автор: | Настасія Марусик. Спеціально для «Час і Події» | |
номер #2014-05 |
«…Господи, Боже наш, сьогодні Україна переживає тяжке випробовування. Це наслідок наших гріхів і беззаконь. Не край нас надмірно, але зглянься на наші немочі, прости нам провини наші і допоможи нам знайти примирення і справедливість, захисти нас від видимих і невидимих ворогів наших, які хочуть поневолити нас, і помилуй народ наш…» (З молитви за Україну).
Так склалося, що за останнє сторіччя багато вагомих історично-революційних процесів в долі України припадають саме на січень. На початку 1918 року було створено Українську Народну Республіку, повна незалежність якої була проголошена Центральною Радою 22-го січня. 22-го січня 1919-го року було проголошено Акт Єднання (Акт Злуки) Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, утвореної з частини території, яка входила до складу Австро-Угорської імперії.
22-го січня 1990-го року мільйони українців висловили своє прагнення до єдності держави, утворивши живий ланцюг між Заходом і Сходом України.
Січневі події 2014-го року збурили весь світ. Наші співвітчизники продовжують захищати своє конституційне право, на яке посягнула бандитська влада. Українська діаспора в багатьох державах світу намагається привернути увагу світової спільноти до живого Євромайдану в Києві. Українці діаспори звертаються до урядів держав, у яких проживають, з вимогами введення санкцій проти представників чинного українського уряду.
Українська діаспора в Чикаго впродовж двох місяців неодноразово виходила на чиказькі вулиці з гаслами та транспарантами, намагаючись привернути увагу як урядових структур, так і простих американців, до подій, що відбуваються в Україні.
У неділю вранці, 26-го січня, Український Конгресовий Комітет Америки, відділ Іллінойс, біля Українського Культурного Осередку організував Народне віче, де зібралися сотні людей. Пані Надія Ільків бездоганно провела його, а також оголосила збір коштів та одягу на підтримку Євромайдану. Люди від щирого серця складають пожертви, щоб підтримати патріотів-співвітчизників, наших братів і сестер, які рішуче налаштовані вистояти у боротьбі за своє право на свободу, на нормальне життя. Щодня ми з тривогою спостерігаємо за подіями в Україні, адже в кожного з нас там залишилася родина.
Після віча люди зібралися в Культурному Осередку для відзначення важливої дати – 40-ї річниці Українського Конгресового Комітету – відділ Іллінойс – та Січневих Актів 1918-го і 1919-го років. На це відзначення, організоване Українським Конгресовим Комітетом Америки, відділ Іллінойс, було запрошено представників американських владних структур, представників діаспор інших народів, духовенство українських парафій Чикаго та його передмість, громадські організації. Головним доповідачем зібрання був депутат Верховної Ради України від фракції «Батьківщина», член партії «За Україну» пан Олег Медуниця.
З вітальним словом до присутніх звернувся голова УККА, відділ Іллінойс, доктор Олесь Стрільчук. Ветерани внесли американський та український прапори, прозвучали гімни двох держав. Хвилиною мовчання вшанували пам’ять загиблих на Майдані. Настоятель церкви св. Володимира й Ольги отець Олег Кривокульський попросив присутніх помолитися за душі загиблих. Ведучими програми – доктором Марією Коркач-Грошко та Лесею Бакун-Левандовською – було прочитано доповідь «Січневі Акти – День Злуки» англійською та українською мовами.
Конгресмен Michael Quigley розпочав урочисту промову зверненням до української громади.
Мистецька частина події була представлена хором Спілки Української Молоді ім. Миколи Павлушкова в Чикаго (диригент Володимир Попович). У виконанні цього колективу прозвучали українські та американські патріотичні пісні, серед яких – «Ой, у лузі червона калина», «Не спи, моя рідна земля», присвячена загиблим на Майдані «America». Після виконання в’язанки патріотичних пісень, зал вибухнув оваціями. В авторському виконанні Ірини Туршин прозвучала поезія «Молитва за Україну». Відомі в нашій громаді брати Степан та Ярослав Ворожбити заспівали українські колядки.
Зворушливо й емоційно сприйняли присутні «Молитву за Україну», яку прочитав секретар Вікаріату Української Православної Церкви Київського Патріархату, отець Віктор Полярний. Ця молитва днями була затверджена Синодом Української Православної Церкви Київського Патріархату на чолі зі святійшим патріархом Філаретом. Кожен, хто вважає себе українцем, і не може бути в цей тяжкий для України час на Майдані, повинен молитися за її долю, за здоров’я кожного, хто захищає в ці морозні січневі дні не тільки свої, а і наші з вами конституційні права. Адже багато з нас, заробітчан, плекають надію повернутися додому, у демократичну некорумповану державу. Тож просімо в цій молитві до Господа і для себе здоров’я, щоб ми могли підтримувати фінансово Євромайдан до кінцевої перемоги:
«Господи Ісусе Христе Боже наш, ми згрішили перед Тобою, і праведним Твоїм судом через неправди і беззаконня наші втратили мир і злагоду в Україні нашій. Ти, Господи, бачиш протистояння між владою і народом,Ти бачиш, як злі сили розпалюють ворожнечу і ненависть між людьми, Ти бачиш непримиренність між протидіючими силами. Неправда породила в нас насилля, страждання невинних людей і кров. Ти ж, милостивий Господи, що не до кінця гніваєшся, дивлячись на наші віковічні великі страждання, голодомор, гоніння на Церкву, заслання і катування, а ще більше – на велике терпіння нашого народу, бо ми і в стражданнях, і в неволі не втрачали віру в Тебе, єдиного і істинного Бога – Ти змилувався над нами і дарував нам свободу і державу. Дякуємо Тобі за милосердя Твоє, і припадаючи, знову дякуємо за Твою безмежну любов. Ми хоч і грішимо перед Тобою, але і Тобі ж єдиному служимо.
Зглянься на нас, Чоловіколюбний Господи, і не карай нас гнівом Твоїм за наші провини, вільні і невільні, за наше протистояння і нерозумність, за нашу непримиренність, гордість і нетерпеливість одне до одного, за наше небажання знаходити порозуміння. Але Ти, Боже наш, бачиш і навернення до Тебе народу нашого, його віру і жертовність.
Господи Ісусе Христе, Ти сказав: «Без мене не можете робити нічого». Допоможи нам знайти примирення між протидіючими силами. Пошли в наші серця любов одне до одного, мир і злагоду, – благає Тебе Церква Твоя.
Владико многомилостивий, охорони нашу державу від тих, хто зазіхає на її незалежність і хоче розділити її. Господи, збережи нашу українську державу, як Ти завжди оберігав християнські держави.
Господи Боже, Ти керуєш народами і кожною людиною, Ти даєш владу і відбираєш її, надихни нашу владу, щоб вона служила тим, хто обрав її, а не своїм інтересам, або невеликій частині суспільства. Навчи людей, передусім, тих, що називають себе християнами, не продавати свою совість ні дешево, ні дорого, бо вона буде потрібна їм у житті.
Господи, Спасителю наш, дай мудрість нашим народним депутатам, щоби вони приймали справедливі закони на благо народу і кожної людини, і не чинили неправди.
Господи Боже наш, Ти є суддя праведний, пошли суддям нашим благодатну допомогу і пробуди їхню совість, щоби вони не дивилися на обличчя, на посади і на гроші, а чинили справедливий суд, щоби люди остаточно не втратили надію на правдивих суддів. Нагадай їм, Господи, що скоро і вони стануть перед Тобою на справедливий Твій суд.
Господи, напоуми наших правоохоронців не застосовувати зброю проти свого народу, проти своїх батьків і матерів, братів і сестер. Навчи також нерозумних людей не спокушувати правоохоронців на насилля.
Господи, Боже наш, сьогодні Україна переживає тяжке випробовування. Це – наслідок наших гріхів і беззаконь. Не карай нас надмірно, але зглянься на наші немочі, прости нам провини наші і допоможи нам знайти примирення і справедливість, захисти нас від видимих і невидимих ворогів наших, які хочуть поневолити нас, і помилуй народ наш, як Ти помилував ніневітян заради їхнього покаяння.
Бо Твоє є милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас і навіки віків. Амінь.
Після цієї молитви пані Марія Коркач-Грошко представила присутнім поважних гостей, серед яких були:
Dan Retherford, the Honorable Treasurer State of Illinois and Assistant Damion,
Robert Rusieski, the Honorable Deputy Consul General Consulate General of the Republic of Poland in Chicago and Mrs. Rusieski,
Dan Patlak, the Honorable Commissioner Office of the Board of Review of Cook County and Mrs. Patlak,
Mr. Saulius Kuprus President Joint Baltic American National Committee, Inc. Member Central and East-European Coalition, Hungarian American Coalitoin, Georgian Assotiation in The USA Lithuanian American Counsil,
Polish American Congress-Illinois, President Mrs. Irene Moskal-Del Giudice, President of Polish American Congress-Illinois, First Vice-President Mr. Zenon Olejniczak,
Honorary President Polish Congress Committee of America-Illinois, Mr. Henryk Marciniak,
Ted Palka, Candidate Cook County Sheriff.
Кожен із гостей у своєму вітальному слові висловив подяку організаторам за запрошення, а також стурбованість щодо подій, які відбуваються в ці дні в Україні.
Далі до слова було запрошено головного доповідача, народного депутата України, заступника коменданта Майдану Олега Медуницю. Пан Олег привітав з ювілеєм Український Конгресовий Комітет Америки, відділ Іллінойс, та висловив вдячність тим, хто стояв біля витоків УККА, очолював і розбудовував цю організацію впродовж десятиліть.
Олег Медуниця привітав нинішніх очільників, які гідно продовжують розпочату 40 років тому справу. Він також висловив щиру подяку українцям діаспори, засновникам і фундаторам української громади в Чикаго, які зберегли правдиву історію України, виховали цілу когорту молоді в українському дусі, на різних відтинках історичного шляху боротьби України за незалежність допомагали їй матеріально і морально. Пан Олег відзначив, що Незалежність і Соборність єднають усіх Українців світу, як і майже 100 років тому єднали наших пращурів. Головний доповідач процитував слова одного з творців Четвертого Універсалу 22-го січня 1918-го року та Акту Злуки 22-го січня 1919-го року, головного Отамана Армії Української Народної Республіки, Симона Петлюри, сказані ним з нагоди свята:
«Хай свято сьогоднішнє навчить нас шанувати пам’ять полеглих, і бережно плекати традиції боротьби за українську державність, такі чисті і пророчисті, такі ушляхетнюючі, бо і оправдані й окроплені кров’ю найкращих синів нації. Українські мечі перекуються на рала тільки тоді, коли гасло – Незалежна Держава Українська перетвориться в дійсність і забезпечить отому ралові можливість зужитковувати рідну плодючу землю з її надчисленними багатствами не для потреб третього або другого з половиною чи якого іншого Інтернаціоналу, а для устаткування і зміцнення власного державного добра і збагачення рідного народу».
Народний депутат Олег Медуниця продовжив свою доповідь висвітленням подій, які відбуваються в Україні: «Сьогодні Україна бореться за свою незалежність. Сьогодні в Києві постав Майдан. Він є не лише проявом боротьби за свободу, але по суті є протиімперським інструментом боротьби з тоталітарним північним сусідом. Саме проросійські сили за підтримки Путіна спровокували конфлікт, який уже коштував українських життів. Українці не хочуть жити в країні тоталітарної корупції і беззаконня. Українці повстали проти насильства щодо журналістів, громадських діячів і мирних демонстрантів, проти загибелі протестувальників та зникнення людей у центрі столиці, проти безпідставного ув’язнення сотень людей корумпованими судами, проти масового катування правоохоронцями затриманих. Ми в Україні живемо в іншій реальності. Наша боротьба за справедливість продовжується. Ця боротьба всеосяжна в межах України – від Карпат до Луганська, і від Чернігова до Криму. Майдани, які постали і зазнають жорстоких атак з боку влади, насамперед, на сході України – це ствердження того, що ми відбулися, як нація. Українці відбулися як нація навіть на тих територіях нашої держави, які зазнали тотальної імперської експансії».
Пан Олег подякував українській діаспорі Америки, зокрема, українцям Чикаго за важливу підтримку Майдану, за те, що уряди країн світу, в яких проживають українці, зокрема, американський уряд, зайняли одностайну позицію. І ця позиція стримала Януковича від застосування масового насильства та врятувала сотні життів. Він також оголосив про необхідність і важливість жорстоких економічних та політичних санкцій проти українських посадовців та їхніх корупційно накопичених капіталів. «Я переконаний – сказав Олег Медуниця – що ця рішуча дія зупинить ескалацію конфлікту в Україні. Проросійський уряд в Україні роздмухує антиамериканські настрої. Дійшло навіть до спроби оточити американську амбасаду в Києві бандитськими найманцями.
Але перемога буде. Вже зараз на бік народу переходять помірковані провладні політики, дипломати та правоохоронці. Ми сподіваємося на вашу подальшу підтримку у боротьбі за повернення в Україні демократії, прав і свобод громадян. Прикро, що у цій боротьбі є жертви. Давайте разом, хвилиною мовчання, вшануємо тих, хто віддав життя у боротьбі за волю України (хвилина мовчання). Слава Україні! Героям слава!»
Ведуча вечора пані Леся вручила символічний подарунок пану Медуниці від громади Чикаго, який просила передати столичному Майдану від громади Чикаго. Українські дизайнерки зі Сан-Франциско – Галина Гаврилюк-Хостетлер та Надія Філімонова майстерно оздобили емблему-символ єднання України та Америки у вигляді голуба миру з американським та українським крилом.
Далі до слова було запрошено представників українських фінансових установ в Чикаго, зокрема, пані Оресту Фединяк. Голова Фундації «Самопоміч» привітала ювілярів зі святом та оголосила про щедрий внесок Української Кредитової Спілки «Самопоміч» на допомогу Майдану в Києві.
Пан Юліан Куляс – голова Фундації «Спадщина», наголосив про важливу роль української громади в Америці, про те, що наша молодь мусить поповнювати лави американських політиків. На сьогодні українська діаспора Чикаго, в якій є досвідчені адвокати, вимагають від американського уряду впровадження економічних та політичних санкцій щодо представників бандитської влади в Україні, що має рахунки в американських банках. Свого часу Україна віддала свою атомну зброю на вимогу американського уряду, й Америка дала свої запевнення щодо безпеки України. Тому зараз, в тяжкі часи для українського народу, вона не може стояти осторонь. І санкції проти корумпованих українських урядовців почали діяти. Від фундації «Спадщина» пан Юліан Куляс вручив щедрий даток на допомогу Майдану в Києві та подарунок ювілярам – Українському Конгресовому Комітету Америки – відділ Іллінойс.
Одне за одним до мікрофону підходили представники парафій та громадських організацій, які відгукнулися на біду в Україні. Щедрий даток на допомогу Майдану та подарунок ювілярам передав доктор Василь Трухлий від Української Православної Автокефальної Церкви Андрія Первозванного в Блумінгдейлі, отець Богдан Калинюк – настоятель Церкви Святої Тройці в Блумінгдейлі. Пані Христя Верещак – голова Крайової Управи Організації Жінок Оборони Чотирьох Свобід України – привітала ювілярів зі святом, подякувала всім фундаторам УККА, відділ Іллінойс, і сьогоднішнім очільникам цієї організації за їхню невтомну працю.
Учасник Майдану у Києві, член славетної «Громовиці» Михайло Глебів, оголосив про підсумки збору коштів Народного віча в Чикаго; сума становила 17000 доларів на допомогу Майдану та на придбання медикаментів. Вкотре переконуємось, що біда згуртовує людей, і хочеться висловити щиру подяку українцям Чикаго за щедру допомогу нашим братам і сестрам в Україні, які героїчно захищають незалежність.
Від імені Українського Конгресового Комітету, відділ Іллінойс, народним депутатом України Олегом Медуницею та заступником голови УККА паном Павлом Бандрівським було вручено нагороди організаціям і парафіям за підтримку Майдану. Громадські нагороди від УККА вручив голова, доктор Олесь Стрільчук, заступник голови пан Павло Бандрівський та член УККА пані Леся Бакун. Особливу подяку з відзначенням грамотами було висловлено д-ру Василеві Трухлому, Романові Андрушку, Миронові Добровольському, Святославові Личику, Марії Коркач-Грошко.
Пан Бандрівський висловив щиру подяку усім гостям, особливо представникам інших держав та національностей, які прийшли підтримати нас у ці важкі для українців часи. Він також підкреслив, що зараз, як ніколи, ми в діаспорі повинні об’єднатися. Це є обов’язком Українського Конгресового Комітету Америки, як найстаршої і найбільшої організації, яка об’єднує українську громаду. Кожен українець повинен внести свою щорічну пожертву до Українського Національного Фонду.
Пан Бандрівський ще раз подякував усім гостям за участь у заході і попросив помолитися за тих людей, які стоять на Майдані, щоб Бог дав їм сили вистояти до перемоги.
Право на закриття банкету було надано архімандриту парафії святих Володимира й Ольги отцю Іванові Кротцю. І знову в залі прозвучала стара українська колядка.
Шановна громадо! У Конгресі США Michael Quigley прочитав заяву про підтримку Майдану у Києві, за що ми дуже вдячні. Слова подяки надсилайте: FAX 202 225 5603 або за номером тел.: 202 225 4061
Фото автора і Katya Mischenko-Mycyk