Інколи Путіну варто менше говорити

Інколи Путіну варто менше говорити

4 грудня Путін одинадцятий раз виступив з «посланням» до Федеральних зборів російської Федерації. Як завжди, головні тези трималися в таємниці, а тому, коли зачитування з папірця «послання» розпочалося, курс російського рубля почав ледь-ледь, проте все ж таки шкандибати вгору. Адже була надія, що царьок піде на хоч сяку-таку лібералізацію, аби рятувати економіку. Однак з кожним словом курс падав і падав, в результаті долар подорожчав одразу на цілий «дерев’яний» рубль.

Як завжди, Путін в свої промові все переставив з ніг на голову. Так, говорячи про санкції, він проголосив: «Це не просто нервова реакція США або їх союзників на нашу позицію у зв’язку з подіями і державного перевороту на Україні, і навіть не у зв’язку з так званою «кримською весною». Впевнений, що якби всього цього не було, хочу це підкреслити, то придумали б який-небудь інший привід для того, щоб стримати зростаючі можливості Росії, вплинути на неї, а ще краще – використовувати в своїх інтересах». Тобто, злочинець отримав за свої витівки по шиї (нехай поки що тільки економічно та морально), а при цьому волає: «Ага! Та навіть як би я цього не скоїв, мене все одно б покарали!». Зрештою, логічно – перелік скоєного великий, вибирати є з чого.

Висловлювання про Україну не вирізнялися оригінальністю: «Так, ми засудили державний переворот, силове захоплення влади в Києві в лютому цього року. І те, що ми бачимо зараз на Україні, трагедія на південному сході повністю підтверджує правильність нашої позиції». Що ж, дійсно, якщо метою було знищення Донбасу, то сьогодні Москва може відчувати задоволення від результату «правильності своєї позиції». Інтелектуальним піком «послання» стало порівняння: мовляв, для «русскіх» значення Криму та Севастополя настільки ж сакральне, як і для прихильників ісламу та іудаїзму – Храмова гора в Єрусалимі.

Вершиною прагматичності стала інша теза Путіна. Усвідомлюючи, що найближчим часом закордонний капітал повертатися до Росії не планує, а, скоріш за все, продовжить свою міграцію до більш стабільних і прогнозованих економік, було запропоновано провести «повну амністію капіталів, які повертаються в Росію», тобто, якщо людина легалізує свої кошти і майно в Росії, вона отримає гарантії, що не будуть перевіряти походження капіталів та псувати нерви постійними перевірками. Важко повірити, що цією пропозицією скористаються, скажімо, колумбійські наркокартелі або фінансовий директор «Аль-Каїди», переховуючись від «аудиторів» зі сучаснішої терористичної структури ІДІЛ («Ісламська держава Іраку та Леванту»). Скоріше вона адресована до афілійованого з владою бізнесу, на адресу чиновників-мільйонерів, яким небезпечно зі своїми капіталами залишатися на Заході. Хіба що старий друг Берлусконі вирішить також подалі від гріха частину своїх мільярдів переховати з Італії до Росії. Але якщо обіцяно «фінансову амністію», додатково – скорочення кількості перевірок, незрозуміло, як тоді житиме і жирувати звиклий до подібного способу життя правоохоронний апарат, звідки їм брати гроші на хабарі для вищого начальства та власне розкішне життя? Витискати останні рублі з малого бізнесу? За такий дріб’язок на Мальдівах не відпочиватимеш, а в Крим, навіть на крилах патріотизму, через Керченську переправу не перелетиш. Тим не менше, всі регулярно плескали, особливо після фрази: «Ми не допустимо…».

Слова – словами, а справи в Путіна кепські. Напередодні виголошення «послання», близько першої години ночі чеченські повстанці несподівано увірвалися в центр Грозного. Знищили пост ДПС, зайняли «Будинок друку» і школу, поряд з приміщенням уряду. Дані Національного антитерористичного комітету: загинули 10, поранені 28 співробітників поліції, ліквідовано 9 «терористів». Щоправда, для цього в Грозний ввели важку бронетехніку, а захоплені будівлі просто розстрілювали (як звичайно, Москва наполягає на переговорах з «ополченцями» в інших країнах, а на власній території знищує їх без вагань). Зрозуміло, що втрати були суттєво більшими (серед цивільних загинуло, начебто, «тільки» двоє осіб). «Новоросійський» блазень Захарченко дав «наказ» відправити «батальйони оборони ДНР» на допомогу Кадирову. Хоча той вже встиг заявити, що, мовляв, нападники прибули з-поза меж Чечні, адже в його вотчині все давно спокійно. Справа в іншому. Захопившись Донбасом, Кремль забув про свій «умиротворений» регіон. І отримав несподіваний удар. Можна сказати, що 20-річчя російської агресії в Чечні відзначено вдало. Перед пам’яттю полеглих Героїв боротьби за волю Кавказу схилимо голову, а скільки насправді путінських та кадирівських псів вони встигли знищити – не важливо. Все одно когось поховають «з почестями», когось закопають десь подалі від людей, як і закопують псів.

Слід визнати, що, навіть програючи, Путін намагається зберегти впевненість на обличчі. Констатувавши, що Росія через «неконструктивну поведінку» ЄС змушена відмовитися від будівництва так званого «Південного потоку», він, під час візиту до Туреччини, запропонував повернути розпочате будівництво газопроводу саме туди, і згодом надати туркам суттєві знижки на газ. Нажаль, примітивний блеф Кремля діє на «лідерів» Європи, звідки вже залунали «окремі» думки стосовно того, що, взагалі то, до питання «Південного потоку» ще цілком можна повернутися. На цьому тлі приємно було почути думку президента Литви Далі Грибаускайте: «Через кілька років газовий ринок докорінно зміниться, оскільки в Європі почнуть використовувати сланцевий газ. У Литві відкрито термінал зрідженого природного газу, який може задовольнити 90% потреби всіх трьох країн Балтії, тому нам «Газпром» став абсолютно не потрібен. «Газпром» все рідше зможуть використовувати як засіб політичного тиску у Європі, і я цьому дуже рада». Водночас, за її словами, діалог з Росією неможливий, доки вона проводить агресивну політику, і вкотре наголосила, що РФ має всі ознаки терористичної держави.

І на завершення – неприємні звістки для Путіна навіть зі спортивної сфери. Поки що невідомо, чи купівля коштом картин з Ермітажу рішення ФІФА стосовно проведення чемпіонату світу з футболу в Росії буде скасоване (як-не-як, скандал торкнувся багатьох відомих персон світового рівня). Однак ковзанярі з Нідерландів заявили про свій намір бойкотувати чемпіонат Європи, який пройде в Челябінську 10-11 січня 2015 року.Причина бойкоту – агресивна політика Росії в Україні і збитий над Донецькою областю малазійський Boeing – 777, коли загинули 193 громадян Нідерландів. Першим про можливість бойкоту змагань заявив відомий голландський тренер Ян ван Веен. Вслід за наставником про це заявили олімпійська чемпіонка Сочі – 2014 в командних змаганнях Марріт Ленстра і чотирикратна олімпійська чемпіонка Ірен Вюст. Олімпійський комітет Нідерландів вже заявив, що поважатиме будь-яке рішення спортсменів. При цьому слід згадати, що голландські ковзанярі є найсильнішими у світі, на Олімпіаді – 2014 в Сочі вони виграли вісім золотих медалей з 12 можливих. Можливо, вартувало б і в Челябінську показати, хто найкращий, а в процесі нагородження нагадати відомою піснею Путіну, ким він є насправді.

Юлій Хвещук

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа