Лінія фронту, що рухається в «битві за Донбас» — Україна переходить у контрнаступ

OWQAB5MD3RLR3J4NOZF4HD2GMI

Київ, Україна, 15 травня (Reuters) – Український контрнаступ тривав поблизу контрольованого Росією міста Ізюм, але ЗСУ повідомили в неділю, що російські сили просуваються в інших районах Донбасу, який став головним театром війни минулого місяця.

Вчиняючи запеклий опір після початку вторгнення Росії 24 лютого, українські військові досягли низки успіхів, спершу змусивши російське командування відмовитися від наступу на столицю Київ, а потім швидко наступаючи на північному сході протягом останнього тижня, відбити ворога від другого за величиною міста Харкова.

З середини квітня російські війська зосередили значну частину своєї вогневої потужності на сході для того, що стало відомо як «битва за Донбас».

У неділю вранці українські військові заявили: «Незважаючи на втрати, російські війська продовжують просуватися в районах Лиману, Сєвєродонецька, Авдіївки та Курахівщини на Донбасі».

Українські військові повідомили, що минулої доби в боях на Донбасі знищили вісім російських танків, п’ять артилерійських систем, а також іншу бронетехніку та безпілотники.

Губернатор Харківської області повідомив, що українські сили здійснили контрнаступ поблизу Ізюма, стратегічного міста на березі річки Донець, приблизно за 120 км (75 миль) на південний схід на шосе від Харкова.

«Найгарячішою точкою залишається Ізюмський напрямок», – сказав губернатор Олег Сінегубов у коментарях у соцмережах. «Там наші збройні сили перейшли в контрнаступ. Ворог на деяких фронтах відступає, і це є результатом характеру наших збройних сил».

Reuters не зміг самостійно перевірити українські повідомлення.

Але британська військова розвідка в неділю дала негативну оцінку російської кампанії на Донбасі. Вони підрахували, що Росія втратила близько третини сухопутних бойових сил, розгорнутих у лютому, а її наступ на Донбасі «значно відстав від графіка» і навряд чи буде швидко просуватися протягом найближчих 30 днів.

Підтримка тиску на Ізюм і російські лінії постачання ускладнить Москві оточення загартованих у боях українських військ на східному фронті на Донбасі.

Міністерство оборони Росії заявило, що його війська вбили щонайменше 100 українських “націоналістів” під час серії ударів по військових об’єктах, у тому числі на Донбасі.

Reuters не зміг незалежно перевірити це повідомлення.

Президент України Володимир Зеленський заявив, що ситуація на Донбасі залишається дуже важкою, додавши, що російські сили все ще намагаються врятувати там якусь перемогу.

“Вони не припиняють своїх зусиль”, – сказав він.

Про іншомі місця українські військові заявили, що в неділю не припинялися бомбардування Росією металургійного заводу в південному порту Маріуполя, де кілька сотень українських вояків тримаються через кілька тижнів після того, як місто потрапило в руки Росії.

Зеленський зазначив, що ведуться переговори щодо пошуку способу евакуації поранених з Маріуполя в обмін на звільнення російських військовополонених.

Велика колона автомобілів і мікроавтобусів, які перевозили біженців з руїн Маріуполя, прибула до контрольованого Україною міста Запоріжжя після ночі в суботу, після кількох днів очікування, поки російські війська дозволять їм виїхати.

Росія, відкидаючи заяву України про попадання та підпал сучасного логістичного корабля ВМС у Чорному морі, показала фотографії, за її словами, «Всеволода Боброва» без ознак пошкодження.

Євробачення як моральний бустер

У суботу ввечері Україна відсвяткувала моральний тріумф на пісенному конкурсі Євробачення, що було розцінено як ознака сили народної підтримки України в Європі.

“Наша сміливість вражає світ, наша музика підкорює Європу! Наступного року Україна прийматиме пісенний конкурс “Євробачення”, — сказав Зеленський у онлайн-повідомленні після перемоги Kalush Orchestra з композицією “Стефанія”.

Переможці Євробачення традиційно отримують участь у заході наступного року.

Ще на знак міжнародної солідарності сенатори-республіканці США без оголошення відвідали Київ. Зеленський зазначив, що делегація обговорила подальше посилення санкцій проти Росії.

Крім втрати великої кількості людей і значної кількості військової техніки, Росія постраждала від економічних санкцій. Промислові держави Групи семи пообіцяли в суботу “подальше посилювати економічний і політичний тиск на Росію” і постачати Україні більше зброї.

Заявники в НАТО

Вторгнення Москви, яке вона називає «спецоперацією» з роззброєння України та захисту від фашистів, потрясла європейську безпеку.

Київ та його західні союзники кажуть, що твердження про фашизм є безпідставним приводом для неспровокованої загарбницької війни.

Однією з цілей дій Росії в Україні було не допустити вступу колишньої радянської республіки в НАТО. Але під час телефонної розмови президент Фінляндії Саулі Нііністо сказав президенту Росії Володимиру Путіну, що його країна, яка має 1300 км (800 миль) кордону з Росією, хоче приєднатися до Організації Північноатлантичного договору, щоб зміцнити власну безпеку.

Путін сказав Niinisto, що для Гельсінкі було б помилкою відмовитися від свого нейтралітету, сказав Кремль, додавши, що цей крок може зашкодити двостороннім відносинам.

Туреччина не закрила двері для вступу Швеції та Фінляндії до НАТО, але хоче переговорів з ними та придушення терористичної діяльності, як вона вважає, сказав речник президента Тайіпа Ердогана, посилаючись на діяльність курдів, які живуть у скандинавських країнах.

Додаткові репортажі Джонатана Ландая, Наталії Зінець, Гліба Гараніча, Леонардо Бенасатто, Тари Оукс, Тома Балмфорта, Ідріс Алі, Девіда Люнггрена, Лідії Келлі та інших з бюро Reuters; Автор Саймон Кемерон-Мур; Редагування Вільяма Малларда

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа