ІНФОРМАЦІЙНИЙ БЮЛЕТЕНЬ: Підтримка України з боку США
БІЛИЙ ДІМ
Офіс Прес-секретаря
ДЛЯ НЕГАЙНОГО РОЗПОВСЮДЖЕННЯ
18 вересня 2014 р.
Сполучені Штати твердо дотримуються зобов’язання підтримувати Україну, сприяючи тим самим установленню безпеки та стабільності, надаючи допомогу в гуманітарній сфері та відбудові, проведенні демократичних виборів і конституційних реформ, відновленні її економіки та боротьбі з корупцією. Спільно з нашими міжнародними партнерами, зокрема з МВФ, Сполучені Штати мають твердий намір підтримувати плани реформ в Україні, забезпечуючи при цьому, щоб українці мали змогу самі визначати своє майбутнє без залякування чи примусу ззовні.
На виконання цих завдань у цьому році Уряд США вже надав Україні допомогу в розмірі близько $291 млн., а також кредитну гарантію на суму $1 млрд. Сюди входить і оголошений сьогодні Президентом новий пакет допомоги в розмірі $53 млн., з яких:
Понад $7 млн. будуть перераховані міжнародним організаціям допомоги на надання гуманітарної допомоги тим, хто постраждав від конфлікту на сході України.
$46 млн. допомоги у сфері безпеки будуть направлені на підтримку збройних сил і прикордонної охорони України. Ця сума надається додатково до $70 млн. допомоги у сфері безпеки, про яку ми оголосили раніше.
Крім того, Президент попросив Міністра торгівлі США Пенні Прицкер очолити американську урядову делегацію, яка відвідає Україну 26-27 вересня й проведе зустрічі з вищими українськими урядовцями та провідними бізнесменами, щоб обговорити зусилля України щодо проведення економічних реформ і з’ясувати, чого потребує український уряд в коротко- і середньостроковій перспективі для покращення ділового клімату та побудови привабливої для приватного капіталу економіки.
Уряд США продовжить спільно з Конгресом роботу над пошуком додаткових можливостей надання Україні американської допомоги. Зокрема, Адміністрація Президента звернулася до Конгресу з проханням додатково виділити у 2015 фінансовому році $45 млн. в рамках президентської «Ініціативи з забезпечення спокою в Європі», яка допоможе посилити здатність України забезпечити власну оборону і взаємодіяти зі збройними силами США та країн Заходу.
Конкретні приклади американської допомоги Україні в подоланні існуючої кризи:
Гуманітарна допомога та відбудова
Уряд США бере активну участь у роботі на території України Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН), Міжнародної організації з міграції (МОМ), Міжнародного комітету Червоного Хреста (МККК), Фонду народонаселення ООН (ЮНФПА) та Управління ООН із координації гуманітарних питань (УКГВ ООН).
Ця участь підтримує зусилля України, спрямовані на організацію належного прийому внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та їх повернення в місця постійного проживання в тих випадках, коли це дозволяє стан безпеки, зокрема, шляхом їх забезпечення продуктами харчування, готівковими коштами, наборами засобів гігієни, ліками, предметами домашнього вжитку та зимовим одягом. Крім того, ми підтримуємо зусилля щодо задоволення гуманітарних потреб найбільш вразливих груп населення Луганської та Донецької областей шляхом підтримки низки надзвичайних заходів, зокрема доставки й розподілу чистої питної води та предметів першої необхідності.
Уряд США також надає безпосередню допомогу у відновленні економіки, ремонті невеличких інфраструктурних об’єктів та відновленні комунальних служб у постраждалих від конфлікту регіонах Сходу.
Нарощування потенціалу та реформування сектора безпеки
Сьогоднішнім оголошенням Уряд США зобов’язався надати силам безпеки України спорядження та забезпечити професійну підготовку сил безпеки України на суму $116 млн., що допоможе Україні краще контролювати та забезпечувати охорону власних кордонів, діяти більш надійно та ефективно, зберігати та відстоювати свою територіальну цілісність. До складу сил безпеки України входять її Збройні сили, Національна гвардія та Служба прикордонної охорони.
Ця допомога включає поставку бронежилетів, шоломів, транспортних засобів, пристроїв нічного бачення та тепловізорів, тяжкого інженерного обладнання, сучасної радіоапаратури, патрульних човнів, продовольчих пайків, наметів, протимінометних радарів, уніформи та інших споріднених предметів постачання.
Крім того, Сполучені Штати започаткували очолюваний Командуванням ЗС США у Європі та цивільними і військовими спеціалістами Міністерства оборони США процес співпраці з Україною, спрямований на посилення її здатності забезпечувати власну оборону і закладання основи для довгострокового військового співробітництва. Цей процес включає роботу дорадчих груп, які надаватимуть допомогу у сфері медицини та забезпечення безпеки.
Національна єдність, демократія, права людини та засоби масової інформації
Сполучені Штати беруть участь у фінансуванні та кадровому забезпеченні Спеціальної моніторингової місії в Україні (СММ) Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ), яка веде спостереження та подає щоденні доповіді, зокрема про ситуацію в конфліктних регіонах на Сході країни.
У травні, під час президентських виборів в Україні, американська допомога була спрямована на підтримку роботи міжнародних і вітчизняних спостерігачів за ходом виборів, а також на посилення потенціалу органів з проведення виборів, покращення інформування виборців, безпеки виборчого процесу та діяльності незалежних ЗМІ. Аналогічну допомогу Сполучені Штати надають у проведенні дострокових парламентських виборів, запланованих на 26 жовтня.
Крім того, американська допомога сприяє зусиллям України у просуванні інклюзивного процесу конституційної реформи, яка допоможе Україні досягнути європейських стандартів і стане рушійною силою процесу децентралізації.
Уряд США підтримує організації громадянського суспільства у їхній роботі з широкими верствами населення, участі в процесі реформування державного управління, постійному контролі та відстоюванні прав людини.
Ми також надаємо допомогу, спрямовану на посилення потенціалу незалежних ЗМІ щодо об’єктивного інформування населення та розширення доступу до інформації в усіх регіонах України. У середині жовтня Рада управляючих із питань мовлення (BBG) започаткує щоденну 30-хвилинну телепрограму новин російською мовою, яка стане спільним продуктом «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода» і «Голосу Америки». Цю програму демонструватимуть афілійовані телевізійні компанії в Україні, а також у Литві, Латвії, Естонії, Молдові, Грузії та, можливо, в інших країнах світу. Крім того, BBG намагатиметься створити програму новин для російськомовних глядачів по всьому світі на базі цифрових платформ.
Стабілізація, реформування та зростання економіки
У травні Україна розмістила випуск єврооблігацій під гарантії Сполучених Штатів на суму $1 млрд. На кошти, отримані за допомогою цієї кредитної гарантії, Україна реалізує нову програму соціального захисту, спрямовану на компенсацію підвищення тарифів на газ і опалення для домашніх господарств із найнижчими доходами; цими компенсаціями будуть охоплені 30 відсотків населення. Кредитна гарантія США була складовою частиною скоординованих міжнародних зусиль із метою забезпечення України необхідними їй ресурсами, завдяки чому Україна отримає $27 млрд. по мірі виконання програми МВФ.
Відразу ж після зміни українського уряду в березні місяці уряд США направив в Україну своїх радників, щоб допомогти стабілізувати фінансовий сектор і в партнерстві з українським Міністерством фінансів і Національним банком запровадити ключові реформи. Ці радники підтримують цілу низку реформ у таких сферах, як банківський нагляд, управління боргами державного сектора, інфраструктурне фінансування та оподаткування.
Крім того, американська допомога підтримує зміни в політиці, завдяки яким буде закладений фундамент для зростання у важливих секторах української економіки. Зокрема, ми допомагаємо українській владі проводити реформи, які стимулюватимуть приватні інвестиції в сільське господарство, покращать доступ фермерів до кредитів і капітальних інвестицій, і спростять нормативне регулювання діяльності аграрного сектора.
Сполучені Штати також беруть активну участь у міжнародних програмах, у тому числі через Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) та Організацію економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР), що мають на меті розширення доступу до фінансування для суб’єктів малого і середнього бізнесу (МСБ) і допомогу Україні в проведенні необхідних їй реформ задля приваблення міжнародних інвестицій.
Енергетична безпека
Ми направляємо групу експертів на допомогу українському урядові у задоволенні енергетичних потреб країни цієї зими.
Крім того, Уряд США спільно з іншими міжнародними донорами допомагає Україні в розробці стратегій, які гарантуватимуть, що програма енергетичних субсидій буде націлена на найбільш незахищені групи населення, і підвищать ефективність кінцевого енергоспоживання, в тому числі в житловому та індустріальному секторах.
Ми також підтримуємо зусилля України, спрямовані на підвищення власного енерговиробництва, в тому числі шляхом надання технічної допомоги у реструктуризації української національної нафтогазової компанії Нафтогаз, а також шляхом впровадження нових технологій з метою збільшення видобутку на існуючих і нових традиційних і нетрадиційних родовищах нафти та газу в Україні.
Диверсифікація та сприяння торгівлі
Уряд США надає навчальну і технічну допомогу, спрямовану на підвищення компетенції та практичного досвіду України щодо виконання своїх обов’язків і здійсненні прав у Всесвітній торговій організації (ВТО) та дотримання стандартів ВТО з продовольчої безпеки.
Офіс Торгового представника США засновує Торгово-інвестиційну раду США-Україна на підтримку зусиль України щодо розширення двосторонньої торгівлі та інвестицій і боротьби з крадіжками інтелектуальної власності.
U.S. Американська допомога підтримує зусилля, спрямовані на допомогу суб’єктам малого та середнього бізнесу у виході на нові міжнародні ринки. Ця допомога включає плани створення торгової місії з агробізнесу США-Україна, яка сприятиме двосторонній торгівлі між нашими країнами.
Боротьба з корупцією
Сполучені Штати тісно співпрацюють українськими органами влади та іншими представниками міжнародної спільноти, допомагаючи повернути в Україну вкрадені активи, в тому числі шляхом проведення спільних розслідувань, надання допомоги у зборі та обробці доказових матеріалів.
Ми також допомагаємо українським урядовцям розробляти закони та нормативні акти, які створять у структурі уряду антикорупційні інституції та дадуть змогу органам влади більш ефективно боротися з корупцією. Спільно з українськими органами влади ми також працюємо над обмеженням можливостей для корупції, гадаючи допомогу в розширенні системи електронного врядування і реформі державних закупівель.
Ми також беремо активну участь у міжнародних зусиллях, у тому числі через ОЕСР і ЄБРР, спрямованих на протидію міжнародному хабарництву та покращення ділового клімату в Україні.