Українські пілоти прибули до Польщі, щоб розпочати процес перебрання контролю над винищувачами, які вони очікують отримати від європейських країн, повідомив POLITICO представник українського уряду.
Потенційна передача застарілих літаків російського виробництва для використання в боротьбі проти російських військ може стати найважливішим моментом у хвилі обіцяних передач озброєння за останні 24 години, яка включає тисячі протитанкових ракет, кулеметів, артилерії та інше обладнання.
Глава з питань безпеки Європейського Союзу Жозеп Боррелл пообіцяв на вихідних, що ЄС фінансуватиме передачу винищувачів з кількох країн.
Боррелл трохи відступив від цього в понеділок, визнавши, що будь-які перекази не надходитимуть від самого ЄС, а натомість будуть передані «двосторонньо» окремими країнами ЄС.
Представники урядів Польщі та Словаччини не відразу відповіли на запит про коментар, а прем’єр-міністр Болгарії Кирил Петков у понеділок заявив, що відхилив запит.
Польща та Словаччина все ще літають на літаках російського виробництва, подібних до тих, які використовуються українськими ВПС, а це означає, що льотчики не потребують особливої підготовки, якщо літаки будуть передані.
Український парламент у понеділок написав у Twitter, що Європа посилає в Україну 70 винищувачів, у тому числі 28 МіГ-29 з Польщі, 12 зі Словаччини та 16 з Болгарії, а також 14 літаків Су-25 з Болгарії.
Драма з літаками-винищувачами сталася наприкінці шквалу заяв на вихідних, коли європейські лідери пообіцяли потік нової зброї для українських військових, щоб допомогти у відсічі вторгнення російських військ, відкрите і дуже публічне визнання нововиявленої волі Європи заподіяти біль Кремлю за його військовий авантюризм.
Оскільки повітряні коридори до Києва були закриті російською зенітною зброєю та винищувачами, американські та європейські держави почали відправляти зброю в країну автомобільним транспортом.
Одними з перших виступили Польща, Естонія та Латвія, які відправили на кордон з Україною боєприпаси, протитанкові ракети Javelin, паливо та медичні товари для передачі українським силам.
У понеділок Фінляндія оголосила, що приєднається до клубу, передавши Україні 2500 автоматів, боєприпаси, 1500 одиниць протитанкової зброї та 70 000 пайків. Швеція також готує великий пакет озброєння та допомоги, оголошуючи про майбутню поставку 135 000 польових пайків, 5 000 шоломів, бронежилетів і 5 000 одиниць протитанкової зброї.
Міністр закордонних справ Канади Мелані Джолі у вівторок відправляється до Польщі, щоб координувати відправку 100 протитанкових реактивних установок Carl Gustaf, а також 2000 боєприпасів та іншої допомоги.
Розмовляючи з журналістами перед поїздкою, вона сказала, що «ми зможемо забезпечити відправку летальної допомоги в Україну. Моя роль у цьому полягає в тому, щоб ця допомога потрапила до рук українських воїнів, які борються за своє життя та борються за Батьківщину. Саме тому я змогла отримати згоду від Польщі, щоб переконатися, що ця доставка може здійснюватися через їхні кордони».
Один із найбільших сюрпризів у новітній європейській політичній історії відбувся в суботу, коли канцлер Німеччини Олаф Шольц оголосив, що надсилає в Україну 1000 одиниць протитанкової зброї та 500 ракет Stinger, що змінило німецьку післявоєнну політику заборони передачі зброї ворогуючим сторонам. Він також пообіцяв негайне вливання 100 мільярдів доларів у німецьку армію.
У п’ятницю президент Джо Байден також розпорядився передати Україні зброю на суму до 350 мільйонів доларів зі складів США. Розмовляючи з журналістами в Пентагоні в понеділок, високопоставлений чиновник міністерства оборони США відмовився детально розповісти про те, що буде включено, але сказав, що «там будуть можливості, щоб допомогти їм як наземними оборонними можливостями, так і з повітряними оборонними можливостями. “
Джерело: politico: ukrainian-pilots-arrive-in-poland-to-pick-up-donated-fighter-jets