Українці з Португалії також воюють в АТО

Спілка українців Португалії – одна з найбільших організацій українських громад Півдня Європи. Голова Спілки – Павло САДОХА – зараз перебуває в Україні. Під час свого візиту пан Павло передав речі на потреби АТО Добровольчому Українському Корпусу, які зібрали українці в Португалії і Німеччині. Про свій візит та про подальші плани Спілки українців Португалії Павло Садоха розповів УІС.

sadokha

Шановний пане Павле, розкажіть, будь ласка, про Ваш нинішній візит до України. Яким чином українці Португалії допомагають бійцям АТО?

Від початку Майдану наша громада організовує допомогу Україні. Щоправда, у нас існує проблема зі транспортним сполученням: відстань до України сягає понад 4,5 тисячі кілометрів. Передати літаком речі зараз змоги немає, але один з наших активістів – підприємець – надав бус для потреб українського війська. Ми швидко оформили всі документи, буквально за тиждень, завантажили бус і поїхали до України. Наші люди активно сприяли цьому візиту, швидко зібрали речі, в цьому нам допомогла зокрема Українська греко-католицька церква в Лісабоні. Зібрали 28 ящиків амуніції, закупили 180 комплектів теплої форми, натівської, яка зараз, восени, дуже стане у нагоді українським воякам. Щоправда, ми везли неповний бус, але у Франкфурті заїхали до нашого знайомого і там вже набили його вщент. Хотіли ще по дорозі заїхати до Праги, де у нас також є тісні зв’язки з українською громадою, але не склалося.

Чи були якісь проблеми під час доставки вантажу?

Звісно, проблем не вдалося уникнути, але ми оперативно їх розв’язали. Все вирішували у приватному порядку.

Скільки сумарно складає допомога від українців Португалії на потреби українського війська?

Точну суму назвати важко. Близько 15 тисяч євро назбирала наша організація – Спілка українців Португалії. Багато родин пересилають напряму свої знайомим, тим, хто воює в АТО. Також напряму передають кошти родинам загиблих. Ми, наприклад, активно допомагаємо речами, зокрема, налагодили співпрацю з двома кампаніями, які виробляють взуття.

Чи є в Португалії українці, які поїхали воювати за Україну в АТО?

Я особисто мав розмову з трьома чоловіками, які говорили, що їдуть воювати. Наразі вони виїхали до України, але де вони перебувають тепер – достеменно сказати не можу.

Як у Португалії ставляться до нових санкцій щодо Росії?

В Європі є дві країни, які визначають політику ЄС – Франція та Німеччина. Всі інші змушені підлаштовуватися під неї. Звичайно, є у нас ряд політиків, які виступали за те, щоб не посилювати санкцій, аби не наражатися на реакцію Росії. Однак, вони на ситуацію не дуже впливають. Зараз Португалія знаходиться в стані нейтралітету щодо питання санкцій, але цей нейтралітет, на жаль, грає на руку Москві.

Українська громада в Португалії є дуже активною в суспільно-політичному житті, регулярно проводить акції проти російської агресії, акції на підтримку України. Які заходи планує провести Спілка українців Португалії найближчим часом?

Плануємо провести декілька конференцій в різних регіонах Португалії та урочистості в школах, присвячені Святу Покрови, Дню Українського війська. До цього було таке, що ми ледве не щодня під російським посольством проводили акції, флеш-моби, інші заходи. Зараз не бачу в цьому потреби. Достукатися можна лише до того, хто готовий говорити, готовий до діалогу. Росія говорити з нами не хоче. Тому слід ефективніше реагувати на дії окремих політиків, зокрема, й з Португалії, які виступають проти санкцій. Маємо список європарламентарів, які не підтримали санкції проти Росії. Ефективніше їх блокувати, робити щодо цього заяви, акції. Але це мають бути акції саме проти конкретних осіб.

Як Ви прокоментуєте нещодавні події в мадридському університеті Комплутенсе, коли українські патріоти намагалися не допустити проведення виставки «Одеська Хатинь», яка викривляла суть подій в Україні?

Цю провокаційну виставку організували проросійські сили, які в Іспанії знаходяться на маргінесі. У нас, в Португалії, такого не відбулося. Адже російських громадян у нас небагато, а тих, які намагалися нам заважати, швидко приборкувала поліція. Хоча були й інші випадки, приміром, коли один росіянин на колінах попросив прощення в України за те, що з нею робить путінська Росія.

Спілкувався Сергій Багряний, УІС

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа