The Wall Street Journal, Боян Панчевскі — Лідер Китаю Сі Цзіньпін під час переговорів із канцлером Німеччини Олафом Шольцом відмовився від підтримки Москви.
Китай застеріг Росію від погроз застосування ядерної зброї в конфлікті в Україні, що є рідкісним відхиленням від його звичайної мовчазної підтримки позицій Москви. За словами пана Шольца та китайського державного інформаційного агентства Сіньхуа, це попередження прозвучало під час переговорів у п’ятницю між китайським лідером Сі Цзіньпіном і канцлером Німеччини Олафом Шольцом у Пекіні.
Панове Сі та Шольц погодилися протистояти використанню або загрозі використання ядерної зброї, згідно з паном Шольцом і звітом аґенції Xinhua, яка зазвичай повторює офіційну позицію Пекіну.
Міжнародне співтовариство повинно «протистояти використанню або загрозі застосування ядерної зброї, виступати за те, що ядерну зброю не можна використовувати і що ядерні війни не можна вести, а також запобігати ядерній кризі в Євразії», – сказав товариш Сі, повідомляє Xinhua.
За словами експертів, цей коментар, перший у своєму роді докір китайського лідера з моменту вторгнення Росії в Україну в лютому, знаменує зміну тону для Пекіну після того, як минулого тижня тамтешній уряд заявив, що поглиблюватиме співпрацю з Росією на всіх рівнях. «Пекін щиро не хоче ядерної атаки чи війни», — сказала Франческа Ґіретті, аналітик Інституту вивчення Китаю Меркатора в Берліні.
«Протидія використанню ядерної зброї та загрозам — це низький результат і низька вартість заяви для досягнення міжнародного схвалення та позитивного ефекту для німецько-китайських відносин, і, можливо, також для ЄС», — додала вона.
Незважаючи на те, що коментарі генсека Сі будуть прийняті до уваги в Москві, сказав Джуд Бланшетт, голова відділу вивчення Китаю Центру стратегічних і міжнародних досліджень, їх не слід сприймати як те, що Китай захоче або зможе вплинути на будь-яке рішення Кремля розгорнути війну з використанням нетрадиційної зброї.
«Жорстока реальність полягає в тому, що якщо Путін дійде до точки, коли він готовий застосувати ядерну зброю, важелі впливу Пекіна на нього будуть близькі до нуля», — сказав він, маючи на увазі президента Росії Володимира Путіна.
Потрібні також зусилля для мирного врегулювання конфлікту в Україні та уникнення більшої гуманітарної кризи, заявив китайський лідер, повідомляє Xinhua. Пан Путін зробив кілька ледь завуальованих погроз про використання ядерної зброї в Україні або проти союзників Києва, якщо вони надто глибоко втягнуться в конфлікт.
Відкриті ядерні погрози на адресу членів Організації Північноатлантичного договору майже щодня звучать в ефірі російських державних мовників.
Минулого тижня Путін і російські дипломати, здавалося, змінили курс, коли російський президент заявив, що немає необхідності використовувати ядерну зброю проти України.
Західні експерти вважають, що збройні сили Росії мають близько 2000 одиниць тактичної ядерної зброї, які зберігаються в спеціальних місцях по всій країні, в тому числі поблизу України.
Ця зброя, яка включає артилерійські снаряди, має набагато меншу потужність, ніж боєголовки в американських і російських стратегічних ядерних арсеналах, але може завдати набагато більшої шкоди, ніж звичайні боєприпаси.
Ця риторика викликала занепокоєння західних лідерів, що Путін може спробувати змінити поганий результат своїх військ на полі бою, підірвавши ядерну зброю в Україні.
«Ми згодні з тим, що ядерні загрози надзвичайно небезпечні», — написав пан Шольц, перший лідер Великої Сімки, який відвідав Пекін з початку пандемії Covid-19, після зустрічі з генсеком Сі. “Використання такої зброї перетне червону лінію”, – додав він. Він також сказав, що попросив Сі застосувати свій вплив на Росію.