30 листопада в Познані завершилася робота Форуму громадянського суспільства, проведеного Єврокомісією і польським головуванням в ЄС за участю недержавних організацій шести країн – України, Молдови, Грузії, Вірменії, Азербайджану та Білорусі. Одним з головних заходів стала презентація рейтингу європейської інтеграції – спільного дослідження, проведеного експертами у всіх країнах ВП при фінансуванні фонду “Відродження”.
Результати дослідження виявилися сенсаційними. Україна, яка вважалася регіональним лідером у цій сфері, скотилася на третє місце, пропустивши вперед не тільки Молдову, яка впевнено зайняла першу позицію, а й Грузії. У результаті Київ втратив, а Кишинів отримав можливість лобіювання додаткового фінансування в Євросоюзі.
Дослідження проводилося за єдиною методикою для всіх країн регіону. Рівень європейської інтеграції оцінювався по 300 параметрах, розбитим на три блоки: взаємозв’язок ЄС і країн СП, зближення нормативно-правової бази, якість державного управління. Молдавія виявилася лідером у двох перших блоках, Грузія – у третьому, Україні ж зайняла друге місце в оцінці взаємозв’язку з ЄС і третє – в двох, що залишилися блоках, при цьому в блоці “зближення” Київ ділить третє місце з Єреваном, не декларуючи навіть прагнення до інтеграції в Євросоюз.
Європейські експерти відзначають, що провальні результати Україна в даному дослідженні можуть призвести до фінансових втрат Києва. У нинішньому році ЄС задекларував політику “більше за більше”, що передбачає зростання фінансування країн, що показали кращі результати у сфері зближення з Євросоюзом. “У Єврокомісії немає чітких критеріїв оцінки. Цей рейтинг справді може стати одним з чинників прийняття рішення, – наводить КоммерсантЪ слова Віорела Урсу, представника брюссельського Open Society Institute .- Молдова і Грузія, безсумнівно, будуть апелювати до ЄС, вказуючи на даний рейтинг і вимагаючи збільшити фінансування “.
Результати дослідження будуть передані органам влади країн-учасниць ВП, повідомили вчора його автори. “МЗС, безумовно, буде незадоволений, ми почуємо неприємні слова на адресу авторів рейтингу”, – цитує Ъ наукового директора Інституту євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка.
Організатори дослідження підкреслюють, що це – пілотний проект, і для переходу до щорічної оцінки прогресу країн-учасниць ВП в методику можуть бути внесені зміни, що коректують бали країн-учасниць.
За матеріалами lb.ua та КоммерсантЪ-Украина