Atlantic Council: П’ять сценаріїв майбутнього Росії

Американський аналітичний центр The Atlantic Council опублікував дослідження про пʼять можливих сценаріїв майбутнього для Росії. Це робота автора, журналіста та директора Програми протидії клептократії у Фонді прав людини Кейсі Мішеля. 

Аналітик розглядає такі версії майбутнього Росії: подальше правління й зміцнення диктатури Путіна; повалення влади Путіна, що призведе до влади ультраправих націоналістів; повалення влади Путіна й встановлення технократичного, проте значною мірою антидемократичного режиму; повалення влади Путіна й встановлення ліберального, повністю прозахідного уряду; розпад й припинення існування Російської Федерації. 

Перший сценарій передбачає зміцнення влади Путіна, розширення тоталітарних тенденцій в Росії, продовження війни проти України з метою розколоти Захід. “Російське населення відмовляється виходити на протести, воно просякло байдужістю і страхом, а значна частина путінського електорату навіть підтримує війну – і росіяни відмовляються повставати проти режиму”, – каже Мішель. 

Цей розвиток подій, за відсутності непередбачуваних проблем зі здоров’ям Путіна, є найбільш ймовірним, вважає аналітик. Нині немає підстав вважати, що російський диктатор зупинить свою агресію проти України допоки не зазнає нищівної поразки. 

“Найбільш ймовірним шляхом до його перемоги є спроба дочекатись, поки Захід втомиться, зокрема зважаючи на прогнози щодо майбутніх президентських виборів у США. Захід повинен залишатися єдиною силою і підтримувати Київ незалежно від обставин”, – каже Мішель. 

Другий сценарій передбачає прихід до влади ультраправих шовіністів. Мішель нагадує про невдале повстання російської приватної військової компанії “Вагнер” торік у червні. Воно продемонструвало крихкість підтримки Путіна, каже аналітик. Це відкриває чимало можливостей для радикальних, ультраправих російських націоналістів, які все активніше критикують Путіна як усередині, так і поза межами Кремля. 

Після невдачі Пригожина ймовірність праворадикального повстання є меншою, ніж торік, однак залишається, особливо за умови погіршення економіки та зростання кількості “похоронок”, які приходять до Росії.

Третій сценарій передбачає, що Путіна усунуть від влади, а на зміну йому прийдуть “прагматики”, які намагатимуться спокусити Захід певними поступками й обіцянками про “перезавантаження” Росії. 

Новий режим встановить дипломатичні зв’язки з Заходом, проведе швидкі вибори та притлумить націоналістичний тон у виступах, пропонуючи розв’язання війни в Україні шляхом утримання Криму та виведення російських військ із решти України, анулюючи анексії Путіна. Росіяни оголосять кінець диктатури Путіна та проведуть переговори для скасування санкцій, прогнозує Мішель.

Втім, такий сценарій найближчим часом малоймовірний, порівняно з можливістю Путіна залишитися при владі або приходу ультранаціоналістичного режиму. Водночас прискорити реалізацію такого розвитку подій можуть заохочення західних партнерів, які намагатимуться швидко визнати будь-яку реформістську політичну фігуру в Росії. 

“Захід повинен бути обережними у своїх бажаннях, враховуючи історію, адже на початку 2000-х західні партнери із задоволенням підтримували нового президента, який обіцяв лібералізацію, а розпочав найбільшу війну в Європі з часів Першої світової”, – каже Мішель.

Четвертий сценарій передбачає появу демократичної Росії. РФ стане полем внутрішніх протестів, люди вимагатимуть змін. “Розхитана економіка нагадує старшому поколінню про роки руїни. Багато співвітчизників, тих, хто протестував, уже загинули на землях, які більше Росії не належать – тож прийшов час для чогось нового. … Завдяки перемогам України, поразкам Путіна й економічному краху, настає час для Росії пройти шлях, який вже пройшли всі колоніальні імперії”, – прогнозує Мішель.

Цей сценарій є дуже малоймовірним у найближчій та середньостроковій перспективі через хронічну неспроможність опозиції, а також демонстративний брак підтримки демократичної моделі від російського суспільства, додає аналітик. 

Пʼятий сценарій передбачає розпад Російської Федерації. Попри те, що у 2023 році такий розвиток подій може здатися неймовірним, але схожі ситуації вже були в Росії в минулому – зокрема, під час розпаду Радянського Союзу. З урахуванням накопичених проблем, від провалів в Україні до економічного занепаду та внутрішніх, національних питань, немає підстав відкидати такий сценарій, каже Мішель.

“Держава, яка відмовляється визнати свою жорстоку імперську історію та свою роль як колонізатора, знищуючи та поглинаючи навколишні нації, завжди перебуватиме на шляху до вибуху”, – підсумовує аналітик. 

Повний текст дослідження читайте за посиланням.

Переклад СКУ

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа