Mission Canada – Повторні парламентські вибори в Україні. Проміжний звіт

ВСТУП

12_12_Report_UKR_html_db0db0edНа час проведення виборів до Парламенту України у жовтні 2012 , Mission Canada було залучено 422 спостерігачі, 65 з яких були довгостроковим спостерігачами (ДСС). Таким чином Mission Canada змогла здійснювати моніторинг усього виборчого процесу, що передував виборам, та безпосередньо Дню виборів, та після виборчого періоду відразу після виборів до моменту офіційного оголошення результатів Центральною виборчою комісією України (ЦВК).

Mission Canada було представлено: проміжні звіти про довиборчий період, проміжний остаточний звіт, в день після виборів, і Остаточний звіт, який було представлено Уряду Канади в березні 2013 року. Mission Canada, враховуючи свої проміжні звіти, результати спостережень у День виборів та подальші проблеми з передачею результатів голосування та підрахунку голосів, дійшла висновку про те, що українські парламентські вибори не відповідають міжнародним стандартам у деяких важливих аспектах , а також, що ці вибори стали кроком назад в демократичному розвитку України.1

У 5 одномандатних округах (ОВО), відхилення та порушення були такі масштабні, що унеможливили для ЦВК встановлення у цих округах результатів виборів. 5 вересня 2013 року Президент України підписав Закон України N 457-VIIПро повторні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах No. 94, 132, 194, 197, 223″. Законом передбачено проведення виборів у п’яти ОВО2. Повторні вибори відбудуться 15 грудня. У цих п’яти округах голосуватимуть понад 700,000 виборців, яких фактично упродовж більше ніж одного року було позбавлено їхнього права представництва в Українському парламенті.

MISSION CANADA – ПОВНОВАЖЕННЯ ТА СФЕРА ДІЯЛЬНОСТІ

Канада розмістила команду спостерігачів за виборами у складі 26 осіб, які будуть здійснювати моніторинг повторних виборів в Україні. Шість середньострокових спостерігачів було розміщено упродовж тижня з 30 листопада по 6 грудня для проведення моніторингу безпосередньо передвиборчого періоду у п’яти округах . До них цього тижня приєдналось решта групи, в тому числі три члени Парламенту Канади: Тед Опіц, Расс Геберт, та Високоповажний Стефан Діон. Mission Canada буде здійснювати моніторинг у всіх п’яти округах, в яких проводяться повторні вибори.

Канадська місія спостерігачів за виборами фінансується Урядом Канади через Департамент іноземних справ, торгівлі та розвитку (Department of Foreign Affairs, Trade and Development (DFATD)), та здійснюється CANADEM, Канадською неприбутковою агенцією сприяння демократії.

Сфера компетенції Mission Canada – спостерігати, фіксувати та звітувати про те, чи вибори справді відображали демократичне волевиявлення українських виборців. Обов’язок спостерігачів за виборами полягає у тому, щоб спостерігати, фіксувати та звітувати про виборчу кампанію у відповідності до визначених міжнародних стандартів та передових практик, при цьому жодним чином не втручаючись та не перешкоджаючи виборчому процесу.

МІЖНАРОДНІ СТАНДАРТИ ПРОВЕДЕННЯ ВИБОРІВ

Для того, щоб вибори по-справжньому і повною мірою відображали волевиявлення народу, слід дотримуватися низки ключових міжнародних стандартів.

Ці стандарти включають таке:

надійна та справедлива законодавча база

універсальне та рівне право голосу; об’єктивне та прозоре адміністрування виборів;

єдині правила гри для всіх учасників кампанії;

виборчий процес без тиску та примушення;

незалежні ЗМІ та збалансоване висвітлення виборів;

доступ до ефективного правового захисту у випадку порушення виборчих прав

таємність голосування;

підрахунок голосів, який точно відображає волевиявлення виборців.

Ці умови мають вирішальне значення для забезпечення довіри та впевненості електорату у виборчому процесі. Це саме ці стандарти Mission Canadaвикористовує у своїй оцінці виборчого процесу.

УКРАЇНСЬКЕ ЗАКОНОДАВСТВО

Міжнародне спостереження за виборами 15 грудня виначає Закон України N 457-VIIПро повторні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах No. 94, 132, 194, 197, 223″. Закон України «Про вибори народних депутатів України» ,(Стаття 79) визначає такі права міжнародних спостерігачів:

Офіційний спостерігач від іноземної держави, міжнародної організації має право:
1) бути присутнім на зустрічах кандидатів у депутати, уповноважених осіб партій з виборцями, на передвиборних зборах, мітингах, засіданнях виборчих комісій;

2) знайомитися з матеріалами передвиборної агітації;

3) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати за діями членів комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам комісії фізично;

4) робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування;

5) після проведення виборів публічно висловлювати свої пропозиції щодо організації проведення виборів депутатів та вдосконалення законодавства України з урахуванням міжнародного досвіду, 6) проводити прес-конференції з додержанням вимог законодавства України;

7) утворювати разом з іншими спостерігачами від іноземних держав, міжнародних організацій тимчасові групи офіційних спостерігачів для координації своєї діяльності в межах повноважень, передбачених цим Законом, з інформуванням про це протягом одного дня Центральної виборчої комісії.

8) Офіційні спостерігачі від іноземних держав, міжнародних організацій здійснюють спостереження самостійно і незалежно.

У параграфі 4 Закону України N 457-VIIПро повторні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах No. 94, 132, 194, 197, 223″ сказано:

Офіційні спостерігачі від іноземних держав та міжнародних організацій мають права, визначені Законом України “Про вибори народних депутатів України, а також мають право отримувати копії протоколів про прийняття окружною виборчою комісією виборчих бюлетенів, передачу дільничним виборчим комісіям виборчих бюлетенів, підрахунок голосів виборців і встановлення підсумків голосування та повторний підрахунок голосів виборців.3

Mission Canada вітає рішення про розширення прав міжнародних спостерігачів на повторних виборах.

ПОЛІТИЧНИЙ КОНТЕКСТ ПОВТОРНИХ ВИБОРІВ

Повторні вибори відбуваються в умовах надзвичайно напруженої політичної атмосфери. Mission Canada підтримує право українського народу на свободу слова і мирного зібрання, які український народ та міжнародна спільнота вважають основоположними правами людини. Mission Canada продовжуватиме приділяти особливу увагу на будь-який неналежний вплив ситуації громадянського неспокою на проведення виборів у цих п’яти округах.

Mission Canada особливо непокоїть практика продовження накладення заборони на проведення мирних зібрань в Україні. Зокрема, упродовж останніх шести тижнів суди прийняли низку рішень про загальну заборону мирних зібрань в таких містах України як Київ, Миколаїв, Дніпропетровськ, Нікополь, Черкаси та Кременчук. У відповідності до Конституції України це виключне право лише Верховної Ради України – єдиного законодавчого органу країни.

Mission Canada також зауважує, що суди продовжують неналежно тлумачити положення Конституції України, стосовно повідомлення державних органів та органів місцевого самоврядування про проведення масових заходів. Незважаючи на те, що в Конституції України йдеться лише про зобов’язання повідомляти “заздалегідь” і це зобов’язання має пряму дію, у своєму рішенні від 30 листопада, 2013 Окружний адміністративний суд міста Києва покладався на рішення Київської міської ради від 24 червня, 1999 року, яке передбачало термін попередження 10 днів. Право на свободу слова та мирні зібрання становлять невід’ємну частину демократичного виборчого процесу.

ЗАКОНОДАВЧА БАЗА

Парламентські вибори відбуваються на основі Конституції України, Закону України «Про повторні вибори народних депутатів України в одномандатних виборчих округах No. 94, 132, 194, 197, 223″, Закону України «Про вибори Народних депутатів України» (виборчого закону) «Про Центральну виборчу комісію Закону», «Про Державний реєстр виборців», Кодексу адміністративного судочинства, Кримінального кодексу, Кодексу адміністративних правопорушень та постанов Центральної виборчої комісії (ЦВК). Конституція гарантує усі основні права та свободи, необхідні для проведення демократичних виборів. Поширена в Україні практика неособистого голосування в парламенті є неконституційною, а, відтак робить нелегітимною законодавчу базу країни.4 Законопроект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства з питань проведення виборів» було прийнято парламентом, але не підписано Президентом.

АДМІНСТРУВАННЯ ВИБОРІВ

Центральна виборча комісія (ЦВК)

Центральна виборча комісія – це єдиний постійний орган адміністрування виборів. За пропозицією Президента, особистий склад ЦВК було призначено парламентом у 2007 на семирічний термін. З часу проведння виборів 2012 року помінявся Голова ЦВК; пішов зі свої посади Володимир Шаповал, і на його місце було призначено Михайла Охендовського. ЦВК дотримувалася визначених законом часових рамок. Формально засідання ЦВК відкриті для спостерігачів, ЗМІ та представників партій та кандидатів.

Окружні виборчі комісії (ОВК)

Окружні виборчі комісії (ОВК) – це органи влади, наділені повноваженнями адмініструвати виборчий процес в межах окремих округів. Одну ОВК було організовано для кожного округу у повторних виборах – у сумі п’ять ОВК. Найважливіші функції ОВК – це організація Дільничних виборчих комісій (ДВК), заслуховування та винесення рішень щодо скарг та підрахунку результатів голосування на ДВК. До складу ОВК входять 18 членів. По одному місцю у кожній ОВК відведено для партій парламентських фракцій – 5 загалом. Решта 13 членів ОВК визначається шляхом жеребкування, що проводиться ЦВК. У відповідності до Закону правила проведення жеребкування визначає ЦВК. Списки кандидатів у члени ОВКій подавли партії – суб’єкти виборчого процесу. 25 жовтня після проведення жеребкування ЦВК було визначено склад 5 ОВК.

У результаті проведення жеребкування, 39 партій ( в тому числі 5 партій парламентських фракцій ) отримали представництво в ОВК. Із 34 партій, які отримали місця завдяки жеребкуванню, 21 не висуває своїх кандидатів у жодному із п’яти округів . 38 із 90 членів ОВК (42%)представляють партії, які не мають своїх кандидатів на виборах. Незрозуміло в чому полягає зацікавленість партії, яка не має свого кандидата по округу, брати участь у адміністрування виборів в цьому окрузі. Багато з цих партій можна вважати “технічними” партіями5. Після виборів 2012 року, Mission Canada рекомендувала, що «Було би доцільно посилити законодавство для того, щоб дозволити партіям висувати свої представників у ОВК та ДВК лише у тих округах, де балотується їх кандидат, або за пропорційною системоюб в разі коли їх кандидати балотуються з партійного списку. Тоді як , партії або кандидати, які уже немають належним чином зареєстрованого кандидата, не повинні мати представників в ОВК або ДВК. На жаль цю рекомендацію не було виконано.

Неналежна прозорість роботи ОВК, так само як і в 2012, і надалі залишається проблемним питанням . Незважаючи на вимогу Закону про те,що рішення ОВК слід публікувати як на вебсайті ОВК, так і ЦВК станом на 9 грудня, лише 2 рішення ОВК були опубліковано на вебсайті ЦВК.6

Із 90 членів ОВК, на сьогодні уже відбулося 53 заміни, що становить 58% заміни у складі ОВКій. В ОВК округзі 94 відбулося 9 замін; в окрузі 132- 14 ; 194- 14 ; 197- 4 , і ОВК 223 округу – 12. Якщо зважити на те, що саме на рівні ОВК відбувалися ті порушення, які призвели до неможливості установити результати виборів, викликає занепокоєння той факт, що деякі з тих членів, які працювали в ОВКях 5 округів у 2012, знову працюють в тих же ОВКях. У деяких випадках вони тепер представляють інші партії. Наприклад, 4 із 18 членів ОВК у 223 окрузі, були членами ОВК по 94 округу у 2012 році; всі вони поміняли партійну належність.

Дільничні виборчі комісії (ДВКії)

ОВК відповідають за проведення виборів у всьому окрузі, тоді як дільничні виборчі комісії (ДВК) утворюються з метою проведення виборів на території виборчих дільниць. До складу ОВК увійшли представники політичних партій (які змагалися на місцевому рівні), і також, представники незалежних кандидатів у місцевому бюлетені. До складу ДВК входить від 10 до 24 членів, в залежності від кількості виборців, зареєстрованих на дільниці. Їхній склад визначається через жеребкування проведеного ОВК, у відповідності до процедури визначеної ЦВК.

На момент проведення жеребкування для ДВК спостерігачі Mission Canada ще не прибули в Україну. Були помічені деякі проблеми в функціонуванні ДВК. На час відвідин ДВК спостерігачами кілька з них були закриті. З-4 грудня виборці повинні мати можливість перевірити чи внесені вони до списків виборців, це дає виборцям короткий проміжок часу переконатися, що вони зареєстровані для голосування. Попри те, що із закону незрозуміло, чи повинні ДВК бути відкритими у вихідні дні, передові практики вказують на те, що виборці повинні мати можливість ознайомитися зі списком виборців. З урахуванням того , що більшість людей упродовж тижня під час робочого дня працюють, то не можна назвати безпідставним їхні сподівання на можливість пересвідчитися під час вихідних, чи внесені їхні імена до списків виборців. В окрузі 197, співбесідники виразили занепокоєння про те, що результати виборів можуть бути анульовані через те,що ДВК не зможуть зібрати кворум на своїх засіданнях.

Коли членам комісій ставили запитання про те, яку партію вони представляють в комісіях, вони не могли відповісти; це власне повторення того, що відбувалося у 2012 році як на рівні ДВК, так і ОВК , коли присутність технічних партій та кандидатів негативно вплинули на адміністрування виборів.

Реєстрація та /зняття кандидатур з реєстрації

ЦВК загалом зареєструвала 210 кандидатів у п’яти округах. 85 було зареєстровано в окрузі 94; 13 – в окрузі 132; по 18 в окрузі 194 та 197; і 76 в окрузі 223. Станом на 9 грудня, в окрузі 94, 47 із 85 зареєстрованих – зняли свої кандидатури з реєстрації; у 132, 194 та 197 – по 2 кандидати в кожному; і у 223 – 6.Після зняття кандидатур відбулося лише 2 переєстрації кандидатур самими кандидатами. Якщо врахувати те, що жеребкування для ДВК були проведені лише за кілька днів до того, як було представлено більшість з подань на припинення реєстрації, можливо, що чимало з таких кандидатів були “технічними”, тобто, що насправді їхнє кандидатство було необхідним для того, щоб отримати місце в ДВК для іншого кандидата, особливо в окрузі 94. В остаточному звіті про вибори 2012 року Mission Canada рекомендувала, що партії або кандидати, які уже немають належним чином зареєстрованого кандидата, не повинні мати представників в ОВК або ДВК. На жаль, цю рекомендацію не було виконано .

Mission Canada також зауважила присутність так-званих кандидатів “клонів ” – кандидатів з однаковими іменами або іменами співзвучними до імен провідних кандидатів, або відомих політиків, які беруть участь у виборах, можливо як один зі способів заплутати виборців.

Mission Canada зауважує існування все ще невирішеної суперечності юридичного тлумачення поняття “постійного” проживання на території України між законодавством України та уставленою практикою Європейського Суда з прав людини (ECHR). Українські суди продовжують посилатися на рішення Європейського суду по справі «Мельниченко проти України» від 2004 року, надаючи при цьому перевагу положенням українського законодавства, як це відбувається у справі «Романюк В.М.», де національні суди ухвалили рішення скасувати реєстрацію кандидата в народні депутати України по одномандатному округу № 94. Кандидат Романюк В.М. не відповідав вимогам українського законодавства про постійне проживання в Україні упродовж 5 років, оскільки він поїхав до Італії через побоювання політичних переслідувань . В липні 2013 року Міланський апеляційний суд відмовив Україні в запиті на екстрадицію.

З іншого боку українські закони говорять про те, що проживання особи вважається «постійним», якщо тривалість його/її одноразової поїздки за кордон з приватних справ не перевищила 90 днів за одну поїздку, і не більше 180 днів на рік загалом. З іншого боку Європейський суд з прав людини, не визнав за порушення виборчого законодавства подібну справу «Медьничекно проти України» зазначивши, що “законодавство не містить різниці між поняттями “законного” та “постійного” проживання, і, що “єдиний доказ реєстрації місця проживання особою, яке не завжди співпадає з місцем її постійного проживання, містився у внутрішньому національному паспорті”.

Таким чином Mission Canada вважає, що в разі не приділення українськими органами влади належної уваги юридичному врегулюванню існуючого протиріччя між Європейським судом з прав людини та українською практикою, існування такого рішення Європейського суду з прав людини створює нові прецеденти в майбутньому в контексті президентських виборів в Україні у 2015 році.

ВИБОРЧА КАМПАНІЯ

Шість середньострокових спостерігачів провели останній тиждень здійснюючи моніторинг виборів у п’яти округах. Отримано інформацію про кілька випадків зловживання адміністративними ресурсами , в тому числі агітацію за кандидатів на вебсайтах Київської обласної державної адміністрації та Миколаїської обласної державної адміністрації . Голова Миколаїської обласної державної адміністрації є кандидатом на виборах у виборчому окрузі 132. Також зі кількох джерел спостерігачі чули про спроби прямого (рідко) і непрямого (більш помітні) підкупу голосів , що в Остаточному звіті Mission Canada зазначалося як особлива проблема виборів 2012 року.

Загалом, виборча кампанія відбувається відносно спокійно, інформації про насильство пов’язане з проведенням кампанії не було.

1 Для ознайомлення з усіма висновками та результатами роботи Mission Canada 2012, див. проміжні звіти та Остаточний звіт на

http://www.canadem.ca/home/en/deployment/election-observation/mission-canada-2012.html

2 #94 – Обухів, Київська область; #132 – Первомайськ, Миколаївська область; #194 – Черкаси, Черкаська область; #197 – Канів, Черкаська область та #223 – місто Київ

3 Неофіційний переклад

4 Стаття 84.3 Конституції України говорить, про те, що: “Голосування на засіданнях Верховної Ради України здійснюється народним депутатом України особисто” та у статті 47.3 Регламенту Верховної Ради сказано : “Голосування здійснюється Народним депутатом особисто за використання електронної системи”

5 Термін, що використовується для опису партій, які за дотримання мінімальних вимог щодо подання, чи висування кандидатів часто є маловідомими, і, інколи використовуються як тактичне прикриття для інших партій – для того, щоб або відтягнути голоси суперників, або отримати додаткове представництво у виборчих комісіях.

6 Закон України «Про вибори народних депутатів» стаття 35, параграф 5.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа