Вшанування знаменитого ювіляра

bohdan-geplynskiВ суботу 17 травня 2014р. в Львівському Палаці мистецтв відбувся урочистий вечір з вшанування 85-літнього ювілею науковця Богдана Михайловича Жеплинського. На цей захід, який знаменито вів директор Львівського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи канд. педаг. наук п. Роман Береза, зібралась численна громада шанувальників таланту ювіляра та його досягнень в області науки та мистецтва.

Розпочалися урочистості молитвою, яку провів син ювіляра о. Тарас Жеплинський.

Ведучий вечора у вступному слові охарактеризував особистісні якості Богдана Михайловича Жеплинського, як людини, любителя і шанувальника прекрасного, інженера-хіміка, науковця, члена НТШ, публіциста, бандуриста, Почесного Голову Львівського обласного відділення національної спідки кобзарів України, засновника і керівника лялькових вертепів, лауреата Фонду духовного відродження ім. Митрополита Андрея Шептицького, заслуженого працівника культури України, учасника численних наукових конференцій.

Ювіляр нагороджений багатьма почесними відзнаками, зокрема «Хрест слави»

( 2004р.) та «Хрест звитяги» ( 2005р.). Б.Жеплинський автор книг: «Коротка історія кобзарства в Україні» (2000р.), «Кобзарськими стежинами» ( 2002р.), «Біобібліографічний довідник» (2011р.), «Українські кобзарі, бандуристи, лірники» (2011р.), «Відроджений ляльковий вертеп» ( 2013р.), а до ювілею вийшла з друку ще одна книга – Б.Жеплинський, Д.Ковальчук, М.Ковальчук. Кобзарство і ми. – Львів: Галицька видавнича спілка, 2014. – 1252ст., 1 та 2 том.

Народився Богдан Михайлович Жеплинський 5 квітня 1929р. в м.Дрогобич у священичій сім’ї. В 1946р. закінчив Яворівську СШ №1 і почав навчання на хіміко-технологічному факультеті Львівського Політехнічного інституту. Тут разом з братом Романом грає-співає в інститутській капелі бандуристів під керівництвом Олега Гасюка, займається науково-дослідною роботою в галузі хімії та хімічної технології. На жаль в 1950р. разом з братом був безпідставно звинувачений та засланий в Сибір. В Сибірі разом з Романом навчав засланців робити бандури і там створили сибірську капелу бандуристів. Після смерті Сталіна, Б.Жеплинський був реабілітований, закінчив Томський Політехнічний інститут, працював інженером-хіміком на різних підприємствах. Працюючи на Роздольському гірничо-хімічному комбінаті, створив родинний квартет Жеплинських та капели бандуристів «Дністер» та «Струмок», якими керував разом з братом Романом. Далі постійно займається науково-дослідницькою працею, публікує ряд статей та дописів до енциклопедій та інших видань, зокрема в часописах України, Росії, Польщі, Югославії, Німеччини, США, Канади, Австралії.

В 1997р. ювіляр стає дипломантом Фонду духовного відродження ім. митрополита Андрея Шептицького, а в 2002р. нагороджений дипломом І-го ступеня ( лауреат першої премії міжнародного фестивалю «Горицвіт»). В 2005р. нагороджений знаком «Відмінник освіти України», а в 2006р. п. Богдану присвоєно звання «Заслужений працівник культури України». В 2008р. нагороджений медаллю з нагоди 100 річчя генерала Р. Шухевича.

На ювілейний вечір зібралися численні шанувальники іменинника, якого вітали представники урядових та громадських організацій, а далі приятелі та друзі. Б.Жеплиинський був нагороджений і йому вручено медаль від Міністра Культури України Є. Нищука «За досягнення в розвитку культури і мистецтва», яку вручив представник Департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської обласної державної адміністрації. Ювіляра також нагороджено Грамотою від Митрополита Львівського Ігора (Возняка). Подяку від Голови Львівської обласної Ради п. П.Колодія вручив депутат Львівської обласної ради п.Остап Стахів. Від міжрегіонального центру профтехосвіти, художнього моделювання та дизайну вітання вручали директор п. Я.Даць, А.Прокопюк, В.Терлецький., від Товариства «Лемківщина» – п.Я.Швягла, від Яворівщини – міський Голова м. Яворів п.Степан Венгерак. Привітання від Наукового Товариства ім. Т.Шевченка вручали канд. філол. наук. П. М.Чорнопиский та док. філ. наук Р.Кирчів.. До привітань приєднався директор видавництва «Галицька видавнича спілка» п.Ярослав Сватко, який презентував глядачам нове видання Б.Жеплинського « Кобзарство і ми». На урочистості завітали представники м. Новий Розділ, колишні учасниці капели бандуристів «Струмок» Люба Худяк, Марія Романюк, Марія Швед, Христина Соболь. Вони щиро вітали ювіляра. Народна артистка України Людмила Посікіра прочитала вітального листа від Національної Спілки кобзарів України та від Львівського обласного відділення цієї спілки, засновником і довголітнім членом якого є Б.Жеплинський. Вітання з Києва привіз ювіляру п.Віталій Гурнак. Прийшов привітати п. Богдана керівник знаменитого Львівського хору хлопчиків та юнаків «Дударик» п. Микола Кацал.

Привітати ювіляра прибув проф. Пряшівського університету, автор рецензій на книги Б.Жеплинського п. Микола Мушинка з Словаччини. В свойому виступі п. Мушинка сказав, що найбільше цінує трьох найвизначніших науковців в області вивчення кобзарства – М.Колессу, С.Людкевича та Б.Жеплинського і що п. Богдан заслуговує найвищої державної нагороди України.

Ведучий вечора зачитав привітання, які були надіслані ювіляру від Львівського міського Голови п. Андрія Садового та проф. Альбертського університету п.Андрія Горняткевича ( Едмонтон, Канада).

Прикрасили урочистий вечір виступи бандуристів – студента Львівської національної музичної академії Богодара Баглая, тріо бандуристок « Червона калина» під кер. засл. арт. України М.Сороки в складі Л.Вальчак, Н.Кончаківської, та І.Шуст, що виконали пісні «Цвітуть сади на Україні» та твір «Козацька Мадонна», музиканта Мирона Блощичника, ансамблю бандуристок «Чарівні струни» Будинку науки і техніки Львівської залізниці під управою Ірини Содомори. Завершив вечір виступ капели бандуристів УТОС « Карпати» під кер. Я.Мелеха.

Під час презентації нової книги демонструвалися уривки з відеофільмів присвячених діяльності ювіляра, а також фото, альбоми та книги написані та видані Б.Жеплинським. На урочистостях було нагороджено грамотами Львівського обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи всіх авторів нової книги – Б.Жеплинського, Д.Ковальчук, М.Ковальчук, директора видавництва Я.Сватка, заст. директора видавництва Г.Левандовського, технічного редактора книги І.Семенко, літературного редактора О.Сатурську, художника М.Качмар ( Фляк).

Не випадково, що Богдан Жеплинський святкує свій ювілей в рік вшанування 200-літнього ювілею від дня народження Великого Кобзаря України – Т.Г.Шевченка. В адресу ювіляра надійшло привітання від хранителів Шевченківського меморіалу в Каневі. Ось що написано в телеграмі: «Дорогий Богдане Михайловичу! Прийміть найщиріші вітання з нагоди Вашого ювілею – 85 – ти річчя від дня народження. Тарасова Гора єднає навколо себе людей вірних Шевченковим заповітам національного єднання братолюбія. Щиро вдячні Вам за подвижницьку працю, багаторічне плекання української культури, вікових традицій рідного народу, вивчення та популяризацію кобзарства, як унікального явища українського мистецтва. Радіємо Вашим творчим здобуткам з збереження та примноження духовних скарбів України. Бажаємо Вам щастя, міцного здоров’я, козацького духу, родинного затишку. Нехай Бог береже Вас і Україну. Многая літа!»

Надійшли привітання з Національної спілки кобзарів з Києва та з обласних відділень спілки кобзарів України, зокрема від Г.Топоровської з Рівного, В.Дутчак та М. Шевченко з Івано-Франківська, М.Євгеньєвої з Тернополя, В.Січко з м.Миколаєва, І. Куровської з Криму. ( м.Ялта). Ось що вона пише:

«Ювілеї як вихори мчать,

Віхи Вашої долі відзначені,

Але хочемо Вам пригадать ,

Для великих надбань Ви призначені.

Безкінечним здається дослідницький шлях,

Ще багато імен не обізнані,

Та сіяє посмішка у Ваших очах,

Йти попереду видно Ви призвані..

Вам бажаємо щастя і многі літа,

Хай Господь береже Вас і милує.

Дзвінко грає бандура завжди молода,

І в серцях озивається вірою.

В руки ювіляра вручали численні букети весняних квітів колишні учасники Львівської капели бандуристів «Заспів» Г.Кіт-Ралько, Г.Медведенко, Г.Конрад-Пляшовецька, Г.Шевців, В. Дудусь, О.Сатурська, Ю.Жеплинський, М.Петрук та інші.

Завершилося святкування многоліттям в честь Богдана Жеплинського..

Учасниця святкуваня Лідія Сергета

2014Б

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа