторно-курортної сфери, тобто тих, хто працює в готелях, санаторіях та інших відпочинкових установах. Також вона оголосила про плани провакцинувати ще не менше 4,5 тисяч співробітників.
9 червня підконтрольний РФ міністр охорони здоров’я Криму прозвітував, що обидва компоненти російської вакцини від коронавірусу отримали лише 7% мешканців півострова при цьому висловив здивування, що 11 000 кримців не прийшли отримати свою другу дозу “Sputnik V”. Вже 7 липня ця цифра збільшилась до більше ніж 17 тис.
10 червня було оголошено про успішну вакцинацію більше ніж 7 тисяч працівників готелів та санаторіїв. Того ж дня в мережі почала поширюватись інформація про те, що працівникам адміністрації Білогірського району погрожували звільненням у випадку відсутності щеплення. Звісно, голова адміністрації факт погроз заперечила та пояснила, що проводила зі своїми підлеглими “профілактичну” бесіду.
16 червня так звані міністр охорони здоров’я Криму та віце-прем’єр-міністр фінансів окупованого півострову, звертаючись до керівників підприємств та бізнесу, попрохали провести роз’яснюючу роботу зі своїми співробітниками про необхідність вакцинації, лякаючи локдаунами та ставлячи у приклад підприємства, які виплачують провакцинованим співробітникам премії.
Після цих заяв, керівництво заводу “Титанові інвестиції” в Армянску оголосило, що вже близько 20% співробітників пройшли вакцинацію від коронавірусу.
22 червня окупанти за прикладом Москви та інших регіонів, зобов’язали співробітників сфери послуг в Криму отримати щеплення від коронавірусу. Таке рішення стосується працівників санаторно-курортної сфери, закладів громадського харчування, екскурсоводів, працівників транспортних підприємств.
Вже наступного дня було заявлено про рекордну кількість вакцинацій на півострові: 23 червня щеплення від коронавірусної інфекції російською вакциною зробило 11 754 кримців. А виконання плану з вакцинації населення російськими вакцинами від COVID-19 становить вже 31%.
7 липня підконтрольне РФ Міністерство курортів та туризму Криму заявило про те, що 65% співробітників санаторіїв пройшли вакцинацію “Sputnik V”.
Самі мешканці Криму масово скаржаться на примусову вакцинацію. Вони говорять, що перед ними ставлять лише одну умову: вакцинація або звільнення.
Що цікаво, рекордні цифри вакцинації в Криму фіксують в час, коли на півострові вирувала страшна негода, а більшість міст, включно з медичними закладами, були в катастрофічному стані.
Зробити щеплення російською вакциною закликав кримських татар і підконтрольний окупаційній владі РФ муфтій Криму Еміралі Аблаєв, хоча інформації, чи зробив щеплення сам муфтій немає. До слова, Еміралі Аблаєв відомий своєю проросійською позицією та навіть підозрювався у зв’язку з переслідуваннями кримських татар російськими спецслужбами.
Окремої уваги заслуговує ситуація в дитячому таборі Артек. Там масову вакцинацію розпочали 22 квітня. 20 червня в таборі, в якому на зміні перебувало 2.5 тис дітей, зафіксували поодинокі випадки коронавірусної інфекції.
На наступний день керівництво Артеку оголосило про те, що загальна кількість хворих налічує 12 чоловік, а до обсерватора ізолювали ще 60 школярів (вік 9-15 років) і 12 вожатих, таким чином було ізольовано 16 вожатих, які до цього проходили обов’язкову вакцинацію. Водночас табір продовжував працювати у штатному режимі.
Інформація про збільшення кількості хворих від керівництва табору більше не з’являлася. Водночас батьки неповнолітніх дітей, які перебували в таборі Артек почали скаржитися у соцмережах на те, що дітей вивезли на ізоляцію без попереднього інформування, без супроводу медиків та поліції за 100 км у колишній санаторій “Прибій” (Євпаторія). Саме там діти перебувають на карантині, і як зазначають самі батьки – в жахливих умовах: дітям заборонено виходити з палати, їх погано годують. Лише в “Прибій” вивезли близько 150 дітей. При цьому масовий їх вивіз з “Артеку” продовжується.
Вакцинація в Росії
Інформація про примусову вакцинацію у самій Росії, зокрема у Москві, також почала з’являтися більше ніж за півроку до офіційного обов’язкового запровадження щеплення, а також за кілька місяців до офіційного оголошення початку масової вакцинації населення у РФ, яке розпочалося у грудні.
Так, вже у вересні-жовтні 2020 року керівництво однієї з московських лікарень посилаючись на нібито отриманий від департамента охорони здоров’я Москви наказ, примушувало своїх працівників до вакцинації “Sputnik V”. У разі незгоди лікарям погрожували звільненням. З цією самою проблемою зіштовхнулися і працівники департаменту міського майна Москви.
Окрім примусової вакцинації також зафіксовані випадки заміни вакцини без попередження пацієнта, зокрема замість “Sputnik V” кололи інший російський препарат “ЕпіВакКорону”, ефективність якого також сумнівна.
На фоні широкого невдоволення введенням офіційної обов’язкової вакцинації, у РФ вирішили відвести негатив від очільника Кремля. Так, 30 червня під час прямої лінії Путін заявив, що виступає проти обов’язкової вакцинації населення, перевівши удар на керівників регіонів, “які скористалися своїм правом”.
Причому, ще 24 червня прессекретар президента РФ Дмітрій Пєсков заявляв, що “хоч вакцинація від коронавірусу залишається добровільною, проте представникам сфери послуг, які не хочуть робити щеплення, слід шукати роботу в іншій сфері”.
Також російська влада вирішила підняти ставку російського “Sputnik V”: про вакцинацію саме цим препаратом під час тієї ж прямої лінії 30 червня заявив Путін. Саме щеплення, за словами Пєскова, відбувалося за закритими дверима, без фото та відеоматеріалів ще 23 березня, хоча під час пресконференції Путін заявив, що робрив щеплення “здається у лютому” та обмовився, що щеплювався “Вєктором” тож дізнатися чи насправді вакцинувався очільник Кремля російською вакциною — неможливо.
Тим часом з’являється ще більше доказів неефективності російських вакцин у боротьбі проти коронавірусу. 5 липня російський ТАСС повідомив про госпіталізацію уповноваженої з прав людини в РФ Татьяни Москалькової. 29 квітня у соцмережах вона виклала відео під час щеплення “вітчизняною” вакциною від коронавірусу. При цьому лікар зазначив, що повторне щеплення потрібно зробити за два тижні. Отже, Москалькова вже отримала другу дозу щеплення, проте це не вберегло її від госпіталізації до лікарні. У коментарях до посту росіяни припускають, що щеплення було зроблене “ЕпіВакКороною”, проте акаунт самого препарату це спростовує.
Зараз Росія зіткнулася із проблемою, яку фактично сама собі і створила. Роками поширюючи антивакцинаторські фейки у соціальних мережах різних країн, Кремль запустив кампанію і по дискредитації західних вакцин проти коронавірусу. В кінцевому результаті це могло вплинути і на негативне ставлення самих росіян до всіх антикоронавірусних препаратів.
Окрім того, у Кремлі з самого початку розуміли, що винайдення вакцини може стати гарним інструментом геополітичного впливу. Саме тому поспішаючи першою у світі зареєструвати “безпечну” вакцину, РФ заявила про свій препарат ще навіть не розпочавши третю фазу клінічних досліджень. Тож фактично можна говорити, що восени 2020 року Кремль примусово-добровільно
Автори: Оксана Кузан та Соломія Хома