Антиєвропейське суспільство ворога

Ігор Лосєв

Коли говорять про суттєві відмінності між українцями і росіянами, справедливо згадують мову, менталітет, культуру, історію, традиції, але часто-густо забувають про те, що ми маємо зовсім різні суспільства, або, як кажуть науковці, соціуми. Ці суспільства є взаємно не компліментарними і несумісними. Бо вони мають різні системи відносин між людьми, різні уявлення про добре і погане, про припустиме і недопустиме, про морально дозволене і недозволене. Ось чому українець, потрапляючи в російське суспільство, почувається незатишно. Незважаючи на понад 300 років перебування під російським колоніальним пануванням, ці два різні суспільства (українське і російське) не наблизилися одне до одного. Прірва між ними існує дотепер. І саме вона допомогла українському народові не зникнути, не асимілюватися.

Нині деякі українські блогери намагаються перевиховувати російських колег. На мій погляд, це абсолютно безглуздо і безперспективно.

Але в цьому спілкуванні виявилися деякі цікаві й повчальні речі. Зокрема, українські та російські учасники дискусій елементарно не розуміють одне одного. І це природно, адже вони належать не лише до різних народів, але й до різних цивілізацій. Україна є однією з країн і культур європейської цивілізації. Росія однозначно є азійською. Нині це стає очевидним для більшості людей як на Заході, так і на Сході. Історико-генетично Росія походить від варварських деспотичних імперій Азії, недаремно Карл Маркс сказав: «Росія народилася не в суворій славі норманської доби, а в кривому болоті монгольського рабства». Слід сказати, що радянські марксисти ретельно приховували той факт, що німецькі бородані Маркс і Енгельс ставилися дуже зневажливо до Росії як до відсталої східної деспотії. В їхній теоретичній спадщині є чимало дошкульних текстів і визначень щодо Росії.

У 90-х роках ХХ століття в РФ були проведені соціологічні опитування на тему ставлення росіян до Європи. 70% опитаних заявили, що вони не є європейцями, а головне – що вони не хочуть ними бути. Дуже промовисто. Є також деякі об’єктивні факти. Видатний російський вчений Сергій Авєрінцев (до речі, він був почесним професором Києво-Могилянської академії) зазначав, що Європа має спільну різдвяну обрядовість від Лісабона до українського міста Конотопа. На Конотопі вона закінчується, бо далі на схід – Росія, інша цивілізація. Росіяни своєю поведінкою фундаментально відрізняються від європейців. У ХVII – ХVIII століттях у європейських університетах було чимало дисертацій на тему: «А чи є росіяни християнським народом?» Багато дисертантів доводили, що росіяни християнським народом не є. Бо суть християнської етики – це визнання гріхів і покаяння за них. Росіяни здебільшого гріхів не визнають, бо мріють про безкарність. Коли їм пред’являють претензії, вони знаходять тисячі «доказів» щоб уникнути відповідальності. Згадаймо приклад – звірства російських окупантів у містечку Буча під Києвом. Ті звірства Росія дотепер заперечує, хоча вони підтверджені і запротокольовані десятками міжнародних комісій.

Інколи у нас починають планувати майбутні відносини між Україною і Росією. Ще у 90-ті роки ХХ ст. автор цих рядків казав, що найкращі відносини між Україною і Росією – це відсутність будь-яких відносин. Бо Росія – то є чужий, ворожий до нас, світ.

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа