Лише далекоглядні та послідовні дії зупинять російську агресію

choliy11Третій закон Ісаака Ньютона передбачає, що на кожну дію існує рівна і протилежна протидія. На жаль, цим незаперечним законом фізики часто нехтують непослідовні реакції Заходу на агресивні та руйнівні дії Путіна та його поплічників, а саме білоруського парії Олександра Лукашенка.

Мабуть, найкращі приклади включають:

(1) дивна комбінація західних санкцій проти Росії за вторгнення в Крим і до частин східної України та одночасна підтримка Заходом проекту Кремля «Північний потік-2», який забезпечить Кремлю мільярди доларів і значно перевершить фінансовий тягар від цих санкцій; поглибить енергетичну залежність Європи від Кремля, який вже використовував газ як політичну зброю; і зробить Україну ще більш вразливою для подальшої і більшої російської військової агресії; і

(2) нещодавнє пом’якшення санкцій США проти тих, хто бере участь у будівництві цього суперечливого газопроводу між Росією та Німеччиною слідом за тим, як 15 квітня 2021 року Білий дім опублікував заяву, що США ввели санкції проти Росії, щоб «продемонструвати рішучість Адміністрації у відповідь і для стримування повного обсягу шкідливих зовнішних дій Росії», що включало твердження, що «Трансатлантична спільнота одностайно підтримує Україну проти односторонніх російських провокацій вздовж лінії зіткнення на сході України, в окупованому Криму та вздовж кордонів України, а також погоджується щодо необхідності негайного припинення Росією нарощування військових сил та войовничої риторики».

Така збентежуюча реакція Заходу на ворожі дії Кремля, очевидно, є наслідком глибоко вкоріненого страху провокувати токсичного російського царя та помилкової віри в те, що політика умиротворення якимось чином збереже крихкий статус-кво у світі.

Поточні односторонні спроби Заходу зблизитися з Кремлем, що заколисують західних лідерів у фальшиве почуття безпеки, моторошно нагадують ігровий план Заходу щодо боротьби з іншим воюючим тираном 30 вересня 1938 року, коли Прем’єр-міністр Сполученого Королівства Невілл Чемберлен повернувся додому після підписання Мюнхенської угоди із Гітлером і заявив своїм людям:

Я вірю, що це мир для нашого часу […]

Тепер я рекомендую вам йти додому і спокійно спати у своїх ліжках».

Менш ніж через рік, 1 вересня 1939 року, Сполучене Королівство прокинулось від жахів Другої світової війни, коли нацисти вторглися до Польщі, а через два дні, 3 вересня 1939 року, той самий Прем’єр-міністр Сполученого Королівства оголосив війну нацистській Німеччині.

Сучасні клептократичні диктатори інтерпретують непослідовну реакцію Заходу на свої безперечно явні порушення міжнародного порядку так само, як це робив Гітлер – як ознаки слабкості, які лише спонукають їх йти далі.

Це призвело до того, що 23 травня 2021 року білоруський винищувач перехопив літак авіакомпанії Ryanair рейсу FR4978 з Греції до Литви та примусив його приземлитися в Мінську задля подальшого арешту пасажира, білоруського журналіста та опозиційного активіста Романа Протасевича.

Передбачувано, Захід засудив нахабне, санкціоноване державою повітряне піратство Лукашенка щодо комерційного рейсу між двома країнами Європейського Союзу, тоді як Путін зустрівся з його білоруським прислужником 28 травня 2021 року в Сочі, щоб публічно підтримати його і кваліфікувати реакцію Заходу як спалах емоцій. Ніщо краще не свідчить про явну моральну прірву, яка розділяє Захід і Кремль.

Західні лідери можуть або продовжувати реагувати непослідовно на майбутні та передбачувано руйнівні дії, які будуть здійснені Кремлем та його поплічниками, або Захід може вчиняти свої далекоглядні та послідовні дії для попередження агресії та для забезпечення поваги до основних принципів справедливості та міжнародного права.

Такі далекоглядні та послідовні дії починаються з наступного:

  1. скасування проекту Кремля «Північний потік-2»;

  1. надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО під час Саміту НАТО 14 червня 2021 року у Брюсселі; і

  1. повідомлення під час зустрічі Байдена-Путіна 16 червня 2021 року в Женеві, що Росію буде виключено із системи міжнародних платежів SWIFT, якщо вона не деокупує Україну протягом встановленого Заходом періоду часу.

Лише рішуче взявши геополітичний порядок денний у свої руки, Захід переведе відносини зі своїми супротивниками у більш передбачувану безпечну парадигму, де принципи Третього закону Ньютона враховуватимуться в геополітичному просторі.

Евген Чолій

Президент Громадської організації «Україна-2050»

Президент Світового Конґресу Українців (2008-2018)

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа