Насралла: лідер шиїтів, який кинув виклик Ізраілю та США і загинув

Насралла: лідер шиїтів, який кинув виклик Ізраілю та США і загинув

Дубай, 28 вересня (Reuters). Ліванська “Хезболла” підтвердила в суботу, що її лідера Сайеда Хасана Насраллу було вбито.

У своїй заяві група заявила, що продовжить боротьбу проти Ізраїлю «на підтримку Гази та Палестини, а також на захист Лівану та його стійкого та чесного народу».

Раніше в суботу Ізраїль заявив, що вбив Насраллу під час авіаудару по південному передмісті Бейрута днем ​​раніше.

Телеканал Аль-Манар, який належить Хізбаллі, почав транслювати вірші з Корану після повідомлення про смерть Насралли.

Лідер Хезболли Сайєд Хасан Насралла, про чию смерть було оголошено в суботу, очолював ліванську групу через десятиліття конфлікту з Ізраїлем, керуючи її перетворенням на військову силу з регіональним впливом — пише Reuters.

Він став одним з найвидатніших арабських діячів за покоління — за підтримки Ірану.

У своїй заяві “Хезболла” заявила, що Насралла був убитий, але не вказано, яким чином. Раніше ізраїльські військові заявили, що вбили Насраллу під час авіаудару по центральному штабу угруповання в південному передмісті Бейрута в п’ятницю.

Смерть Насралли завдає величезного удару групі. Він запам’ятається серед своїх прихильників тим, що він виступив проти Ізраїлю та кинув виклик Сполученим Штатам. Для ворогів він був головою терористичної організації та помічником шиїтської ісламістської теократії Ірану в її боротьбі за вплив на Близькому Сході.

Його регіональний вплив був помітний протягом майже року конфлікту, який розпалювався війною в Газі, коли Хезболла вступила в бій, обстрілявши Ізраїль з південного Лівану на підтримку свого палестинського союзника ХАМАС, а єменські та іракські групи наслідували її приклад, діючи під парасолькою «Осі опору».

«Нас чекає велика битва», — сказав Насралла у промові 1 серпня на похоронах верховного військового командувача «Хезболли» Фуада Шукра, який був убитий під час ізраїльського удару по контрольованому «Хезболлою» південному передмісті Бейрута.

Проте, коли тисячі членів Хезболли були поранені і десятки вбиті, коли їхні пристрої зв’язку вибухнули під час явного нападу Ізраїлю минулого тижня, ця битва почала обертатися проти його групи.

Відповідаючи на атаки на комунікаційну мережу Хезболли у своїй промові 19 вересня, Насралла пообіцяв покарати Ізраїль.

“Це розплата, яка прийде, її характер, її розмір, як і де? Це, звичайно, ми залишимо при собі і в найвужчому колі навіть у собі”, — сказав він. Відтоді він не виступав у ефірі.

Тим часом Ізраїль різко посилив свої атаки, убивши кількох високопоставлених командирів “Хезболли” під час цілеспрямованих ударів і розв’язавши масоване бомбардування контрольованих “Хезболлою” районів Лівану, в результаті чого загинули сотні людей.

За промовами Насралли, якого навіть вороги визнавали вправним оратором, стежили як друзі, так і вороги.

Носячи чорний тюрбан сайїда, або нащадка пророка Мухаммеда, Насралла використовував свої звернення, щоб згуртувати базу Хезболли, а також висловлювати ретельно вивірені погрози, часто помахуючи при цьому пальцем.

Він став генеральним секретарем Хезболли в 1992 році у віці всього 35 років, публічним обличчям колись тіньової групи, заснованої Революційною гвардією Ірану в 1982 році для боротьби з ізраїльськими окупаційними силами.

Ізраїль убив його попередника Сайєда Аббаса аль-Мусаві під час нападу з вертольота. Насралла очолював Хезболлу, коли її партизани нарешті витіснили ізраїльські сили з південного Лівану в 2000 році, поклавши край 18-річній окупації.

«Божествена перемога»

Конфлікт з Ізраїлем значною мірою визначив його лідерство. Він проголосив «Божественну перемогу» у 2006 році після того, як Хезболла вела 34 дні війни з Ізраїлем, завоювавши повагу багатьох звичайних арабів, які виросли, спостерігаючи, як Ізраїль розбиває їхні армії.

Але він ставав дедалі більш розбіжною фігурою в Лівані та в арабському світі, оскільки зона операцій Хезболли розширювалася до Сирії та за її межами, що відображало загострення конфлікту між шиїтським Іраном і союзними США сунітськими арабськими монархіями в Перській затоці.

У той час як Насралла описав участь Хезболли в Сирії, де вона воювала на підтримку президента Башара аль-Асада під час громадянської війни, як кампанію проти джихадистів, критики звинуватили групу в тому, що вона стала частиною регіонального конфесійного конфлікту.

Вдома критики Насралли заявили, що регіональний авантюризм Хезболли наклав на Ліван нестерпну ціну, змусивши колись дружніх арабів Перської затоки уникати країни – фактор, який сприяв її фінансовому краху в 2019 році.

У роки після війни 2006 року Насралла йшов, як по канату, через новий конфлікт з Ізраїлем, накопичуючи іранські ракети в ретельно виваженій боротьбі загроз і протизагроз.

Війна в Газі, яка розгорілася 7 жовтня в результаті нападу ХАМАС на Ізраїль, стала причиною найгіршого конфлікту Хезболли з Ізраїлем з 2006 року, коштуючи угрупованню сотень його бойовиків, включаючи вищих командувачів.

Після багатьох років конфлікту в інших місцях конфлікт знову зосередив увагу на історичній боротьбі Хезболли з Ізраїлем.

«Ми тут платимо ціну за нашу підтримку Гази та палестинського народу, а також за нашу підтримку палестинської справи», — сказав Насралла у своїй промові 1 серпня.

Насралла виріс у бідному районі Карантина Бейрута. Його родина походить із Базурії, села на переважно шиїтському півдні Лівану, яке сьогодні є політичним центром Хезболли.

Він належав до покоління молодих ліванських шиїтів, чиї політичні погляди були сформовані Ісламською революцією 1979 року в Ірані.

До того, як очолити групу, він проводив ночі з фронтовими партизанами, які билися з окупаційною армією Ізраїлю. Його син-підліток Хаді загинув у бою в 1997 році, і ця втрата додала йому легітимності серед його основного шиїтського округу в Лівані.

Сильні вороги

У нього був послужний список погроз могутнім ворогам.

Коли регіональна напруженість загострилася після вибуху війни в Газі, Насралла видав ледь приховане попередження військовим кораблям США в Середземному морі, сказавши їм: «Ми підготувалися до флотів, якими ви нам погрожуєте».

У 2020 році Насралла пообіцяв, що американські солдати покинуть регіон у трунах після того, як іранський генерал Касем Сулеймані був убитий під час удару американського безпілотника в Іраку.

Він висловив різку опозицію Саудівській Аравії через її збройне втручання в Ємен, де за підтримки США та інших союзників Ер-Ріяд намагався відкинути прихильників Ірану, хуситів.

Оскільки регіональна напруженість зросла в 2019 році після нападу на нафтові об’єкти Саудівської Аравії, він сказав, що Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати повинні припинити війну в Ємені, щоб захистити себе.

«Не робіть ставку на війну проти Ірану, тому що він вас знищить», — сказав він у зверненні до Ер-Ріяда.

Під час керівництва Насралли Хезболла також зіткнулася з ворогами в Лівані.

У 2008 році він звинуватив уряд Лівану, який тоді підтримували Захід і Саудівська Аравія, в оголошенні війни, заборонивши внутрішню комунікаційну мережу його групи. Насралла пообіцяв «відрубати руку», яка намагалася його демонтувати.

Це спонукало до чотириденної громадянської війни, в якій Хезболла протистояла сунітським і друзським бойовикам, а шиїтська група захопила половину столиці Бейрута.

Він рішуче заперечував будь-яку причетність “Хезболли” до вбивства колишнього прем’єр-міністра Рафіка аль-Харірі в 2005 році після того, як суд за підтримки ООН висунув звинувачення чотирьом членам групи.

Насралла відкинув трибунал, який у 2020 році зрештою заочно засудив трьох із них за вбивство, як інструмент у руках ворогів Хезболли.

Але тут підоспів “трибунал” МОССАДу.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа