“Трамп-Путін” у Хельсінкі через призму інтересів України і США

U.S. President Donald Trump, left, tosses a soccer ball to his wife first lady Melania Trump after Russian President Vladimir Putin presented it to him during a press conference after their meeting at the Presidential Palace in Helsinki, Finland, Monday, July 16, 2018. (AP Photo/Pablo Martinez Monsivais)

Прес-конференція “Трамп-Путін” у Хельсінкі 17 липня 2018 р., яка відбулася в день 4-ї річниці знищення російськими силами MH17 над Україною, може бути проаналізована через декілька призм..

Через призму:

Сполучених Штатів

союзників у вільному світі

України

Всі три можуть мати різну перспективу, однак є деякі дуже поширені теми та занепокоєння через лагідне ставлення президента Трампа до Путіна.

На всіх трьох фронтах, безсумнівно, вирок щодо поведінки президента Трампа та його позиціонування однозначний – вони неприйнятні, продажні і дали перемогу Путіну.

З позиції Сполучених Штатів це була продажність, відмивання брудної білизни США на міжнародній арені та відсутність підтримки влади США.Президент США є гарантом, але не є власником інтересів нації. Без сумніву, в Сполучених Штатах мало хто згодився б, що він представляв їх або їхню точку зору на конференції.

Дуже добре знаючи, як функціонують російські системи розвідки, з боку Трампа видати їм запрошення брати участь у будь-якому розслідуванні виборчих перешкод з боку Росії абсолютно нерозумно.

З позиції “Вільного світу” демонстрація підтримки Трампом Путіна лише підкріпила рішучість Путіна продовжувати свій шлях зловживань та недотримання міжнародних принципів і конвенцій.

Це була можливість надіслати сильне послання Росії – так, ми хочемо миру, так, ми хочемо співпраці, однак це може відбутися лише тоді, коли Росія дотримується міжнародних стандартів цінностей та принципів, за якими діє світ. Ця можливість не тільки була втрачена, але й, безсумнівно, рішучість Росії не змінюватися посилилась

З позиції України – було кілька можливостей для підняття української ситуації, щоб надіслати повідомлення щодо узгодженої позиції міжнародної спільноти:

– Залишіть українську землю і поверніть Крим Україні

– Повага до суверенітету

Хоча Трамп заявив, що Крим є Україною, була чудова можливість показати Путіну, Україні та Вільному світу: міжнародні конвенції повинні бути дотримані, якщо Росія хоче досягти прогресу.

Прес-конференція відбулася напередодні 4-х роковин МХ17. Міжнародні суди прийняли рішення і визнали Росію винною – але Путін продовжує заперечувати та спотворює ситуацію. Він відмовляється прийняти вину. Тут була можливість заявити, що Росія обвинувачена, і вона повинна дотримуватися міжнародних рішень та взяти на себе відповідальність, а не продовжувати своє крутійство.

На всіх фронтах Трамп демонстрував слабкість, брак рішучості й, найголовніше, брак лідерства.

З точки зору України поведінку Трампа не можна розглядати окремо від обговорення американсько-українських відносин.

США надають Україні дипломатичну, гуманітарну та оборонну підтримку. Це вказує на те, що США готові допомогти Україні в боротьбі з російською агресією на території України. Президент Трамп на інших форумах зазначив, що США сподіваються, що Росія припинить військову діяльність на українській землі та поверне Крим Україні.

США:

забезпечили Україну смертоносним зброєю,

забезпечили підтримку збройних сил України.

допомагали і продовжують допомагати у реформуванні секторів оборони та безпеки України

збільшили санкції проти Росії, проти російських компаній

Протидіють проекту “Північний потік II”

борються з російською пропагандою

І список продовжується.

Президент Трамп мав можливість на міжнародній арені говорити згідно зі своїми словами на інших форумах – про справжню підтримку України Штатами і висловити те, що поведінка Росії неприйнятна і не буде допустима.

Замість того, щоб підіймати і хвалити Путіна за проведення Кубка Світу Росією, під час Конференції можна було використати час для висвітлення питань утримання політичних в’язнів та в’язнів совісті, порушення прав людини в Росії. Це дало б Путіну та Росії сильне послання: “Світ спостерігає”.

Важливим посланням Путіну повинно було бути те, що така співпраця може здійснюватися лише в рамках дотримання Росією та Путіним міжнародного права, а не втручання у процеси політичного голосування, співпраця можлива лише у випадку дотримання територіального суверенітету та виведення російських збройних сил з України.

Можливість втрачена. Замість цього на світовій арені розігрували забаву “Мені – Я – американська політика”.

Хоча дехто стверджує, що це не був найкращий виступ Трампа, слід сказати, що це був показовий момент, коли президент США поступився, показав слабкість і дав Путіну перевагу.

Це можна пом’якшити – з боку Президента офіційно оцінюючи аспекти зовнішньої політики США, висловлюючи це в офіційних заявах – тоді був би якийсь результат:

Те, що я заявив, було з добрими намірами і в надії на розв’язання міжнародних проблем та зміцнення відносин між нашими країнами.

Однак Президент Путін має зрозуміти, що все це базується на сподіванні, що Росія грає за міжнародними правилами, конвенціями та угодами, повертає Крим в Україну, визнаючи знищення МН 17, виводячи російські війська з української землі.”

RomaniwOUNБезсумнівно, уряд США, громадяни США, союзники, громадяни інших країн будуть розробляти свій власний список питань, які слід додати до переліку вище, і як діяти, щоб це фальшиве почуття безпеки перетворилось на справжнє співробітництво та формування нових союзів і будівництво міжнародних принципів мирного життя.

Стефан Романів

Опубліковано Аналітика, Головне.