Азербайджан – Росія: напруга зростає

Даниїл Козачок

На Росії знову щось пішло не за планом. Знову, бо йдеться про імперію, яка живе за календарем столітньої давнини, але щоразу дивується, коли отримує по зубах. Цього разу від Азербайджану.

У ніч на 27 червня в Єкатеринбурзі фсб провела силову операцію проти так званої азербайджанської «ОПГ». Офіційно розслідування справи тривало ще з 2001 року, з часів, коли путін тільки сідав у своє крісло. За неофіційними відомостями показова розправа, аби нагадати азербайджанській громаді в Росії, «хто тут хазяїн». У результаті двоє азербайджанців загинули, ще один, з родини Сафарових, помер пізніше. Усього було затримано тринадцять осіб. За старою доброю чекістською традицією з тортурами, насиллям, зневагою до людського життя.

Це був момент, коли азербайджанці згадали: Росія не брат, Росія кат і тюремник. Росія це завжди про смерть, приниження, шантаж і примус. І поки пропагандисти кремля розповідали казки про «боротьбу з організованою злочинністю», в Баку один за одним зривались концерти: Баста, Агутін, інші виконавці імперської сцени. Російські спектаклі під ніж. Державна реакція була швидкою: в МЗС Азербайджану викликали тимчасового повіреного в справах Росії і висловили різкий протест. Це вже не культурне охолодження це дипломатичне попередження.

Одночасно журналіст Афган Мухтарли заявив у прямому ефірі: посольство Росії в Баку варто спалити. І хоча офіційна влада такі заклики, зрозуміло, не підтримає, але градус настроїв у суспільстві очевидний. Гнів справжній. Обурення справедливе. Росія знову повірила у власний міф про могутність, але отримала ляпас від реальності.

Взагалі, ця проблема не з’явилася на порожньому місці. Азербайджан давно тримає дистанцію від російської культурної експансії. Ще у 2019 році уряд країни зробив гучну заяву: азербайджанці не мають називати своїх дітей російськими іменами. Тоді в термінологічній комісії при Кабміні прямо сказали: «Петро, Павло чи Тетяна не для нас». Це не була просто мова про імена. Це була заява про ідентичність. Про свободу від колоніального спадку. Про захист мови, а значить і нації.

Те, що сталося зараз логічне продовження цієї лінії. І важливо осмислити це не лише як двосторонній дипломатичний конфлікт, а як прояв чогось більшого. Це тріщина в імперській брехні про «братні народи», які буцімто завжди з Росією. Це ще одна цеглина, яку виймають з фундаменту кремлівської моделі світу світу, де всі повинні боятись, мовчати, терпіти і коритися.

Росія роками прикривалася боротьбою з «бандитами», щоб маскувати власне колоніальне свавілля. Але коли люди вмирають у тебе вдома від рук силовиків іншої держави це вже не «боротьба зі злочинністю», це агресія. Це імперська каральна машина в дії.

І тут важливо, щоби ми, українці, помічали кожен такий епізод. Бо Антиімперський Блок Народів не вибудується сам по собі. Його цементує солідарність. Іноді тиха, іноді гучна, як скасування всіх російських концертів у столиці. Іноді просто палаюча і щира лють, як у словах Мухтарли. І кожен прояв спротиву імперії має бути підтриманий.

Бо якщо сьогодні вони прийшли до Сафарових, завтра вони прийдуть до інших. До киргизів, до вірмен, до казахів, до нас. Власне, вже приходили. А отже, не забуваймо головного: імперія не змінюється. Вона тільки відступає, коли боїться. І саме тому треба тримати її в страху, до останнього її дня.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа