Аґенція досліджень російської дезинформації East StratCom Task Force
Переклад УІС
Коли світові лідери зібралися в Польщі, щоб відзначити 80 років від початку Другої світової війни, російські чиновники були обурені тим, що їх не запрошують.
Причина, через яку не запросили росіян, не змінилася з 2014 року – і поляки зробили це ясним для всіх: це завдяки звичаю Кремля приїжджати непроханим в різні країни. Звичайно, замість того, щоб критично розмірковувати про агресивну позицію Росії до своїх сусідів і чому це може перешкодити святковим запрошенням, кремлівські чиновники передбачувано спрямували свій гнів на Польщу.
У тому, що виглядає як оркестрована і безсоромна спроба історичного ревізіонізму, прокремлівські ЗМІ та політики звинуватили Польщу в провокуванні Німеччини до нападу в 1939 році, а отже, вона і є головним підбурювачем Другої світової війни. Хоча це може бути масштабна спроба зобразити роль Росії у Другій світовій війні як ненасильну, але це історичний факт, що підписання пакту Молотова-Ріббентропа безпосередньо призвело до німецької та радянської військової агресії проти Польщі у вересні 1939 р., Що в кінцевому рахунку призвело до її повної окупації Німеччиною та СРСР.
Після того з’явилася деяка прокремлівська дезінформація, яка додала додаткового шару розповідям навколо Другої світової війни, наприклад, стверджуючи, що це було наказано США для того, щоб перемогти Британію, що Гітлер був англофілом, і що Лондон таємно підтримував становлення німецької армії. У цій же статті сказано, що, хоча Польща була приречена стати предметом переговорів між Берліном та Лондоном, Лондон був сповнений суперечностей, оскільки підтримував і Польщу. Як результат, США використали цю геополітичну ситуацію, щоб спровокувати сутичку між європейськими державами.
Продовжуючи тему історичного ревізіонізму, Кремль вийшов повністю неманевренним і в соціальних медіа:
Ці твіти, що провокують думку, привертали неабияку увагу. Із 97 відповідей на твіт “недемократичні балтійські країни” 92 проти цього висловлюються з іронією чи прямим запереченням. Наступний російський твіт виявився ще непопулярнішим: він отримав 183 відповіді, причому 180 з них були негативними, іронічними або вульгарними. Ці відповіді також отримали реакції, відповідно 797 та 1711.
Зважаючи на те, що цього року міністерство закордонних справ Росії отримало в середньому 9 відповідей за твіт, це нахабне звинувачення країн Балтії виділяється силою відповіді. Те ж саме стосується 21 твіту @MFA_Russia, присвяченого Другій світовій світовій війні, який в середньому набрав 51 відповідь — це набагато перевищує середню ефективність.
Що стосується успішних відповідей, міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевич стоїть краще, отримавши в 7 разів більше ретвітів (275 порівняно з 40) і в 10 разів більше лайків (652 порівняно з 64), ніж росіяни. Твіти Rinkevics та LT MFA Stratcom разом мали в 4 рази більше ретвітів і в 6 разів більше лайків, ніж публікації @ MFA_Russia. Іншими словами, всі відповіді, які мали на меті зафіксувати історичну істину, мали величезну підтримку.
Напевно, найбільш ґрунтовна відповідь до МЗС Росії надійшла з “Поліграфа“. У статті висвітлено багато коментарів, а також багато доповідей. Наприклад, у звіті «Свобода у світі» за 2019 рік балтійці отримали відмінну оцінку – з 87 до 94 балів із 100. Росія отримала 20 із 100.
В Індексі трансформації фонду Bertelsmann Stiftung, який оцінює успіхи та невдачі на шляху до демократизації 129 країн, усі країни Балтії потрапили у першу десятку. Росія навіть не була близько, лише на 70 місці.
У Всесвітньому індексі свободи преси у 2019 році Балтика стоїть краще, ніж Франція та Великобританія, які опинилися відповідно на 32-му та 33-му місці. Росія приїхала на фініш 149 із 180.
І останнє, але не менш важливе, згідно з Індексом сприйняття корупції за 2018 рік, Латвія була 41-ю, Литва – 38-ю, а Естонія – 18-ю із 180 країн. І ви здогадалися, Росія вкотре не дуже добре посіла 138-е місце.
Заздрість до Білорусі
Але жоден із цих фактів не турбує прокремлівських дезінформаторів. З невинним обличчям вони стверджують, що занепадаюча Латвія та Литва заздрять тісному зв’язку, який має Білорусь з Росією. Насправді лише 5% литовців та 3% латвійців не підтримують ЄС, тоді як ВВП на душу населення країн Балтії більший, ніж у Росії.
Оскільки для ефективності прокремлівській інформаційній кампанії потрібно мати декілька виходів на суспільство, різноманіття мови дезинформації та поглядів, вони виробилинові підходи до старої теми європейських цінностей. Ми побачили твердження, що Росія більше європейська, ніж Франція, що Москва відстоює європейські традиції, а мультикультуралізм – це напад на європейську спадщину. Повідомлення доповнені твердженням, що традиціоналісти та євроскептики з надією дивляться на Росію і приймають Володимира Путіна за свого Месію. Ах…
Так, чи инакше, годиться закінчити темою протестів у Москві, які, за даними прокремлівських ЗМІ, відбуваються лише тому, що після Жовтих жилетів та Гонконгу вони стали модними: “Коли люди дійсно хочуть протестувати, вони роблять це як футбольні вболівальники 2002 року – із насильством. Або як у 1991 році. І, наприклад, радянський народ протестував мовчки “.
Останнє порівняння показує, що хоча все змінилося, нічого не змінилося. Все, що хочуть протестуючі, – це закінчення зловживання владою та вільні та чесні вибори.
Клацніть тут, щоб побачити повну колекцію останніх історій, що поширюють російську дезінформацію.