Юрій Липа і його спадщина

5 травня минуло 125 років від дня народження видатного українського геополітика, ідеолога українського націоналізму Юрія Липи. На майданчику Українського кризового медіа-центру неодноразово обговорювалось значення цієї постаті для сучасної України, яка веде відчайдушну боротьбу за свою незалежність. Тому не дивно, що темою чергового випуску спецпроекту «Навколо постаті» став саме Юрій Липа, його погляди, спадщина і бачення місця України в міжнародному контексті.

Аспірантка Одеського національного університету ім. І.І. Мечникова Світлана Кучеренко у своєму виступі зосередилась на чорноморській складовій біографії і творчості Юрія Липи. «Один із перших його псевдонімів, як молодого публіциста, був “Чорноморець”. Так він підписав свої спогади про Чорноморський кіш, які опублікував у Кам’янці-Подільському. Там йшлося про одеську Січ – парамілітарну організацію, яка існувала в Одесі у 1917 році, членом якої він був і проводив виховні заняття із січовиками», – розповіла вона. Юрій Липа також був справжнім ідеологом корпорації «Чорноморе», де готувалася майбутня українська еліта.

Окремо Світлана Кучеренко зупинилась на складності життєвої долі Юрія Липи: «Він писав складно, життєвий шлях його був складним, складними були його відносини із сучасниками. Після того, як його не стало, все було складно і далі. Юрій Липа був замовчуваний і заборонений. Потім, коли повернувся, після проголошення незалежності, складність полягала в тому, що малодоступними були нам його твори», – підкреслила спікерка.

Директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень», головний сержант роти вогневої підтримки 5 окремої Київської штурмової бригади ЗСУ Юрій Сиротюк, наголосив на потребі самоідентифікації українства. «Хто ми? Чиї діти? Чиїх батьків? Ким і за що закуті? Українці не знають і тому бігають по колу. Я не є великим знавцем Юрія Липи, хоча захоплююсь цією людиною, бо не можна не захоплюватись такими постатями. Він зробив величезну справу», – підкреслив Юрій Сиротюк. На його думку, найбільша заслуга Юрія Липи полягає у тому, що він заклав основи української геополітики.

«На моє переконання, ми є нацією геополітичною. Отже, маємо мислити геополітичними категоріями. Ми можемо бути виключно великою країною. В нас вже відібрали одні гори і відібрали одне море. Але наше завдання повернути і ці моря, і повернути природній кордон по Кавказ, вирішити справедливо білоруське питання, яке висить дамокловим мечем над Україною і вирішити питання південного підсоння, так зване молдавське, придністровське питання. А щоб це вирішувати треба вірити в своє призначення і знати своє призначення», – переконаний Директор Недержавного аналітичного центру «Українські студії стратегічних досліджень».

У 1940 році Юрій Липа створив і детально описав чорноморську доктрину – геополітичну концепцію, яка вказує, що всі причорноморські країни мають об’єднатися в один блок навколо політичних, економічних і соціальних цінностей, де лідером, враховуючи перевагу у площі, чисельності населення і його працелюбності, буде Україна. Модератор заходу, координатор пресцентру УКМЦ, історик Ігор Стамбол назвав це неперевершеною ідеєю.

«Ніким краще ця ідея не оформлена. І дійсно, дуже складно знайти хоч якийсь аналог, з одного боку, а з іншого, це текст, в якому є дуже багато закликів, заповітів і вже навіть те, що з нами відбувається сьогодні, великою мірою є свідченням того, що ми багатьох з них не дотримались», – зазначив Ігор Стамбол.

Його однодумець, директор видавництва «Українська видавнича справа», головний редактор тижневика ОУН «Шлях перемоги», а сьогодні – сержант прикордонної служби України Віктор Рог виділив працю Юрія Липи «Панування, труд і лад». «Це менш відома праця, але, як на мою думку, дуже актуальна на сьогодні. Липа вивів формулу української перемоги, яка і є назвою цієї праці. Нашою метою є панування на своїй території, опанування цієї території, бо дійсно вакууму не буває. Не займемо ми це місце, займе хтось інший. Мені дуже імпонує теза Липи про те, що потрібно очищувати нашу землю і нашу кров, вимітати нечисть, вимітати шкідників. Липа був лікарем за фахом. І це відчувається в його творах», – підсумував Віктор Рог.

Український кризовий медіа-центр

Поділитись
Коментарі

Читайте також

Мультимедіа