У Польщі активно працює російська дезінформація, яку можна відслідкувати в усіх «гарячих» темах. Вона постійно «б’є» в Україну та польсько-українські відносини. Дану проблему в період від серпня 2020-го до лютого 2021-го досліджували аналітики в рамках міжнародної програми «Рух спостерігачів Кремля» .
Русофоби не беруть Спутнік V
У звіті експерти підкреслюють, що пропаганда служить зовнішній політиці Росії. Основні напрямки такої дезінформації – пандемія та вакцини, страйк жінок, міжнародні відносини, історична тематика та енергетика. Для прикладу – московські пропагандисти називали упередженням до всього, що російське, сумніви щодо вакцини Спутнік V… A насправді її випустили ще до завершення лабораторних тестувань. Дослідження цієї вакцини також не відповідали міжнародним рекомендаціям Всесвітньої організації охорони здоров’я. У прокремлівській інформації просувалась також теорія про те, що відмова України від російської вакцини була запланованою операцією з метою вбивства українського населення. Москва постійно використовує також внутрішні політичні події. В російському інформаційному просторі переконували, що протест жінок у Польщі був організований і фінансований за кошти Європейського Союзу. Мотивацією Брюсселю мало бути невдоволення з проамериканської політики польського уряду.
Польща – Україна – Білорусь
Полем особливої активності є міжнародні відносини. Аналітики підкреслюють, що в досліджуваному періоді трохи зменшилась дезінформація щодо польсько-українських взаємин, яка домінувала від 2014 року. Натомість для Кремля тепер важливішими стали демократичні протести в Білорусі. Але й тут знайшлось місце для українського контексту. Подбали про це білоруські медіа. Вони говорили, що ситуацію в Білорусі дестабілізує… «200 фахівців із спецпідрозділу польської армії з психологічної діяльності». Цей підрозділ в минулому звинувачували у «перестрілці на українському Майдані». Інші медіа говорили про те, що в Білорусі перебуває близько 200 екстремістів, які пройшли навчання в Україні. Їм нібито доручили здійснити державний переворот. При цьому, звичайно, інформувалось про співпрацю українських бойовиків та польських спецслужб. Російська пропаганда дуже активно працює в Україні, використовуючи інтернет-портали. В них будується образ, що Польща – це ворог, який постійно зазіхає на територію свого сусіда. Готовність поляків відібрати Львів – це стійкий елемент російської пропаганди. Для загострення відносин постійно використовують й історичні теми, особливо події на Волині. Згідно інформації, а точніше дезінформації, Польща також прагне до знищення української економіки, зокрема відкриваючи свій кордон для мігрантів. Українців пропагандисти переконують також, що польська критика російської агресії в Україні не співпадає з позицією інших держав Європейського Союзу. Разом з тим російська пропаганда в Україні серед головних цілей має прагнення показати Україну як невдалу державу, що потопає у суспільно-економічній кризі та корупції. З іншого боку, будь-яка критика Росії, згадки про внутрішній авторитаризм і корупцію чи міжнародну агресію цієї держави пропагандисти «закривають» закидами русофобії. Читач повинен розуміти, що закиди є неправдиві, адже вони пояснюються мало не генетичним несприйняттям Росії та росіян.
Праві помічники Москви
Дезінформація щодо НАТО та ЄС має на меті спонукати поляків до антизахідних настроїв. Тому пропагандисти постійно говорять про те, що Польща залишається лише іграшкою в руках Брюсселя, Берліна та Парижа. Польща, за їхньою версією, має також повністю підпорядкуватися США та ЄС, тому нібито не працює для свого добра і стає знаряддям головних західних державних гравців. Який рецепт підсуває Москва? Для себе найвигідніший – Польща збереже суверенітет, тільки покинувши ЄС та НАТО. Що важливо, таку думку підтримують і розповсюджують польські праві радикальні середовища та політики. Цих останніх Кремль особливо цінує, бо вони мають реальний вплив на політику держави. Зокрема, своєю риторикою про деморалізований «лівацький» Захід праві ефективно служать кремлівській пропаганді. Вони допомагають будувати міф про те, що тільки Росія може бути надією для людей, які визнають традиційні цінності.
Сайти і тролі
У підсумках аналітики підкреслюють, що російська дезінформація у Польщі є незаперечним фактом. Вона підриває суспільний порядок і деформує дебати на політичному рівні. Експерти розкривають й схему її праці. Пропаганда не обмежується виключно такими ресурсами як сайт «Sputnik», безпосередньо зв’язаний з Москвою. В Польщі постійно з’являються нові сайти і розповсюджують московські версії подій. Як це виглядає на практиці? Спочатку твориться інтернет-сайт, назва якого вказує на інформаційний характер. Опісля тут переписують повідомлення з відомих польських інформаційних сайтів. Лише після якогось часу на такий сайт додають інформацію із сайтів, які працюють на Росію. І так пропагандистська пастка, особливо для менш обізнаних в інформаційному світі, – готова. Крім того, російські тролі дуже активні у соцмережах та на популярних порталах, наприклад, interia.pl чи wp.pl. Троля відносно легко впізнати за мовними помилками – часто це результат автоматичного перекладу і нестандартного терміну публікації – наприклад, середина ночі.
Треба блокувати сайти
Водночас дослідники вказують на один ключовий момент. Йдеться про те, що свідомість польського суспільства щодо російської пропаганди майже нульова. Її прояви окреслюється відомим терміном «fake news». А поляки ним легковажать, бо так само називаються суперечливі вислови західних політиків та заперечування кліматичних змін. Тому експерти переконують, що людям постійно треба пояснювати – які реальні загрози від російської пропаганди, показувати, як вона діє. Найкраще робити це на конкретних прикладах: «Треба показати психологічні механізми, які сприяють творенню дезінформації. Така освіта має супроводжуватися вмінням критичного мислення, аналізом інформації та самостійними висновками», – йдеться у звіті. Експерти рекомендують також обмежити діяльність тих інформаційних каналів, які ЄС та НАТО «розпізнали», як засоби російської пропаганди і виконавців зовнішньої політики Кремля.
Актуальний аналіз російської дезінформації в Польщі автори дослідження розміщують на фейсбук-сторінці – @ObserwatorzyKremla.
Автор – Григорій Содарик; джерело: