Держприкордонслужба провела тематичну науково-практичну конференцію «Міхновські юридичні читання»

Історико-правові аспекти формування та розвитку української державності – питання, важливість обговорення якого сьогодні – поза будь-яким сумнівом. Чи не найкращою нагодою для цього стало заснування науково-практичної конференції «Міхновські юридичні читання», присвяченої відзначенню Дня народження одного з ідеологів української незалежності Миколи Міхновського.

З вітальним словом до учасників науково-практичної конференції звернувся Голова Держприкордонслужби генерал-лейтенант Сергій ДЕЙНЕКО.

«На тлі глобальних процесів у світі та викликів, пов’язаних із зміною безпекової парадигми, прагнення окремих держав до перегляду світового порядку, боротьби за ресурси та задоволення своїх імперських амбіцій, Україна опинилась в епіцентрі нових загроз, пов’язаних із збереженням територіальної цілісності та суверенітету України», – наголосив очільник Держприкордонслужби.

За словами Сергія ДЕЙНЕКА вже понад 10 років наша держава протистоїть своєму віковічному ворогові – російській імперії, яка кожен раз приходить у новій подобі, але з єдиною метою – знищити назавжди Україну та все українство. Тому з лютого 2022 року, поряд з протидією нелегальній міграції, наркотрафіку, контрабандній діяльності та іншим видам транскордонної злочинності, Державна прикордонна служба у складі Сил оборони дає відсіч повномасштабній збройній агресії, розв’язаній російською федерацією проти України.

Основними співорганізаторами конференції виступили Адміністрація Держприкордонслужби, Національна академія правових наук України та Національна академія Державної прикордонної служби імені Б. Хмельницького. До участі в заході долучилися народні депутати України Олександр БАКУМОВ та Павло СУШКО, заступник Міністра внутрішніх справ України Олексій СЕРГЄЄВ, президент Національної академії правових наук України Володимир ЖУРАВЕЛЬ, директор Інституту держави і права ім. В. М. Корецького НАН України Олександр СКРИПИНЮК, ректор Національного юридичного університету імені Ярослава Мудрого Анатолій ГЕТЬМАН, начальник Національного університету оборони України Михайло КОВАЛЬ, директор Інституту правотворчості та науково-правових експертиз НАН України Олексій КОТ та інші провідні науковці різних галузей права.

Загальну модерацію читань здійснював перший заступник Голови Державної прикордонної служби України, доктор юридичних наук, доцент, заслужений юрист України, генерал-майор Володимир НІКІФОРЕНКО.

Від імені Міністра внутрішніх справ Ігоря КЛИМЕНКА учасників конференції привітав його заступник Олексій СЕРГЄЄВ: «Сьогодні «Міхновські юридичні читання» – ще одна ініціатива Державної прикордонної служби загальнодержавного рівня, яка має непересічне значення для сьогоднішнього часу. Дослідження історичної спадщини Миколи Міхновського – видатного українського правника і політичного діяча, залишаються актуальними саме сьогодні, коли Україна відстоює свою незалежність на полі бою. Саме Міхновський одним з перших сформулював ідеї, на яких ґрунтується сучасна правова система України».

«Символічно, що Міхновського вважають харківським юристом і цей факт є знаковим для нас, харків’ян», – звернув увагу присутніх у своєму виступі Володимир ЖУРАВЕЛЬ. «Микола Міхновський розглядав Українську національну державу як найвищу мету, до якої необхідно прагнути. Саме ця позиція принципово відрізняла його від українофілів соціалістичного типу, які зосереджувалися переважно на соціальних та культурних питаннях, відсуваючи державотворення на другий план».

Як зауважив Олександр СКРИПНЮК, проголошення незалежності України дало можливість повернути цю дійсно титанічну постать для наукового, для державницького життя. Видатний інтелектуал, ідеолог самостійної України, мабуть немає такої ділянки суспільного життя, в яку б Микола Міхновський не зробив свій внесок, творець першої конституції ХХ сторіччя. Його надбання і титанічна праця роблять неоціненним вклад у курс українського державотворення.

Анатолій ГЕТЬМАН подякував організаторам за можливість зібратися та обговорити важливі питання сьогодення, адже ідея національної самостійності єдності і правової незалежності, визначені Миколою Івановичем Міхновським залишаються надзвичайно актуальними. Сучасні виклики, з якими стикається наша держава, наша нація вимагають нових підходів та комплексного аналізу правових механізмів захисту державного суверенітету, міжнародної правосуб’єктності та гарантій територіальної цілісності.

«Спадщина видатного діяча національного відродження та державотворення Миколи Міхновського, недооцінена при житті, стала наріжним каменем формування нової ідеології державотворення після поразки національно-визвольних змагань українського народу початку ХХ сторіччя є найважливішою в умовах нової агресивної війни нашого історичного ворога проти українського народу. Ретельно досліджена та глибоко проаналізована наступними поколіннями українських державників ідея самостійної України Миколи Міхновського була і залишається основною до вивчення досвіду героїв боротьби за Україну минулого та фундаментом світогляду багатьох сучасних героїв, хто зі зброєю в руках просто в цю мить боронить Вітчизну», – наголосив Михайло КОВАЛЬ.

На доповнення тверджень інших доповідачів Олександр БАКУМОВ зауважив, що право і держава – феномени, які не можуть існувати один без одного, вони функціонально і системно залежні один від одного. У загальній традиції з часів Ганса Кельзена (авт. – 1881р.н.) ми сприймаємо державу як юридичний феномен, існування держави без правового порядку є неможливим, оскільки вона є похідною. Через право держава організовується як інституційна структура публічної влади, через право вона формально існує і через право ми можемо охарактеризувати і дати державі якісні характеристики.

Своєю чергою Павло СУШКО наголосив, що сьогодні наше завдання – не лише вшанувати пам’ять видатного діяча, а й реалізувати його бачення сильної суверенної України. Верховенство права, реформування судової та правоохоронної систем – це основа незалежності процвітаючої держави і український парламент продовжує роботу над удосконаленням законодавства, що зміцнює наші демократичні інститути.

«У центрі нашої уваги сьогодні не лише постать Миколи Міхновського – ідеолога самостійної України, а й ті стратегічні виклики, що стоять перед нашою державою у ХХІ сторіччі» – відзначив у своєму виступі Олексій КОТ, додавши, що «сьогодні, коли Україна офіційно розпочала переговори про вступ до ЄС, питання правової гармонізації стає не просто національним пріоритетом, а необхідною умовою для політичного, економічного й інституційного майбутнього нашої держави».

За програмою науково-практичної конференції було проведено чотири дискусійні панелі:

«Микола Міхновський і національна державність: погляд крізь сторіччя» під модеруванням доктора історичних наук, професора Миколи КАБАЧИНСЬКОГО (Національна академія Державної прикордонної служби імені Б. Хмельницького);

«Право і держава: шлях до самостійності» за модерації доктора юридичних наук, професора Станіслава ФІЛІППОВА (Національна академія Державної прикордонної служби імені Б. Хмельницького);

«Сили безпеки і оборони як гарант національної державності» – модератор доктор юридичних наук, професор Сергій ХАЛИМОН (Національна академія Державної прикордонної служби імені Б. Хмельницького);

«Євроінтеграція та приведення законодавства України у відповідність до Acquis ЄС», яку провів доктор юридичних наук, професор, заслужений юрист України Юрій КУРИЛЮК (Адміністрація Держприкордонслужби).

Підбиваючи підсумки заходу науковці виокремили напрями діяльності, деталізація досліджень за якими дасть змогу сучасній українській державі акумулювати максимум історичного досвіду та найсучасніших розробок задля якнайшвидшої відбудови та розвитку у повоєнний період. Сама ж конференція має стати доброю традицією та майданчиком для спільної роботи провідних фахівців галузі.

«Наш задум – об’єднати сьогодні науковців, політичних і громадських діячів, істориків й письменників, військовослужбовців та загалом усіх, хто переймається долею України, досліджує актуальні історико-правові проблеми, прагне зміцнення правової культури і відстоює державні ідеали… Упевнений, що конференція матиме продовження, сприятиме розвитку вітчизняної науки та підкреслить особливу актуальність й важливість усвідомлення сучасними українцями національної ідентичності, розбудови й захисту української державності», – підсумував Володимир НІКІФОРЕНКО.

 

Державна прикордонна служба України

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа