Пріоритет – національна безпека

12.w575

«Вони всі там вживають наркотики в Україні, чи що там відбувається?», так днями написала у своєму Твіттері депутатка Європарламенту Віола фон Крамон-Таубадель. Настільки різко вона відреагувала на висловлювання голови фракції «слуг» у Верховній Раді Давида Арахімії про те, що Захід та США «сіють паніку» щодо ризиків повномасштабного наступу російських військ. Бо справді, «інколи краще жувати, ніж говорити». І це правило стосується не тільки самого пана Арахамії, а й очільника головного кабінету на Банковій – Володимира Зеленського.

Нещодавно останній дав інтерв’ю іноземним ЗМІ щодо ситуації з ймовірним широкомасштабним наступом російських військ. І я достеменно не знаю, яку справжню мету переслідував «найвеличніший», але якщо у нього був план, як зганьбити себе та Україну на весь Світ, то він його навіть перевиконав.

Гірше того. Офіційні Київ і Москва тепер озвучують однакові тези – військова загроза Україні, мовляв, не є серйозною. І звичайно, що це тепер з успіхом використовує Кремль для ведення своєї пропаганди. Цього тижня Вашингтон мав запровадити потужні санкції проти оточення Путіна, але після таких заяв Зеленського перспектива їх накладення на росіян вже не настільки однозначна.

Я мав можливість погортати ряд найповажніших іноземних ЗМІ і наведу лише деякі заголовки, як реакцію на цю пресконференцію. New York Post: «Зеленський дорікає Заходу «панікою» після дзвінка Байдена через побоювання перед вторгненням Росії». CNN: «Президент України Зеленський закликає світових лідерів пом’якшити риторику щодо загрози війни з Росією». Washington Post: «Український президент критикує те, як Захід врегульовує російську кризу». AXIOS: «Президент України критикує «паніку» Заходу через Росію». INSIDER: «Володимир Зеленський звинувачує Захід у створенні «паніки» попередженнями про вторгнення Росії, яке шкодить українській економіці». BBC: «Не створюйте паніку, каже Зеленський Заходу».

Як очевидний та очікуваний результат на подібні публічні заяви Зеленського у США виник потужний скандал і Посол України пані Маркарова змушена була виправдовуватись давати інтерв’ю, щоб заперечувати погіршення відносин між країнами. Під сумнівом також опинилося і продовження західної допомоги.

Про це у своєму матеріалі прямо пише Politico авторитетна американська медіа-організація в галузі політичної журналістики, «Дії Зеленського також викликали запитання не багато, але деякі про те, чому США посилають зброю та готівку в Україну, якщо Київ не надто стурбований масовим вторгненням?» – зазначає видання.

І цілком справедливо питає, бо тільки за 2021 рік США надали Україні військової допомоги на 650 мільйонів доларів. З них екстрений пакет на 200 мільйонів доларів було затверджено наприкінці року. І зараз ця допомога прибуває до Києва – вже отримано приблизно 250 тон зброї та спорядження.

Раніше США вже передали Україні патрульні катери типу Island. Готуються передати катеру типу Mark VI, гвинтокрили та вкрай потрібні нам системи протиповітряної оборони.

Також Сполучені Штати надали Україні й протитанкові ракетні комплекси Javelin та снаряди до нього. Зазначу, що за підрахунками «Радіо Свобода», до кінця 2021 року Київ отримав майже 80 пускових установок і 540 ракет до них. Що стосується останньої партії, то лише 25 січня Україна отримала від США 276 ракет для Javelin.

Серед військової допомоги США також є боєприпаси, стрілецька зброя і ручні одноразові гранатомети  M141 Bunker Defeat Munition (BDM), яких з останньою партією допомоги 25 січня привезли понад 800 одиниць. Їхні боєголовки здатні вражати ціль на відстані кілометра й пробивати бетонну стіну товщиною до 20 сантиметрів або 2-сантиметрову броню.

І далеко не тільки США надає нам підтримку – цілий ряд країн заходу вже або передали перші партії допомоги, або відповідні рішення вже схвалені на рівні їхніх парламентів та урядів.

Буде справедливим зазначити, що першою країною, яка надала Україні летальне озброєння у січні 2022 року була Великобританія. Так, без якихось вкрай публічних заходів, зайвого апломбу та політичних дискусій Лондон передав до Києва близько 2000 протитанкових ракетних комплексів NLAW. Також до нас приїхало 30 британських військових інструкторів, які вже навчають наших захисників поводженню з цією зброєю.

Також дружні Україні Литва й Латвія нададуть Києву переносні зенітні ракетні комплекси Stinger, а Естонія снаряди для протитанкових комплексів Javelin. Ще у грудні 2021 року оборонне відомство Естонії заявило про намір передати Україні 122-міліметрові гаубиці з боєприпасами до них. Бо ці країни, які також пережили період радянської окупації, чітко усвідомлюють, що у разі продовження російської агресії вони цілком можуть стати наступними її жертвами.

Допомогу надасть навіть Німеччина, політична позиція якої викликає все більше справедливих запитань 26 січня міністр оборони ФРН Крістін Ламбрехт анонсувала передання 5000 захисних шоломів. Також Німеччина оплатила будівництво військового шпиталю.

Канада вже найближчим часом має схвалити надання Україні озброєння для Сил територіальної оборони стрілецьку зброю, бронежилети, захисні окуляри.

Чехія також підтвердила, що в разі необхідності надасть Києву артилерійські боєприпаси калібром 152 міліметри й направить своїх військовослужбовців на українську територію. Наприкінці січня таке рішення ухвалив чеський уряд.

Міністр оборони Нідерландів підтвердив, що країна готова розглянути запит України про військове озброєння за лінією НАТО. Він нагадав, що попередній такий запит Нідерланди заблокували спільно з Німеччиною, але тепер «контекст змінився». У парламенті Нідерландів представники влади та опозиції виступили за надання військової допомоги Україні на тлі загрози нового вторгнення Росії.

Також десятки тисяч боєприпасів надасть Україні Польща. Про це під час пресконференції 31 січня у Варшаві повідомив голова Бюро національної безпеки Польщі Павел Солох. Він також додав, що Варшава також надасть Києву гуманітарну допомогу – необхідні засоби для охорони здоров’я.

Як бачите, всі ці рішення країн – це вже точно не про заяви чи звернення про «глибоку стурбованість» та «підтримку України» на словах, а реальні гроші та справжня зброя. Бо за ці роки російської агресії тільки невіглас може продовжувати думати, що на кремлівського терориста можуть подіяти якісь дипломатичні реверанси, вмовляння та «заглядання в очі».

І тому тим більше дивує позиція Верховного Головнокомандувача Зеленського, який через трагікомічну примху долі опинився на цій найвищій посаді. Як можна в умовах продовження зовнішньої агресії та великого ризику її ескалації публічно критикувати дії тих країн, які готові допомагати Україні та які вже допомагають? Щоби що? Щоб зробити «круглі очі» нашим західним партнерам, спровокувати їх і добитися призупинення цієї підтримки?

Разом з тим прес-секретар російського керманича Пєсков не виключає, що у Пекіні відбудеться зустріч Путіна і Зеленського. І така перспектива якраз може і пояснити поведінку Зеленського перед іноземними ЗМІ. Бо, підігруючи російській пропаганді, Зеленський спробував задобрити Путіна, щоб досягти зустрічі в Пекіні.

Добре тільки, що цивілізований світ чітко розрізняє український народ і ту купку невігласів та відвертих зрадників, які випадково повсідались у владні крісла. А тому щиро сподіваюся, що допомога Україні не буде зірвана.

Бо можна й необхідно в час війни ставити на чолі держави Черчилля, якщо нація готова жертовно, потом і кров’ю боронити свою незалежність, свободу, честь та гідність.

Мабуть можна, але не потрібно, обирати Чемберлена, якщо народ до боротьби не готовий, а вважає за краще негідну капітуляцію та власне упослідження в сподіванні на милосердя загарбника.

Але ніяк не можна обирати Чарлі Чапліна, бо результатом завжди буде трагікомедія.

Ігор Артюшенко

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа