Вже зараз, крім налагодження масового тестування, важливо правильно готуватися до надання допомоги пацієнтам, що потребуватимуть госпіталізації та догляду в реанімації і палатах інтенсивної терапії.
Досвід Китаю показав, що госпіталізації у відділення інтенсивної терапії потребують лише 5% пацієнтів з COVID-19. https://bit.ly/3a9T78f Але, наприклад, в Італії ми бачимо зовсім іншу картинку.
Тут доцільно розповісти про кейс Ломбардії — північного регіону Італії, де зараз зафіксовано найбільшу кількість випадків коронавірусної хвороби у всій країні. https://bit.ly/2U65ZXo, https://bit.ly/2UvwfJN
20 лютого першого пацієнта у цьому регіоні було госпіталізовано з підтвердженим SARS-CoV-2. У наступні 24 години було зафіксовано ще 36 випадків з підтвердженим вірусом. Всі вони не мали контакту з першим інфікованим, тому стало зрозуміло, що ланцюг поширення інфекції мав різні джерела. Вже на наступний день було створено оперативну групу для реагування на прогнозований спалах. Як реагували:
Беручи до уваги досвід Китаю та прогнозовану частку пацієнтів, що потребуватимуть догляду в палатах інтенсивної терапії приблизно у 5%, було вирішено збільшити можливості таких відділів та організувати допомогу в 15 лікарнях (як закладах першого реагування).
Що зробили у лікарнях:
→ У цих лікарнях створили окремі відділення для пацієнтів із COVID-19, відокремивши їх від інших пацієнтів в медзакладі. Це було зроблено з міркувань мінімізації ризику передачі вірусу в межах лікарні.
→ Організували зону для підтримки важкохворих пацієнтів з підозрою на COVID-19 до отримання остаточного результату тесту. Тут можна за потреби робити штучну вентиляцію легень пацієнтам.
→ Почали негайне забезпечення медичних працівників усіма необхідними засобами індивідуального захисту.
→ Було скасовані не ургентні процедури, що звільнило додаткову кількість персоналу та ліжок для прийому пацієнтів. Загалом за перші 18 днів у мережі лікарень було додатково створено 482 ліжка інтенсивної терапії готові приймати пацієнтів.
У наступні два тижні відбувся різкий підйом у кількості пацієнтів, яких треба було прийняти у відділення інтенсивної терапії. Зростання було стійким та постійним. Частка пацієнтів прийнятих у відділення інтенсивної терапії становила 12% від загальної кількості випадків та 16% усіх госпіталізованих пацієнтів.
Тобто попри досить оперативну реакцію органів охорони здоров’я та уряду щодо підготовки регіону до прийому критичних пацієнтів, їхня реальна кількість була в рази більшою за прогнозовану. Науковці припускали, що така різниця могла виникнути через різні критерії відбору пацієнтів до відділень інтенсивної терапії, але це малоймовірно.
Що ми бачимо з досвіду інших країн?
Що зараз найважливіше масово тестувати, ідентифікувати контактні особи і правильно їх ізолювати. В країнах, де це працює, спостерігаємо велику кількість виявлених інфікованих, а також меншу кількість госпіталізацій, пацієнтів, що потребують догляду в палатах інтенсивної терапії та відповідно смертей. Це те, як роблять Німеччина чи Південна Корея.
Про досвід Південної Кореї докладно писали тут: http://bit.ly/2xQgS6V Додатково варто зазначити, що масове тестування (навіть здорових громадян) допомагає виявляти носіїв вірусу, які не мають симптомів, проте надалі можуть його розповсюджувати. Це також критично важливо для зупинки подальшої передачі вірусу.
Стосовно Німеччини. Станом на сьогодні в Німеччині зафіксовано 23 129 випадків і всього 93 смерті. https://bit.ly/2QD48Hs У порівнянні з іншими країнами, тут аномально низька смертність пацієнтів. Чому?
На цей час в Німеччині роблять близько 160 тисяч тестів на тиждень. При цьому їхня кількість може бути збільшена, на це є ресурс. Попри це, країна досить гарно підготовлена і до госпіталізації, і до лікування критичних пацієнтів. Тут є близько 25 тисяч апаратів для штучної вентиляції легень, додатково уряд забезпечить ще 10 тисяч. Крім цього, вже наявна достатня кількість ліжок для таких пацієнтів з усім необхідним обладнанням.
Зараз у нас досі не налагоджене тестування. Тому якщо негайно не розпочати це робити, то ймовірність розвитку подій за італійським сценарієм, зростає.