КИЇВ, УКРАЇНА – Mission Canada, незалежна канадська місія спостереження за виборами, що фінансується Урядом Канади, наразі не в змозі визначити чи проведені 15 грудня повторні вибори до Парламенту України у 5 виборчих округах відповідали міжнародним демократичним стандартам. Ми продовживатимемо здійснювати моніторинг процесів обробки результатів голосування на рівні округів, а також моніторити будь-які скарги, проблеми та жалоби і оцінювати наскільки справедливо було використано закон по відношенню до них. Наша кінцева оцінка виборів спиратиметься не тільки на результатах, які ми маємо на сьогодняшній день, а так само на неупередженості з якою закон застосовується для розгляду скарг, проблем та звернень.
Приклади відхилень, що спостерігалися Mission Canada під час проведення повторних виборів 15 грудня включали:
-
підкуп виборців
-
використання адміністративних ресурсів під час кампанії
-
неналежне використання журналістських посвідчень кандидатами та їхніми представниками з метою просування політичних цілей, залякування або для того, щоб спричинити плутанину
-
недостатня прозорість в адмініструванні виборів на всіх рівнях; в тому числі невчасне оприлюднення рішень окружними виборчими комісіями;
-
нерівний доступ до представництва в окружних та дільничних виборчих комісіях
Mission Canada зауважує також позитивні явища, зокрема, подальше посилення груп громадянського суспільства. Групи українських внутрішніх спостерігачів такі як ОПОРА та Комітет виборців продовжили посилювати їхню свою спроможність та залучати велику кількість спостерігачів. Також, місцеві дільничні комісії продемонстрували бажання компетентно здійснювати адміністрування роботи виборчих дільниць.
Більшість відхилень, що спостерігалися під час повторних виборів 15 грудня 2013 р. були подібними на відхилення, зазначені під час парламентських виборів 2012 року. Mission Canada занепокоєна тим, що посадові особи в Окружних виборчих комісіях (ОВК), які брали участь у виборах 2012, і які, можливо, сприяли відхиленням також обіймали адміністративні посади під час повторних виборів 2013. Непритягнення до відповідальності ймовірно створило середовище, яке підтримує порушення Закону про вибори.
Mission Canada зазначає, що повторні вибори 2013 року відбулися в атмосфері високого політичного напруження, про що свідчать події, які відбулися на Майдані Незалежності 30 листопада. Використання таких конституційних прав як свобода слова та мирних зібрань є основоположними для демократичного процесу. Mission Canada продовжить здійснювати моніторинг вищевказаних подій, в контексті заключної стадії виборчого процесу, що на разі триває.
Сфера компетенції MissionCanada – спостерігати, фіксувати та звітувати про те, чи вибори справді відображали демократичне волевиявлення українських виборців. Обов’язок спостерігачів за виборами полягає у тому, щоб спостерігати, фіксувати та звітувати про виборчу кампанію у відповідності до визначених міжнародних стандартів та передових практик, при цьому жодним чином не втручаючись та не перешкоджаючи виборчому процесу.
Mission Canada розмістила команду спостерігачів за виборами у складі 26 осіб для здійснення моніторингу на п’яти округах під час повторних виборів які здійснювали моніторинг повторних виборів в Україні. Шість спостерігачів було розміщено упродовж тижня з 30 листопада по 6 грудня для проведення моніторингу безпосередньо передвиборчого періоду у п’яти округах . Минулого тижня до них приєдналися решта спостерігачів, в тому числі три члени Парламенту Канади: Тед Опіц, Расс Геберт, та Високоповажний Стефан Діон. Mission Canada здійснювала моніторинг у всіх п’яти округах, де проводились повторні вибори.
Канадська місія спостерігачів за виборами фінансується Урядом Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (DepartmentofForeignAffairs, TradeandDevelopment (DFATD)), та здійснюється CANADEM, Канадською неприбутковою агенцією сприяння демократії.
Інформація про CANADEM: організована у 1996 році , CANADEM- це Канадська організація громадського реагування (Canada’s Civilian Response Corps) – неприбуткова, неурядова організація, що базується в Оттаві, Канада. Ми відданні справі становлення в світі миру, безпеки, демократії та соціально-економічного розвитку через ростерінг, швидку мобілізацію, та експерт-менеджмент експертами, які віддані службі сприяння міжнародного розвитку. Список CANADEM включає більше 20,000 досвідчених канадських та міжнародних експертів, які спеціалізуються на спостереженні виборів, дотриманні прав людини, гуманітарній допомозі, захисті, миротворчості, верховенстві права, врядуванні, безпеці, розбудові кадрового потенціалу, та сприянні демократії. Перелік наших операційних партнерів включає Уряд Канади, Організацію Об’єднаних Нації , та інші міжурядові організації, іноземні уряди та різноманітні неурядові організації.
Mission Canada відбувається за фінансової підтримки Уряду Канади через Департамент закордонних справ, торгівлі та розвитку (Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)).
Mission Canada бажає подякувати за постійну підтримку Сенаторові Рейнелл Андрейчук, Голові канадської спостережної місії в Україні під час проведення парламентських виборів, яка представить остаточний звіт Mission Canada Уряду Канади.
Остаточний звіт буде видано, включаючи рекомендації щодо покращення виборчого процесу.
Усі звіти Mission Canada будуть розміщені: http://www.canademmissions.ca/ukraine
Лише англійська версія є єдиним офіційним документом.