Американський аналітик: захоплена російська військова техніка нашпигована американськими мікрочіпами

warzone

Говард Альтман

Коли українські сили почали розбирати кілька частин захопленої або частково знищеної російської військової техніки, вони виявили сильну залежність від іноземних мікрочіпів, особливо вироблених у Сполучених Штатах, згідно зі списками компонентів, якими українська розвідка поділилася з The War Zone.

Розглянуті мікросхеми були знайдені всередині відновленого зразка 9С932-1, командного пункту ППО оснащеного радіолокаційною станцією, що входить до складу більшої системи «Барнаул-Т», системи ППО «Панцир», вертоліт атаки Ка-52 «Алігатор» і крилата ракета Х-101 (АС-23А Кодіак).

Список компонентів пропонує найдокладнішу на сьогоднішній день інформацію про те, наскільки росіяни отримують критичні мікрочіпи, напівпровідники та інші компоненти.

Пункти в цих списках викликають серйозні питання щодо здатності Росії виробляти технологічні компоненти, на які покладається її військова машина, і здатності таких країн, як США, зберігати ці технології в безпеці, розповідає експерт The War Zone.

Наприклад, у командному пункті протиповітряної оборони «Барнаул-Т» українська розвідка повідомила, що її фахівці знайшли в її системах зв’язку вісім мікрочіпів американських виробників, таких як Intel, Micrel, Micron Technology та Atmel Corp.

Також у пеленгаторі системи ППО «Панцирь» українські фахівці виявили п’ять чіпів американського виробництва — виробництва AMD, Rochester Electronics, Texas Instruments та Linear Technology.

У крилатій ракеті Х-101 було знайдено щонайменше 35 мікросхем американського виробництва, у тому числі виробництва Texas Instruments, Atmel Corp. Rochester Electronics, Cypress Semiconductor, Maxim Integrated, XILINX, Infineon Technologies, Intel, Onsemi та Micron Technology. х-101Х-101 під крилом росуйського бомбардувальника ТУ-95

Коли розкрили баштову електрооптичну систему Ка-52 «Алігатор», українські спеціалісти виявили 22 мікросхеми американського виробництва та один чіп корейського виробництва. Серед американських виробників були Texas Instruments, IDT, Altera USA, Burr-Brown, Analog Devices Inc., Micron Technology, Linear Technology і TE Connectivity. Ka-52 AlligatorФото: Ka-52 Alligator

Хоча США та декілька інших країн запровадили санкції після того, як Росія 24 лютого розпочала своє повне вторгнення, яке не дозволило продавати їм обладнання, включаючи мікрочіпи, немає жодних ознак того, що будь-які мікросхеми в цих захоплених або знищених російських активах порушували будь-які з цих положень. Фактично, деякі виробники раніше були підпорядковані іншим компаніям. IDT, наприклад, була придбана японською фірмою Renesas у 2019 році. Micrel була придбана Microchip Technology Incorporated у 2015 році. Atmel Corp. також була придбана Microchip Technology у 2016 році. Cypress Semiconductor Corp. була придбана Infineon Technologies у 2020 році. Altera була придбана Intel у 2015 році. Burr-Brown був придбаний Texas Instruments у 2000 році. Походження мікрочіпів, знайдених у цій російській зброї, невідоме. Ці чіпи не обов’язково повинні бути отримані безпосередньо від виробників. Крім того, існує величезний і в основному нерегульований ринок перероблених чіпів, які в основному походять з Китаю, і багато з них, здається, досить старі.  

Співробітники української розвідки, які надали список компонентів, також не змогли сказати, звідки походять чіпи.

Але Скіп Періш, експерт з питань боротьби з безпілотниками/зброєю спрямованої енергії/електронною війною/червоною командою для НАТО та військових США, переглянув список компонентів, наданих українською розвідкою, і сказав, що вони порушують низку питань.

«Барнаул-Т»плата

Це підкреслює, за його словами, «повну залежність від західних технологій» у застосуванні «інтегрованих наборів мікросхем у ключових чутливих робочих частинах російських систем озброєння — націлювання, навігації, комунікації та виготовлення зброї».

Це також показує «порушення або відсутність контролю США» в правилах міжнародного обороту зброї, «перше і друге вимагають розслідування у разі виявлення іноземної зброї».

11 травня міністр торгівлі Джіна Раймондо заявила на слуханнях у Сенаті, що санкції проти Росії змушують її шукати альтернативні джерела ключових компонентів.

«Ми маємо повідомлення від українців, що коли вони знаходять російську військову техніку на землі, вона заповнена напівпровідниками, які вони діставали з посудомийних машин і холодильників», – свідчила Раймондо, яка нещодавно зустрічалася з прем’єр-міністром України.

Хоча, наприклад, із компонентиами, вилученими з приладів, складніше запобігти потраплянню в чужі руки, чиновники США, сказав Періш, мають повноваження запобігти постачанню цих чіпів подвійного призначення, якщо вони вважають, що програма має критичне військове використання.

І, за його словами, це підкреслює та пропонує необхідність «чіткого шляху до зупинки успіху російської зброї без наявності там американських компонентів», а також «руйнівної програми для припинення поставок технологій» від союзників: Австралії, Канади, Нової Зеландії та Сполучених Штатів і Британії, відомих як «П’ять очей».

Хоча Раймондо засвідчила, що Україна заявила, що росіяни використовували деталі приладів у своїх танках, це навряд чи стосується більш чутливих систем, виявлених українською розвідкою, сказав Періш. «Найбільше занепокоєння викликає оптика озброєного вертольота Ка-52 і системи наведення ракети, — сказав він.

The War Zone звернулася до всіх виробників мікрочіпів, названих у цій історії, і деякі з них відповіли. Більшість заявили, що більше не мають бізнесу з Росією. Багато хто сказав, що вони або не знають, або не можуть контролювати, куди потрапляють їхні фішки. А одна компанія спростувала твердження української розвідки про те, що її мікросхеми були знайдені в російській військовій техніці.

Прес-секретар Onsemi, наприклад, зазначила, що чіпи її компанії не є військового класу, тому їх легко отримати.

Стефані Куен, керівник відділу зв’язків з громадськістю Onsemi, сказала, що чіп її компанії «є товаром, але не військового класу, і доступний будь-де на відкритому ринку».

«Ми вже дивилися на війну в Україні з серйозним занепокоєнням», – сказав у коментарі The War Zone речник Infineon Technologies Грегор Родехюзер. «Ваше повідомлення посилює ці занепокоєння».

«Хоча ми не можемо прокоментувати тему конкретно, Infineon вжив відповідних заходів для забезпечення дотримання санкцій».

Після початку війни в Україні, за його словами, вони припинили всі прямі та непрямі поставки в Росію, Білорусь та відповідні підтримувані Росією регіони України. Це також включає технічну підтримку.

За словами Родехюзера, Infineon Technologies поки «не знайшли жодних доказів військового використання нашої продукції в Росії. Тому ми перевіряємо клієнтів і ринки, які постачають нашу продукцію, на відповідність законодавчим нормам щодо експорту».

Intel заявив, що, хоча вони не можуть знати, де опинилися їхні чіпи, вони більше не мають бізнесу ні з Росією, ні з Білоруссю.

«Хоча ми не завжди знаємо і не можемо контролювати, які продукти створюють наші клієнти або які програми можуть розробляти кінцеві користувачі, Intel не підтримує та не допускає використання наших продуктів для порушення прав людини», – сказала Пенні Брюс, директор з корпоративних комунікацій Intel. «Якщо нам стане відомо про занепокоєння, що продукти Intel використовуються діловими партнерами у зв’язку з порушенням прав людини, ми обмежимо або припинимо співпрацю з третьою стороною, доки ми не будемо впевнені, що продукти Intel не використовуються для порушення прав людини».

Intel, сказала Брюс, “призупинив усі поставки клієнтам як в Росії, так і в Білорусі”. Крім того, «Intel продовжуватиме дотримуватися всіх застосовних експортних правил і санкцій у країнах, в яких фірма працює; це включає дотримання санкцій та експортного контролю проти Росії та Білорусі, запроваджених США та союзними країнами».

«Analog Devices прагне повної відповідності законам США, ЄС та інших країн, включаючи експортний контроль, торговельні санкції та правила», — сказала Ферда Міллан, представниця компанії.

TE Connectivity, тим часом, оскаржила список компонентів української розвідки.

«Ми здійснили пошук у нашій базі даних запчастин і не змогли знайти відповідність номеру деталі, який ви надали», — сказав Джефф Кронін, речник компанії.

Питання про потрапляння іноземних компонентів у російську військову техніку, незважаючи на санкції, піднімалося і раніше.

Після того, як Росія вперше вторглася в Україну в 2014 році, вона була вдарена попереднім раундом санкцій.

Однак вони, мабуть, не виявилися надійними.

Незрозуміло, наскільки Міністерство торгівлі може бути стурбоване мікрочіпами, які, за словами української розвідки, були знайдені на російських системах протиповітряної оборони, вертольотах і крилатих ракетах.

Департамент не відповів на запит про коментар до дня п’ятниці. Ми повідомимо вам, що вони скажуть, якщо вони дадуть відповідь.

Вже є багато доказів того, що існуючі санкції завдають шкоди оборонній промисловості Росії. А Україна стверджує, що старі компоненти, які використовує Росія, зокрема в Х-101, роблять їх менш ефективними. Але враховуючи залежність Росії від великої кількості мікрочіпів, напівпровідників та інших компонентів, що вільно ширяють ринками, а також її тісні відносини з Китаєм, провідним виробником і переробником цих деталей, довгострокові наслідки санкцій, принаймні щодо високої технологічні компоненти, як-от мікросхеми, ще належить побачити.

Так само і реакція США на чіпи, які вони використовують.

Джерело: thedrive

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа