Демографічний потенціал України вичерпано, держава шукатиме іноземних мігрантів?

31 жовтня у Києві презентували Міграційний профіль України, згідно з яким Україна втрачає українців. І в той же час експерти говорять, що для збереження чисельності населення Україна потребує щорічного в’їзду 300 тис. мігрантів.

Міграційний профіль України – аналіз ситуації та міграційних процесів, що відбуваються в Україні та поза її межами, зроблений на основі статистичних даних офіційних органів та міжнародних організацій за останні 20 років, є результатом спільної праці Державної міграційної служби України (ДМСУ), Міжнародної організації праці (МОП) та Міжнародної організації з міграції (МОМ).

Як повідомляє «Комерсант», відповідно до оприлюднених на презентації даних, Україна входить в першу п’ятірку країн -постачальників мігрантів після Мексики , Індії , Російській Федерації та Китаю. Перший заступник голови ДМСУ Віктор Шейбут , зокрема повідомив, що з 2010 по 2012 рік за кордоном працювали 1,2 млн українців. Саме трудові мігранти є найбільшими інвесторами в економіку країни – приватні перекази в Україну досягли $ 7 млрд.

За кількістю українських мігрантів поки що перше місце займає Росія, але її частка в останні роки скорочується за рахунок європейських країн. Друге місце за кількістю працюючих у ній громадян України займає Польща а третє – Італія.

Значне число трудових мігрантів назавжди осідає в Південній Європі. “Ми можемо зробити такий висновок з числа українських студентів за кордоном. Наприклад , в Іспанії за останні десять років воно виросло в 49 разів!» – відзначила на презентації головний науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень Олена Малиновська. Саме отримання освіти за кордоном часто стає першим кроком для еміграції українців , особливо в Польщі та РФ. Ці країни заохочують іноземців залишатися після навчання , створюючи для них сприятливі умови для роботи і навіть забезпечуючи спрощений механізм отримання громадянства.

В результаті експерти стверджують , що демографічний потенціал нашої країни вичерпаний і може бути поповнений тільки за рахунок іммігрантів. Аналітики стверджують , що для збереження існуючого населення країни в Україну повинно в’їжджати щорічно до 300 тис. мігрантів. Віктор Шейбут зауважив, що іноземці , які в’їжджають в Україну , вибирають некваліфіковану працю в основному через мовний бар’єр . “Ми зараз працюємо над тим, щоб організувати для них систему профосвіти та мовні курси “, – сказав високопосадовець Державної міграційної служби.

Такий підхід держави до виправлення демографічної проблеми є дуже тривожним. З одного боку Україна втрачає українців, а з іншого хоче залучати іноземних мігрантів замість того, щоби поліпшувати якість освіти в Україні та створювати сприятливі умови для повернення українців із-за кордону.

Олесь Городецький, експерт «Української справи», Голова Християнського товариства Українців в Італії:

ГородецькийУкраїнська влада мала би звертати пильну увагу на проблеми співвітчизників, які з її безпосередньої вини змушені шукати засобів до виживання поза межами рідної держави. Саме українські мігранти сьогодні є основним інвестором вітчизняної економіки. І держава по-перше, повинна робити все можливе для захисту їхніх інтересів. А по друге, створювати сприятливі умови для їхнього повернення в Україну, для їхнього повноцінного входження в економічне життя Батьківщини, замість того щоби думати як залучати сотні тисяч іноземних мігрантів в Україну.

Ми ж маємо зворотню ситуацію, повне ігнорування проблем мільйонів власних громадян, що перебувають за кордоном. Більше того, діяльність влади приводить до того, що їх кількість зростає і, що найболючіше, за рахунок найосвіченіших. У першу чергу це стосується молоді. В останній час з кожним роком стрімко збільшується кількість українських студентів, які здобувають освіту за межами України. Як би ми не сприймали такий вибір молодих українців, він є оцінкою якості освіти в Україні, оцінкою діяльності нинішнього міністерства освіти на чолі з українофобом Д.Табачником, яке нищить цю освіту.

Показником ставлення української влади, всіх її гілок, до проблем українських трудових мігрантів, стали цьогорічні парламентські слухання  “Українська трудова міграція: стан, проблеми та шляхи їх вирішення”, які і слуханнями назвати важко, зважаючи на їх майже повне ігнорування не лише урядовими чиновниками, але і депутатами, а також відмова Президента В.Януковича від зустрічі із представниками українців з-за кордону. Таке ставлення ще раз підтверджує: проблемами мільйонів власних громадян в цій країні ніхто не збирається займатися.

Можу навести конкретні приклади з мого досвіду в Італії. Дуже гостро стоїть питання українських перевізників, коли італійська поліція накладає драконівські штрафи та арештовує буси. Питання, яке прямо зачіпає інтереси тисячі українських сімей, а опосередковано – сотні тисяч трудових мігрантів та членів їх сімей в Україні. Незважаючи на те, що ця проблема гостро стоїть вже близько року, українська влада не зробила нічого суттєвого для її вирішення. Є багато проблем щодо незаконно ув’язнених українців, не врегульоване питання визнання прав водія, видача закордонних паспортів затягується на багато місяців і т.д. Але ж мігранти, крім того, що є громадянами України, є найбільшими інвесторами в її економіку. Хіба вони заслуговують на таке ставлення?

Без зміни ставлення влади до власних громадян, без створення належних умов для їхньої реалізації у власній державі, без підвищення якості освіти, рівня економічних і політичних свобод та ліквідації корупції в Україні покращення демографічної ситуації не буде. І ніякі іноземні мігранти не допоможуть.

Володимир Тиліщак

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа