Австралійська юридична команда розслідує воєнні злочини в Україні

australian

Команда австралійських юридичних експертів приєдналася до глобального пошуку доказів російських військових злочинів в Україні, щоб подати їх до Міжнародного кримінального суду.

Адвокат з Мельбурна Вільям Лай QC (Queen’s Counsel) та дев’ять інших експертів, один з яких родом із Швейцарії, опитують майже 2500 біженців, які прибули до Австралії, про те, що вони бачили, і збирають речові докази звірств. «Нещодавно з’явилися повідомлення про українців, які прибули до Австралії з таких місць, як Маріуполь, де спустошення були широко поширені», – сказав пан Лай.

«Ми будемо допомагати цим людям… і забезпечимо механізм для збору інформації, що стосується справ, які розслідують прокурори МКС».

Команда за погодженням з Союзом Українських Організацій Австралії назвала справу «Проект «Соняшник»» на честь національної квітки України.

Українська влада підтвердила на вихідних, що тіла понад 900 мирних жителів були знайдені в Київській області після виведення російських військ на початку цього місяця. Більшість із них були розстріляні й, схоже, страчені.

Команда проекту «Соняшник» розгляне подібні відкриття як потенційний доказ того, що російські війська порушують Римський статут, правову основу МКС.

Статутом визначено чотири основних злочини: геноцид, військові злочини, злочини проти людства та злочини агресії. Україна та Росія не є підписантами статуту.

Проте Київ надав юрисдикції МКС розслідувати будь-який потенційний геноцид, злочини проти людства чи військові злочини, що відбуваються на українській землі.

Висновки команди пана Лая будуть представлені головному прокурору ICC Каріму Кану, (теж Queen’s Counsel), щоб стати частиною офіційного розслідування.

«Попередні конфлікти закінчувалися до того, як відбулися розслідування, але це один з небагатьох випадків, коли вони відбуваються одночасно», – сказала адвокат Project Sunflower Чері Онг.

Розслідування МКС розглядатиме активність Росії в регіоні з 2013 року, та від початку анексії Росією Криму в 2014 році.

«Мій офіс уже знайшов розумні підстави вважати, що злочини, що підпадають під юрисдикцію суду, (були) вчинені, і визначив потенційні справи, які будуть прийнятними», – йдеться у заяві офісу пана Хана. Президент США Джо Байден, який раніше називав президента Росії Володимира Путіна військовим злочинцем, минулого тижня звинуватив російського лідера в геноциді.

«Стає все ясніше і зрозуміліше, що Путін просто намагається знищити ідею бути українцем… доказів стає все більше», – сказав пан Байден. «З’являється більше доказів… ми дозволимо юристам вирішувати на міжнародному рівні, чи кваліфікується це (як геноцид), але мені так здається».

Союз Українських Організацій Австралії привітав коментарі президента, а співголова Стефан Романів закликав особисто судити Путіна в МКС.

«Незалежно від того, чи почав він з використанням зґвалтування та вбивства як інструменту… настав час вжити серйозних міжнародних заходів, і його слід притягнути до суду як військового злочинця», – сказав він.

Переслідування пана Путіна було б складним завданням, оскільки МКС не судить підсудних заочно.

Пан Лай зазначив, що більш можливими цілями можуть бути посадовці нижчого рівня, такі як генерали та сержанти, які наглядають за звірствами на місцях.

«Таких осіб, як Азатбек Омурбеков – обвинувачений «Бучанський м’ясник» – більш можливо притягнути до суду», – сказав він. «Ми визначимо людей, у яких можуть бути докази, яких вимагає МКС… вони також можуть бути росіянами, які виступають проти війни, знають все це і виступають.

«Ми збираємо всі докази, які ми можемо, переглядаємо те, що доступно від відвідувань сайтів, збирання куль, отримання заяв від жертв, якщо ми зможемо їх знайти… і зберігаємо все це для можливого судового переслідування».

Джерело:https://www.theaustralian.com.au/nation/australian-legal-team-in-hunt-for-ukraine-war-crimes/news-story/247e256bd8eaa15039a2b87dd130ce4a

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа