Автор — сержант 1-го класу Вітні Х’юз, Бюро Національної Гвардії
Арлінґтон, штат Вірджинія – Притиснутий російським танком і озброєний лише нефункціонуючою протитанковою ракетою, український солдат нещодавно звернувся до малосподіваного джерела допомоги, як найефективнішої доступної зброї – свого мобільного телефону. На іншому кінці зв’язку був член вашинтонської армії Національної ґвардії. Оскільки вони разом навчалися в Україні, солдат знав, що гвардійець був експертом із протитанкової системи. Незважаючи на те, що він перебував вдома у Сполучених Штатах, він розповів своєму українському колегі причину осічки і через 30 хвилин отримав відео знищеного танка.
Американські гвардійці продовжують тренувати Збройні сили України на навчальних полігонах по всій Східній Європі в рамках цієї ж місії. Окрім навчання, Національна гвардія направила в Україну важливе постачання та обладнання, починаючи від лікарняних ліжок і закінчуючи бронетранспортерами, а також надала українським силам щоденні стратегічні та тактичні поради.
«Коли події почали розвиватися, деякі люди були здивовані тим, як працює Україна», – сказав генерал Даніель Хокансон, начальник Бюро Національної гвардії. «Усі в Національній гвардії кажуть, що для нас це зовсім не сюрприз, тому що вони навчали їх і тренувалися з ними майже 29 років».
Ця підготовка триває у Східній Європі, її проводять 160 членів Національної гвардії Флориди, які були переміщені з України до Східної Європи перед вторгненням Росії. Вони входять до складу Спільної багатонаціональної тренінгової групи – Україна. Місія цієї групи американських солдатів, до якої приєднуються союзники та партнери по НАТО, полягає в тому, щоб брати участь у ротаційній бойовій підготовці, на чолі з українцями.
Нещодавно вони відновили цю ротаційну підготовку, коли українські війська повертаються до своїх баз розташування, вже у Східній Європі, а не в Україні.
«Вони були дуже розчаровані тим, що їм довелося піти з фронту», – сказав генерал-майор ВПС Джеймс О. Ейферт, генерал-ад’ютант Національної гвардії Флориди. За його словами, гвардійці постійно отримують тексти та відео від своїх українських колег, коли повертаються до бойових дій в Україні.
«Це дуже емоційна подія, до якої вони залучені», – сказав Айферт, зазначивши, що його солдати бачать наслідки свого навчання через ці повідомлення з передової. «Їм постійно нагадують про серйозність їхніх починань».
На додаток до відносин на місцях в Європі, перша партія обладнання Національної гвардії надійшла через два дні після того, як президент Байден 13 квітня санкціонував підтримку.
Національна гвардія армії Коннектикуту, Індіани, Міссурі, Північної Кароліни, Огайо та Західної Вірджинії була частиною спільних зусиль, спрямованих на відправку в Україну близько 200 бронетранспортерів М-113. Ці БТР можуть переміщувати війська та техніку по полях бою, захищаючи від вогню зі стрілецької зброї та уламків від артилерії.
Американські військові припинили їх закупівлю у 2006 році, коли їх замінив M2 Bradley, таким чином Національна гвардія могла надати їх Україні без шкоди для їхньої місії.
Однак через їх розміри та необхідність забезпечити цілісність броні їх транспортування було великим матеріально-технічним випробуванням. «Ми отримали швидке повідомлення, команда провела повну технічну перевірку, і ми можемо підготувати всі ці речі завчасно, менш ніж за п’ять днів», – сказав Бриг. Генерал Джастін Манн, директор об’єднаного штабу Національної гвардії Індіани.
«Маємо монументальні, геркулесові зусилля наших технічних працівників, які зробили велику роботу та підготували це обладнання». Національна гвардія Каліфорнії також сприяла доставці в Україну 4320 балістичних жилетів, 1580 шоломів, семи польових госпіталів на 50 ліжок та індивідуальних пакетів допомоги.
Допомога є символом зв’язку між штатом та Україною, який сягає майже 30 років тому, коли Україна та Національна гвардія Каліфорнії стали учасниками Програми державного партнерства. Ця програма міністерства оборони керується Національною гвардією і об’єднує національну гвардію кожного штату з країною-партнером у партнерстві між військовими.
Це зробило Національну гвардію Каліфорнії унікальною задіяною з самого початку російського вторгнення, оскільки багато її лідерів і членів навчалися разом протягом десятиліть.
«З початку їхнього партнерства в 1993 році вони провели понад 1000 військових обмінів. Тоді як решта світу недооцінила Збройні сили України, Національна гвардія Каліфорнії — ні», — сказав Хокансон.
Генерал-майор армії Девід Болдуін, генерал-ад’ютант Національної гвардії Каліфорнії, сказав, що він і керівники його ланки щодня взаємодіють зі своїми українськими колегами через відеоконференції, телефонні дзвінки та текстові повідомлення. Вони також створили цілодобовий оперативний центр для викликів українських військових.
Як приклад користі від щоденного спілкування з військовослужбовцями повітряної та армійської гвардії, а також як доказ позитивного впливу їхньої відданості, він вказав на успіх «чисельно перевершених росіянами українських ВПС».
«Національна гвардія Каліфорнії сформувала нерозривні зв’язки з нашими українськими колегами, і коли прозвучав заклик надати підтримку та допомогу в момент потреби, ми відповіли величезною підтримкою», – сказав Болдуін.
Це глибина відносин, які нацгвардійці побудували в Україні та в усьому світі, сказав Хокансон. «Тому ми так пишаємося Програмою державного партнерства і продовжуємо зміцнювати зв’язки з нашими союзниками та партнерами, які забезпечують неперевершену стратегічну перевагу та допомагають підтримувати глобальний порядок».